PRIEVIDZA. Platy hráčov v našich najvyšších futbalových, hokejových či volejbalových súťažiach prevažne nie sú najhoršie. Vyžiť do konca života sa však z nich rozhodne nedá.
Problém so zaradením do života
FAKTY
RADOSLAV PREŠINSKÝ
Dátum a miesto narodenia: 14. januára 1989 v Nových Zámkoch
Výška: 205 cm
Smečiarsky a blokársky dosah: 348 / 328
Post: Blokár
ĽUBOŠ NEMEC
Dátum a miesto narodenia: 2. marca 1995 vo Zvolene
Výška: 184 cm
Smečiarsky a blokársky dosah: 322 / 285
Post: Libero
Priemerný vek konca športovej kariéry je na Slovensku 34 rokov. Po dosiahnutí tejto vekovej hranice má väčšina už bývalých športovcov problém so zaradením do bežného života.
Nie každý môže byť trénerom či manažérom klubu. Mnohí preto podľahnú psychickým problémom, alkoholizmu či hazardu.
Známe sú prípady mnohých, medzi ktorých patria napríklad Peter Babič, Pavol Diňa či Ladislav Molnár.
„Veľa športovcov si počas kariéry nepripravuje niečo, čo by robili po jej skončení. Preto sa dostávajú do problémov. Potom prichádza pre mnohých veľmi ťažké obdobie. Pre nepripravených ešte ťažšie,“ uviedol športový psychológ Peter Kuračka.
Český futbalista Tomáš Řepka nazval ukončenie kariéry polosmrťou.
„Je to pre športovca naozaj náročná situácia. Mení sa veľa vecí v živote, športovec veľa stráca a nie je na to pripravený. Stráca trebárs sociálny status, bol zvyknutý, že je známy. Stráca finančné zázemie a tiež zmysel, že sa na niečo pripravuje. Predtým trénoval a mal cieľ dostať sa trebárs na nejakú súťaž či zápas. A zrazu sa to všetko končí. Nemá náplň dňa a prichádza obrovské prázdno. Častokrát potom nastáva problém a ak sa pridružia ešte ďalšie faktory, napríklad partnerské problémy, môže to mať aj fatálne následky,“ ďalej priblížil Kuračka.
Hazard či alkoholizmus
Známy český psychológ Marián Jelínek, ktorý spolupracoval aj s Jaromírom Jágrom, tvrdí, že po skončení kariéry sú kritické tri roky. Keď športovec dovtedy nenájde emocionálnu kotvu, prepadne hazardu či alkoholu.

„Myslím, že to kritické obdobie je už prvý polrok či rok, pretože niekedy sa samovraždy stávajú aj do polroka po ukončení kariéry, keď nastáva prázdno. Také sú aj skúsenosti na Slovensku. Športovec ťažko znáša už aj ústup z pozícií a prestup do nižších líg, nižší príjem a zmenu sociálneho statusu,“ tvrdí športový psychológ a mentálny tréner.
Iba malé percento v našich či okolitých ligách si dokáže vytvoriť finančné zázemie na najbližšie roky, úspory či bývanie. Výnimkou sú azda futbalisti Slovana Bratislava. Väčšina však musí začať odznova, aj čo sa týka financií.
Pracujú už počas kariéry
Volejbal vznikol na vysokých školách, preto sa mu inak hovorí aj šport inteligentov. O podobných problémoch spojených s koncom športovej kariéry vie aj dvojica aktuálnych majstrov Slovenska z Prievidze – Radoslav Prešinský a Ľuboš Nemec.

„Po skončení vysokej školy som zistil, že medzi tréningmi a zápasmi je dosť voľna. Niekto ho využíva na hranie počítačových hier, ale ja som sa rozhodol začať zaujímať o hodinky a šperky. Spravil som si kurz a dnes to aj popri športe beriem ako plnohodnotnú prácu,“ prezradil o sebe Prešinský a pokračoval:
„Myslím, že je to cesta aj pre ostatných športovcov, ktorí hrávajú na Slovensku alebo v okolitých krajinách. Tie platy tu jednoducho nie sú také, aby som sa zabezpečili do konca života. Čím skôr sa preto človek spamätá, tým lepšie. Výnimkou sú možno len Sagan, Škrtel či Hamšík, ktorých zahraničné odmeny sú oveľa vyššie.“
Volejbal podľa Prešinského nie je v Európe až tak docenený. I keby si okúsil jednu z najprestížnejších líg, nezarobil by tak, aby sa zabezpečil do konca života.
„Postavil by som si dom, kúpil auto a zas by som sa musel obracať. Jednoduchšie to majú futbalisti a možno hokejisti,“ dodal.
Zadné dvierka
Druhý pracujúci volejbalista Prievidze si dôležitosť zamestnania uvedomil už počas strednej školy.
„Mám rád volejbal, ale stále som myslel na tie zadné dvierka, pretože môže prísť zranenie. A koniec kariéry raz určite príde. Preto som sa rozhodol vyštudovať informatiku a už tri roky popri hraní v extralige pracujem aj pre jednu firmu. Beriem to ako hobby, ktorým si viem privyrobiť a veľmi ma baví,“ povedal o sebe Ľuboš Nemec.
Ak by podľa neho mal niekto zo slovenských hráčov ponuku z kvalitnej súťaže, určite by mu radil ju využiť. Ak však hráva v slovenských, českých či poľských súťažiach, už počas kariéry by mal myslieť na to, čomu sa bude venovať po jej skončení.
„Ja chcem robiť to čo teraz. Programovať webové stránky a hľadať konkrétne riešenia pre rôznych klientov,“ uzavrel hráč majstrovského VK Prievidza.