Slávny bojovník palatín Ján Pálfi pri rozkrádaní soli veľmi nepomohol

Uhorský šľachtic a palatín Ján Pálfi (1663 – 1751) sa po vyše tristo rokoch vrátil na miesta, kde v roku 1708 vybojoval pre cisárske vojská víťaznú bitku pri Trenčianskej Turnej.

TRENČÍN. Hoci slávny gróf, vojvodca, šľachtic a uhorský palatín Ján Bernard Štefan Pálfi z Erdödu zomrel už 24. marca 1751 vo veku 87 rokov v Bratislave, „žije“ v našom regióne opäť.

Po víťaznej bitke cisárskych vojsk 3. augusta 1708, v ktorej spolu so Siegbertom Heisterom v okolí Trenčianskej Turnej, Soblahova a Mníchovej Lehoty úspešne velil, vrátil sa sem presne po 311 rokoch znova.

Tentokrát vďaka vzácnej listine, ktorú v Prahe získal jeden zo zberateľov historických dokumentov z našej oblasti.

SkryťVypnúť reklamu

Dvojstranovú listinu z roku 1731 totiž palatín Pálfi vlastnoručne podpísal.

Listinu potvrdil podpisom uhorský palatín

Kvalitným čiernym atramentom napísaný text dnes už historickou latinčinou, dokument so zachovanou pečaťou, vlastnoručným podpisom palatína Jána Pálfiho, ale aj ďalších dvoch šľachticov či baróna Adama di Meska zaváňa obrovským kusom histórie.

Prečítajte si tiež: Na Bojnickom zámku vystavili kópiu Turínskeho plátna, je prvý raz na Slovensku (+FOTO) Čítajte 

Ešte šťastie, že pisári pred stovkami rokov písali naozaj vzorovo, a tak sme sa rozhodli skúmať obsah listiny, ktorú pred 288 rokmi svojím podpisom potvrdil uhorský palatín v našom kraji známy predovšetkým ako jeden z hlavných veliteľov cisárskych vojsk.

Vzácne listiny sa dodnes nachádzajú nielen v archívoch, ale z času na čas sa objavia aj na oficiálnych zberateľských aukciách po celej Európe.

SkryťVypnúť reklamu

„Podobné nádherné veci pochádzajú zo zbierok zberateľov, ktoré boli vytvárané dlhé desaťročia. Medzi ľuďmi je stále množstvo takýchto unikátov. Žiaľ, aj zberatelia sú smrteľní. A tak sa tieto dokumenty dostanú opäť do obehu, ak ich nekúpi nejaká inštitúcia alebo ich dediči nevyhodia ako starinu,“ uviedol Petr Beneš z internetového portálu Rukopisy a Podpisy so sídlom v Prahe.

A tak dobový dokument z tohto aukčného portálu putoval do regiónu, s ktorým mal muž, ktorý je v listine navždy zvečnený, blízky historicko- -vojnový vzťah.

Skvele zachovaný čierny atrament

Tajomná a úhľadná latinčina s dokonalým rukopisom, ceruzkou naznačené jemné linky, aby riadky na úradnom dokumente „nelietali“, papier, ktorý dýcha históriou, a hlavne čaro textu, o ktorom bežný smrteľník ani netuší, čo sa v ňom skrýva.

SkryťVypnúť reklamu

Na naše pomery netradične veľký formát 23 cm x 34 cm, hoci s popraskaným voskom, ale krásne zachovanou pečaťou, ktorá zaisťovala nedotknuteľnosť dokumentu nepovolaným osobám.

Až prekvapujúco zachovaný čierny atrament na papieri, ktorý toho prežil už počas troch storočí naozaj veľa. Zachovalosť nás však už neprekvapuje.

Prečítajte si tiež: FOTO: Dominika Adamčiová z Chocholnej-Velčíc bola prvou Miss hasičkou v Československu Čítajte 

Keď si na pražskom portáli Autographs and Signatures prezeráme ďalšie unikáty, uisťujeme sa, že archívnictvo, papier a atramenty pisárov boli už pred stovkami rokov na vysokej úrovni.

