1. Výber destinácie
Na začiatok je potrebné si dobre premyslieť, kam na dovolenku vlastne pôjdete. Hygienici zdôraznili, že cesta do exotiky si vyžaduje dlhšiu a náročnejšiu prípravu než návšteva európskych krajín. Počas rozhodovania o vhodnej dovolenke je mimoriadne dôležité prihliadať aj na potreby a vek detí.
2. Návšteva lekára
Ak cestujete do zahraničia, mali by ste predtým navštíviť lekára. To platí v prípade detí aj dospelých. Vy by ste mu mali povedať kam idete, na ako dlho idete, kde budete ubytovaní aj ako sa budete stravovať. Lekár by vám mal podať informácie o povinných alebo odporúčaných očkovaniach, prevencii niektorých ochorení, odporúčaných liekoch na samoliečbu v priebehu cesty, dôsledkoch cesty na zdravotný stav a spôsobe obmedzenia rizík ochorení v zahraničí.
3. Overenie očkovaní
Pri ceste do exotiky s dieťaťom je vhodné, aby ste overili očkovací status proti tetanu. Zároveň vám lekár môže odporučiť a poslať vás na niektoré z centier pre cudzokrajné choroby v Slovenskej republike. „Tie sú zároveň oprávnené vydať potvrdenie o očkovaní do medzinárodného očkovacieho preukazu. Centrá pre cudzokrajné choroby poskytujú okrem informácií o epidemiologickej situácii v cieľovej destinácií, očkovaní a samotného očkovania aj komplexné služby pred vycestovaním,“ informovali hygienici.
4. Pozor na osýpky
Vlani sa v obľúbených destináciách Slovákov v početnejšom množstve vyskytli osýpky. Stalo sa tak napríklad v destináciách Taliansko, Francúzsko, Bulharsko či Grécko. „Každá osoba, cestujúca do oblasti postihnutej osýpkami, ktorá nie je kompletne očkovaná dvoma dávkami vakcíny proti osýpkam, je v riziku, že pri kontakte s chorým na osýpky ochorie. Očkovací status proti osýpkam si možno preveriť u všeobecného lekára v zdravotnej dokumentácii,“ odporučili zdravotníci.
5. Pripravte si lekárničku
Pred akoukoľvek cestou, či doma alebo v zahraničí, by ste si mali vytvoriť lekárničku. V nej by nemali chýbať lieky, ktoré cestovateľ bežne užíva, proti horúčke a bolestiam hlavy, proti hnačke, proti nevoľnosti, proti zápche, antihistaminiká – lieky pri alergických reakciách, antialergický krém, ktorý je potrebný pri poštípaní hmyzom, repelent, dezinfekčný prostriedok, obväzy, lieky proti plesňovej infekcii nôh, obväzovú vatu, pinzetu, nožničky, náplaste, antiseptické kvapky do očí, kvapky do uší a do nosa.
6. Najčastejšia je hnačka
Dovolenkárov najčastejšie postihuje hnačka. Lieky na jej liečbu by ste mali mať v lekárničke. Hygienici odporúčajú dodržiavať prísnu osobnú hygienu zameranú na čistotu rúk. Mali by ste si dať pozor aj na potraviny a jedlo. Mali by ste jesť len dôkladne tepelne spracované jedlo, vyhnúť sa nezvyčajným jedlám i vajíčkam a majonéze. Vodu a mlieko pite len z originálneho balenia.
7. Pozor na úpal
Obozretní by ste mali byť aj pred dlhým pobytom na slnku. Používať treba opaľovacie prípravky a mať na sebe pokrývku hlavy.
8. Ďalšie opatrenia
„Mali by ste sa vyhýbať chodeniu naboso vo vlhkom teplom prostredí, prípadne používajte preventívne protiplesňové prípravky. Nekúpte sa v mori blízko vyústenia kanalizácii hotelov, rovnako sa nekúpte a nerybárčite v neznámych vodách. V oblastiach so zvýšeným výskytom komárov sa vybavte repelentmi a vhodným oblečením a používajte neporušené moskytiéry. Chráňte sa styku s neznámymi a voľne pohybujúcimi sa zvieratami podozrivými z besnoty. Ak nie ste trénovaní, vyhýbajte sa extrémnym športom,“ poradili pracovníci Úradu verejného zdravotníctva.
9. Vypuknutie chorôb
Ak choroba nepokazí dovolenku, môže sa tak stať po nej. Ochorenia môžu prepuknúť počas cesty domov alebo hneď po návrate. Vtedy treba vyhľadať lekára. Treba ho informovať o krajine, kde ste boli. To treba spraviť aj v prípade, že sa choroba prejaví až po dlhšom čase od dovolenky.
10. Čítajme MY noviny
Aj počas dovolenky si môžete prečítať MY noviny. V tlačenej forme alebo online sa dozviete aktuálne informácie z regiónu, nech ste kdekoľvek.