Milan Rastislav Štefánik sa narodil 21. júla 1880 v Košariskách v národne uvedomelej rodine evanjelického farára Pavla Štefánika.
Otec z matkinej strany ako kapitán oddielu hurbanovských slovenských dobrovoľníkov vybojoval v roku 1848 bitku s maďarskými gardistami pri Jablonici. Stará matka z otcovej strany bola sestrou Vilka a Ľudovíta Šulekovcov, slovenských revolucionárov.
Jeho obľúbeným predmetom sa stala matematika
Všetky tieto udalosti sa v rodine tradovali a v mladom Milanovi Štefánikovi zanechali hlboké stopy.
Do ľudovej školy začal chodiť v Košariskách. V Šamoríne, kde pokračoval v štúdiu, si osvojil základy maďarčiny.
Ako desaťročný odišiel na evanjelické lýceum do Bratislavy, kde jeho obľúbeným predmetom sa stala matematika a z profesorov to bol Ján Kvačala.
Zmaturoval s vyznamenaním
Štvrtú triedu navštevoval v Šoproni a napokon v roku 1898 v Sarvaši zmaturoval s vyznamenaním. Pôvodné štúdium na Českej vysokej škole technickej v Prahe neskôr zmenil na štúdium astronómie na Karlovej univerzite, kde v roku 1904 bol promovaný na doktora filozofie.
Slovenskí vysokoškoláci mali v Prahe svoj spolok Detvan, v ktorom pracoval aj M. R. Štefánik. Tam sa kryštalizovali jeho kultúrne a politické názory, ktoré boli pod vplyvom Masarykovej filozofie, odmietajúcej politickú pasivitu, reprezentovanú Slovenskou národnou stranou.
Vedomosti treba využiť v prospech svojho národa
Štefánik patril k predstaviteľom hlasistov, propagujúcich politickú, hospodársku a kultúrnu obrodu národného života aj prostredníctvom časopisu Hlas. M. R. Štefánik pracoval aj v spolku vysokoškolákov Detvan, najprv ako tajomník a neskôr ako predseda.
V tom čase sa názorovo nezhodol so svojím otcom, preto došlo k ich odcudzeniu. V roku 1900 upadol spolok Detvan do dlhodobej krízy a Štefánik z neho načas odišiel.
Neskôr pracoval v Československej jednote a v Jeronýme, spolku evanjelických akademikov.
Štefánik často zdôrazňoval, že mladý slovenský inteligent študuje najmä preto, aby svoje vedomosti a schopnosti mohol využiť v prospech svojho národa. V tomto smere išiel po celý život príkladom.
V novinách uverejňujeme súťažnú otázku. Odpoveď na ňu treba odosielať na adresu MY Hornonitrianskych novín spolu so súťažným kupónom. Zo správnych odpovedí vyžrebujeme vždy jedného výhercu, ktorý získa cenu. Výhercov uverejňujeme obtýždeň.
Anna Čechová