Je neuveriteľné, ale aj v dnešnej dobe si stále môžete kúpiť rukopisný dokument s vlastnoručným podpisom popraveného francúzskeho kráľa Ľudovíta XVI. z roku 1785 (šesť rokov pred sťatím v Paríži pod gilotínou), či trojstranovú listinu s podpisom vládcu Jozefa II., ktorú syn Márie Terézie podpísal v roku 1782.

A historická tortička na záver?

V aukčnej ponuke je aj trojstranová listina s podpisom rímsko-nemeckého cisára Maxmiliána II. zo 14. októbra 1565. Podpis na listine od cisára, ktorý bol otcom Rudolfa II., tak môžete mať po rovných 454 rokoch od jeho vzniku aj vy.

Rozkrádanie soli na dennom poriadku

Ale vráťme sa k cisárskemu veliteľovi od Trenčiankej Turnej, k uhorskému palatínovi Jánovi Pálfimu. Nájsť niekoho, kto dnes výborne ovláda latinčinu, nie je jednoduché. Navyše latinčinu z roku 1731. Ale podarilo sa. A nedočkavo čakáme, čo svojím podpisom palatín Pálfi potvrdil. A sme nemilo prekvapení.

Hospodárska „zlodejina“ bola v plnom rozkvete už v časoch Uhorska. Preložený latinský text to potvrdzuje. Miestodržiteľská rada odpovedá na sťažnosť Užskej stolice, v ktorej sa župa sťažuje na nesprávne a podvodné váženie kráľovskej soli.

„Často sa stáva, že chýba štvrtina soli. Pretože sťažnosť stolice je iba všeobecná, bez vyšetrovania a bez dôkazov, odpovedá im Ján Pálfi, že dostatočná náprava sa nemôže urobiť bez autentických svedectiev. Nestačí len všeobecné oznámenie,“ uvádza text.

Prečítajte si tiež: FOTO: Výstava v centre Trenčína približuje osudy obetí totalitných režimov Čítajte 

Miestodržiteľská rada zároveň upozorňuje, že v prípade objavení previnení, v budúcnosti nech sa obrátia najskôr na prvú inštanciu. Ján Pálfi tak príliš ľuďom okrádaným pri vážení kráľovskej soli nepomohol. V texte sa ďalej hovorí, že obrátiť sa na Kráľovskú miestodržiteľskú radu sa treba až neskôr.

„Až keď sa neudelí spravodlivé riešenie, potom nech sa obrátia na Kráľovskú miestodržiteľskú radu a lepšie vec vysvetlia. Keď nedodržali toto pravidlo, ktoré im bolo oznámené, nemohlo sa rozhodnúť v opravnom prostriedku,“ píše sa ďalej v latinčine písanej pisárom 30. októbra 1730 v Bratislave.

Úspešný bojovník s vojenskou tradíciou

A hoci Ján Pálfi (1663 – 1751), iba menovec posledného šľachtického majiteľa Bojnického zámku Jána Pálfiho (1829 – 1908), s rozkrádanou soľou práve veľa víťazstiev „nenabojoval“, bojovník bol odvážny a úspešný. Určite však predovšetkým na bojovom poli, často posiatom množstvom mŕtvych vojakov.

„Gróf Ján Pálfi bol príslušníkom jedného z najvýznamnejších uhorských šľachtických rodov s dlhou vojenskou tradíciou. Narodil sa 20. augusta 1663 na hrade Červený Kameň vo vtedajšej Bratislavskej stolici. Zúčastnil sa víťazných bojov pri Viedni, Vyšehrade, Vacove, Ostrihome, Parkane – dnes Štúrove i Nových Zámkoch,“ uviedol historik Tomáš Klubert.

Za statočnosť, ktorú prejavil pri oslobodzovaní Budína v septembri 1686, ho hlavný veliteľ cisárskeho vojska vojvoda Karol Lotrinský vymenoval za svojho pobočníka. Spoločne sa potom zúčastnili na obliehaní Pécsu a bitky pri Nagyharsáni.

