HANDLOVÁ. Kostoly v centre a Novej Lehote či viadukt patria medzi 12 grafík architektonických prvkov, ktoré majú po novom prezentovať Handlovú. Grafiky vytvoril akademický architekt Rastislav Nemec, ktorý plánuje takto zmapovať i osobnosti či prírodné krásy mesta. Dnes banícke mesto, ktoré rovnako prejde transformáciou po útlme ťažby uhlia, chce prostredníctvom grafík ukázať, že nie je len priemyselným centrom, a prispieť tak i k rozvoju miestneho turizmu.

"Hľadáme novú identitu mesta. Handlová mala a má charakter baníckeho mesta, toto sa pomaly končí. Keďže som architekt, výtvarník, z tejto pozície som sa snažil vytvoriť niečo, čo ovládam, čo ma zaujíma," povedal pre TASR Nemec.
Architekt vybral 12 stavieb na území mesta z rôznych časových období jeho histórie. Ide o Kostol svätej Kataríny na námestí, Kostol svätého Mikuláša v Novej Lehote, banícku kolóniu, takzvanú vežičku, klenbový kamenný most, tunel na Rematu, Kostol Dobrého pastiera na hornom konci, Kaplnku svätého Jána Nepomuckého, kamenné obydlia v Novej Lehote, dom kultúry s hvezdárňou, banský triedič uhlia a viadukt.
"Stavby som vyberal aj podľa toho, že určite si ich všimnú ľudia, ktorí odtiaľto nepochádzajú a len Handlovou prechádzajú. Sú viditeľné a vizuálne tvoria významnú zložku mesta, či už pre obyvateľov, alebo návštevníkov. Dosť často sa stáva, že pre domácich obyvateľov nie je objekt alebo stavba zaujímavá, pretože okolo nej chodia každý deň a im zovšednie. Trochu som chcel tým spraviť aj osvetu," priblížil.

Projektom Life after coal architekt nechce len upozorniť na stavby, má podľa neho širší záber. Okrem vydania propagačných materiálov alebo výrobkov by sa podľa neho informácie o stavbách mohli zaradiť do vyučovacích osnov na základných či možno materských školách. "Pri stavbách by sa mohli organizovať i určité aktivity, podujatia, koncerty alebo performancie," doplnil Nemec.
Grafiky ikonických stavieb mesta budú témou i druhého ročníka aktivít a tvorivých dielní pod názvom Kratochvíľky. Budú sa konať na Námestí baníkov v termíne od 15. júla do 23. augusta a ponúknu deväť rôznych workshopov pod vedením handlovského architekta.
Výber návrhov konzultoval architekt s poradnými orgánmi mesta. "Pamiatok je tu veľmi veľa, sú to pamiatky z každého súdka. Sú tam sakrálne pamiatky, sú tam technické pamiatky, čo definujú mesto. Je tam most z 15. storočia, okolo ktorého chodí denne množstvo ľudí a neuvedomuje si to. Týmto spôsobom odkrývame aj históriu mesta, ktorú si ľudia naozaj vôbec nevšímajú," dodala hovorkyňa mesta Jana Paulínyová.