BOJNICE. Skalpel podobne ako lekári využívajú pri svojej práci reštaurátori. Túto paralelu predstavuje i aktuálna výstava Slovenského národného múzea (SNM) - Múzea Bojnice pod názvom Reštaurátor ako lekár starožitnosti, návštevníci si ju môžu pozrieť do konca leta v priestoroch bývalej zámockej reštaurácie.
„Práca reštaurátorov je veľmi zaujímavá. Návštevníci, ktorí prichádzajú na zámok, si všímajú už dokonalé zbierkové predmety, ale málokto si počas prehliadky uvedomí, že je za tým veľká práca, veľká zodpovednosť, mravčia robota reštaurátorov. Tí sa o zbierkové predmety starajú každý deň,“ načrtla Petra Gordíková z oddelenia marketingu bojnického múzea.

Poodhalenie zákutia
Je to podľa nej zaujímavé a ľudia sa na to radi pozerajú, zároveň im múzeum chcelo ukázať aj krásu tohto remesla. „Práve preto sme sa rozhodli počas letnej sezóny, kedy je v Bojniciach najviac turistov, im ukázať aj toto zákutie, ako pracujú ľudia, ktorých nie je vidno na prehliadkových trasách a ako sa o tieto zbierkové predmety ľudia starajú,“ vysvetlila.
„Návštevníci na výstave uvidia náznaky reštaurovania, výskumu, prieskumu, ako funguje, aké technológie sa využívajú na reštaurovanie či už UV lampy, alebo röntgeny. Môžu nahliadnuť do originálnych reštaurátorských protokolov, kde uvidia, ako sa jednotlivé zbierkové predmety reštaurovali,“ priblížila kurátorka výstavy Andrea Smitková.
Výstava je interaktívna a návštevníci sa môžu i jednotlivých exponátov dotýkať. „Máme tu jednotlivé drevárske spoje, spoznávanie drevín, ukážku, ako vyzerá drevokazný hmyz a puzzle s jednotlivými zbierkovými predmetmi,“ spresnila Smitková.
Špeciálne pre túto výstavu podľa nej múzeum spravilo video priamo z reštaurátorských ateliérov, kde reštaurátori ukázali svoju prácu či už zlátenie, opravu, reštaurovanie, alebo čistenie obrazov, čo je ich dennou bežnou povinnosťou.
„Názov výstavy určite sedí. Mnohé veci sú príbuzné. Súčasťou reštaurovania je prieskum, ktorý je akoby ste prišli na vyšetrenie pánovi doktorovi. Musíte zistiť, čo tomu predmetu je, aké technológie budú môcť byť použité, z akých technológií boli vystavené zbierkové predmety,“ objasnila reštaurátorka sochy SNM - Múzea Bojnice Gabriela Pösová.

Niekoľko prieskumov
Reštaurátori sa podľa nej opierajú o chemicko-technologický prieskum, fyzikálny prieskum, používajú röntgenové žiarenie, prípadne UV žiarenie. „Všetky tieto techniky sú použiteľné aj v praxi lekára. Špecifikom reštaurátora je, že používa skalpel, čo je nástroj chirurga,“ doplnila.
O zbierkový fond SNM - Múzea Bojnice sa v súčasnosti starajú traja pracovníci, reštaurátori a konzervátor. Ošetrujú zbierkové predmety nachádzajúce sa na prehliadkovej trase, v depozitári múzea, prípadne tie, ktoré potrebujú akútnu opravu. „V prípade, že ide o reštaurovanie zbierkových predmetov, ktoré sú z materiálov, na ktoré naši reštaurátori nemajú zameranie, musíme to riešiť dodávateľsky,“ dodala Gordíková.