PRIEPASNÉ. Spojiť 80-stranový plnofarebný komiks s menom Milana Rastislava Štefánika chce veľkú dávku odvahy. Práve týmto spôsobom sa mladá historička Lenka Mlčúchová a ilustrátorka Nina Abramovičová snažia prilákať najmladšiu generáciu k našim národným dejinám.
Komiks Milan Rastislav Štefánik – kreslený príbeh rodáka z Košarísk si určite svojou netradičnou formou získa čitateľov všetkých generácií. Aj preto je súčasťou kresleného príbehu 18 kreslených portrétov, ktoré najviac zasiahli do života generála Štefánika.
Historička zdržiavala ilustrátorku
Narodenie na fare v Košariskách, detstvo, ale aj úspešná astronomická a politická kariéra, vedecké výpravy, exotický pobyt na Tahiti, vznik Československa v roku 1918, láska Giuliana Benzoni a, samozrejme, tragická nehoda lietadla Caproni, ktorá pretrhla Štefánikovu životnú púť.

Smutný osud Štefánika uzatvára pohľad na kreslenú mohylu na Bradle. Stovkami komiksových obrázkov Niny Abramovičovej a výstižným textom v bublinkách Lenky Mlčúchovej sa čitateľ presunie celým Štefánikovým životom. S myšlienkou vytvoriť komiks prišla mama ilustrátorky Anna Abramovičová.
„Obrovskú zásluhu na vzniku kresleného príbehu nesie ilustrátorka Nina Abramovičová, ktorá je v súčasnosti na študijnom pobyte v bulharskej Sofii. Ja som šťastná, že ma oslovila na písanie textu. Spolu sme tak dali dohromady zaujímavý príbeh, ktorý osloví malých i veľkých čitateľov,“ vyznala sa historička Lenka Mlčúchová.
Mladé autorky začali komiks pripravovať pred vyše dvoma rokmi. Lenka najskôr vytvorila texty pre komiksové bublinky. Ilustrátorka Nina Abramovičová potom začala vytvárať kreslený príbeh. „Ja som Ninu zdržiavala. Pokiaľ nemala texty, nemohla kresliť,“ usmiala sa historička.
Na výtvarnej podobe Štefánika sa zhodli
Komiks o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi je skvelou formou, ako nášho slávneho dejateľa priblížiť mládeži, ktorá o históriu čoraz viac stráca záujem.

„Napriek tomu, že je už aj dosť dlhá doba po revolúcii, veľa ľudí vie dodnes o Štefánikovi iba základné informácie. Otvorili sme takto priestor, aby sme históriu naučili deti a mládež. Mnohí nemajú dnes už ani čas čítať. Netradičnú formu s množstvom ilustrácií a pútavým textom sme preto zamerali predovšetkým na mladých,“ prízvukovala autorka nápadu Anna Abramovičová. K Štefánikovi má veľmi blízko aj preto, lebo v minulosti bola starostkou Štefánikovej rodnej obce Košariská.
Pôvodne mal mať štefánikovský komiks 64 strán formátu A4, napokon ich je až 82. Veľkým problémom bolo vtesnať množstvo zaujímavého textu do bublín. „Preto sme vždy na začiatku kapitoly uviedli aj doplňujúce popisné texty. Aj prostredníctvom nich sme sa snažili dovysvetľovať text, lebo iba s bublinkami by to bolo zložité,“ vysvetlila historička Lenka Mlčúchová. Ilustrátorka jej k textom priebežne posielala jednotlivé obrázky. Na ich podobe sa obe autorky jednoznačne zhodli.
Autorky žijú v kraji, kde Štefánik vyrastal
Hoci ilustrátorka komiksu Nina Abramovičová študuje odbor šperk a kov, do tvorby komiksu sa s obrovským entuziazmom pustila.
„Napriek tomu, že sa Štefánik dožil iba 39 rokov, jeho život bol zhustený do množstva významných udalostí a príbehov. Zachytiť jeho hektický osud do krátkeho bloku je ťažké a zložité. Pri tvorbe príbehu sme nechceli ísť ani do subjektívnych pocitov. Chceli sme sa pridŕžať predovšetkým historických faktov, aby sme vytvorili skutočný Štefánikov obraz,“ uviedla Abramovičová.

