TRENČÍN. Podľa analytika Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz Radovana Ďuranu je logistika cievny systém priemyslu.

„Bez efektívnej logistiky sa priemysel a výroba môže rozvíjať len veľmi ťažko. Sme súčasťou regiónu, ktorý aj v rámci Českej republiky, Rakúska alebo Maďarska produkuje ročne milióny áut. Logistické centrá zjednodušujú tok materiálov, tovarov. Môžeme byť radi, že súkromní investori tieto zariadenia na Slovensku rozvíjajú,“ tvrdí Ďurana.
Považie láka investorov
Poloha západného Slovenska s dobrou diaľničnou dostupnosťou tento kraj podľa neho zároveň zvýhodňujú práve na tento účel.
„Považie zjednodušuje spoluprácu vo výrobe, svojím spôsobom aj už existujúca logistická sieť sa stáva lákadlom pre ďalších výrobných investorov,“ skonštatoval analytik. Nízka nezamestnanosť je podľa neho pre firmy výzvou.
„Je to výzva z pohľadu ziskovosti investorov do logistických centier, ale to, že je niekde nízka nezamestnanosť, nemôže byť brané ako prekážka alebo problém. Každý človek, ktorý robí za nízku mzdu v tomto kraji, veľmi rád zmení zamestnanie za vyššiu odmenu, napríklad aj v logistickom centre.
Najnižšia nezamestnanosť
Na konci apríla poklesla nezamestnanosť v Trenčianskom kraji medzimesačne o dve stotiny percenta na úroveň 2,87 percenta, v okrese Trenčín je aktuálne 1,72 percentná nezamestnanosť.
Napriek miernemu nárastu nezamestnanosti v tomto okrese je najnižšia na Slovensku.
„Ako okres s najnižšou mierou nezamestnanosti sme dlhodobo, už od 4. štvrťroku roku 2018. Aktuálne máme evidovaných 2644 voľných pracovných miest, ale vhodné pracovné miesta klienti nachádzajú aj v susedných okresoch,“ hovorí šéf trenčianskeho úradu práce Ján Gramata.
K nedostatkovým profesiám v našom regióne podľa neho patria najmä zvárač kovov, montážny pracovník v strojárskej výrobe, vodič nákladného vozidla a kamiónu.
„Zamestnávatelia požadujú odborníkov v oblasti stavebníctva. S nástupom letnej sezóny sa začína prejavovať deficit pracovnej sily aj v oblasti služieb,“ dodal Gramata.
V okrese Trenčín je evidovaných 1284 uchádzačov o zamestnanie.
Najvyššia miera nezamestnanosti v rámci Trenčianskeho kraja bola v apríli v okrese Prievidza, kde dosiahla úroveň 4,36 percenta.
Nasledovali okresy Považská Bystrica (3,39 %), Partizánske (3,07 %), Bánovce nad Bebravou (2,76 %), Púchov (2,59 %), Nové Mesto nad Váhom (2,39 %), Myjava (2,25 %), Ilava (2,07 %) a Trenčín (1,72 %).
Priemerná evidovaná miera nezamestnanosti klesla na Slovensku v apríli prvýkrát pod päťpercentnú hranicu na úroveň 4,90 %.