Lenka s Ninou tvrdo pracovali na podobe komiksu takmer tridsať mesiacov. Najprv sa dohodli na konkrétnych príbehoch, ktoré boli v Štefánikovom živote podstatné.
„Urobila som si najskôr zoznam jednotlivých kapitol. Základnými boli časti narodenie, detstvo, štúdiá a vedecká a vojenská kariéra. Potom som vytvárala podkapitoly. Nebolo to jednoduché vybrať. Štefánikov život bol skutočne veľmi pestrý a bohatý. Veľa priestoru sme venovali jeho detstvu. Chceli sme ukázať, odkiaľ Štefánik pochádzal a kde vyrastal. Veď žijeme v kraji, kde sa narodil,“ pokračovala Mlčúchová.
V ilustrátorkinej izbe bolo ako po výbuchu
Aby sa komiks o Štefánikovi nestal iba súhrnom historických faktov, hľadali tvorkyne aj zaujímavosti z jeho života. Aj výtvarná stránka tvorby príbehu bola pozoruhodná.
„Keď som otvorila dcérinu izbu, bol to jeden výbuch. Po celej izbe boli farby, štetce, tuše. Lenkine textové dialógy si dcéra musela najskôr v mysli predstaviť a potom ich zosúladiť v pútavom poradí. Keď začala kresliť, najskôr schytala od otca, ktorý je tiež ilustrátor, tvrdú kritiku,“ usmiala sa jej mama. Prvé kapitoly prerábala trikrát a začínala odznova. Kým si autorky našli svojský systém spolupráce, ubehlo niekoľko týždňov. Napokon sa ich zámer vytvoriť netradičné dielo podarilo naplniť.
Historička Lenka Mlčúchová sa nezľakla ani toho, že roky bol komiks u nás veľmi zatracovaný.
„Neobávala som sa prijatia komiksu o Štefánikovi zo strany verejnosti. Nina je veľmi talentovaná výtvarníčka a veľmi sme sa spolu tešili, že niečo také pre deti vytvoríme. Ja som s termínom komiks veľmi nepracovala. Skôr mi je bližší kreslený príbeh,“ podotkla Mlčúchová.
Štefánikov život spracovaný zrozumiteľným štýlom
Napriek tomu, že cieľovou skupinou komiksu o Štefánikovi sú najmä deti a mládež, pravdepodobne sa milovníkmi tohto žánru stane vďaka generálovi z Košarísk a dvom mladým autorkám aj staršia generácia. „Publikáciu začali čítať aj dospelí. Pochvaľujú si, že sme život Štefánika spracovali voľnejším a zrozumiteľným štýlom. A aj staršiu generáciu chytilo prezeranie obrázkov,“ usmiala sa Mlčúchová.

Kreslené príbehy boli vždy spojené aj s určitou dávkou fantázie. Vymýšľať si v príbehu o Štefánikovi nové fakty je ale nemožné. „Všetko sme založili na historických faktoch. Ale uzdu svojej fantázie som si trošku popustila najmä pri tvorbe textu v bublinkách. Niektoré veci som mierne nadniesla,“ priznala autorka textov.
Historičku Lenku Mlčúchovú osobne najviac zaujali udalosti, ktoré sa stali už počas Štefánikovho študentského života. Ale najväčší rešpekt v jej očiach si Milan Rastislav Štefánik u nej získal vďaka úspešnej vedeckej kariére a cestovaní po svete. Sama potvrdila, že najmenej archívne zmapované je detstvo malého Milana Rastislava.