„Po vojvodovej smrti v apríli 1690 bojoval spoločne s Eugenom Savojským v Taliansku a v Uhorsku. V roku 1693 bol povýšený na generálmajora a v roku 1700 mu bola udelená hodnosť poľného podmaršála,“ pokračoval historik.

Hlavný veliteľ habsburských vojsk

Uhorský šľachtic Ján Pálfi bojoval s nepriateľmi cisára aj vo vojne o španielske dedičstvo v oblasti Bavorska. Po vypuknutí Rákociho povstania zostal na rozdiel od väčšiny uhorských magnátov verný habsburskej dynastii.

V roku 1704 bol vymenovaný za zástupcu veliteľa protikuruckých vojsk.

Veľké úspechy dosiahol počas bojov v Zadunajsku. Výraznou mierou prispel aj k víťazstvám pri Koroncó a Trnave, ale neschvaľoval ukrutnosti svojho nadriadeného Siegberta Heistera, ktorý bojoval aj v bitke pri Trenčianskej Turnej.

„Mal rozhodujúci podiel na víťazstve v bitke pri Trenčíne a po namáhavých pochodoch hornatým terénom ovládol aj Turiec, Liptov a Oravu. Za tieto úspechy bol v apríli 1709 odmenený hodnosťou poľného maršála,“ pokračoval Klubert.

Gróf Pálfi bol vymenovaný za hlavného veliteľa habsburských vojsk v Uhorsku. V priebehu jedného roka doviedol vojnu do konca. 1. mája 1711 prijal na Majténskom poli v dnešnom západnom Rumunsku kapituláciu posledných 12 000 kuruckých bojovníkov.

V Trenčianskej Turnej je pamätná tabuľa

Víťaznú bitku cisárskej armády pri Trenčianskej Turnej, v ktorej Ján Pálfi spolu s generálom Siegbertom Heisterom zohrali hlavnú veliteľskú úlohu, dodnes pripomína pamätná tabuľa.

„V týchto miestach sa 3. augusta 1708 stretli habsburské vojská generála Heistera a kurucké vojská Františka II. Rákocziho v rozhodujúcej bitke. Padlo v nej vyše 3-tisíc bojovníkov, ktorých na bojisku pochovali do masových hrobov,“ uvádza sa na pamätníku v miestnej časti Hámry, dva kilometre východne od Trenčianskej Turnej.

Celé bojisko sa nachádzalo medzi obcami Soblahov, Mníchova Lehota a Trenčianska Turná.

Kurucká armáda utrpela počas boja veľké straty a bola nútená sa vzdať svojich pôvodných plánov. Bitka pri Hámroch pri Trenčianskej Turnej bola začiatkom postupnej likvidácie povstania Františka II. Rákociho.

František II. Rákoci sa rozhodol v roku 1708 zorganizovať výpravu svojich vojsk. Plánoval pripraviť cestu pre nástup pruského princa Fridricha Wilhelma na uhorský kráľovský trón.

Pálfi je pochovaný v Dóme sv. Martina

Porážku kuruckých vojsk ovplyvnila aj správa o údajnej smrti Rákociho. Ten pri preskakovaní jednej z priekop v blízkosti Hámrov spadol z koňa a ostal v bezvedomí. Medzi vojakmi sa rozšírila správa o jeho skone a jednotky bojujúce na jeho strane sa dali na útek.

Hoci malo pôvodne kurucké vojsko viacnásobnú prevahu, boli jeho jednotky definitívne rozbité. Napriek tomu, že proti cisárskym vojskám sa postavilo približne 15 tisíc kuruckých vojakov, utrpeli kuruci ťažkú porážku. Zahynulo 3000 kuruckých vojakov, na cisárskej strane iba 200.

Prečítajte si tiež: Pozrite si unikátne video z pohrebu generála Milana Rastislava Štefánika Čítajte 

Kurucké vojská prišli aj o všetky delá a cisárske vojská im zajali ďalších 500 vojakov. Maršál Pálfi sa uplatnil nielen ako vojvodca.

„Ján Pálfi bol aj schopný politik. Cisár Karol VI. ho vymenoval za uhorského miestodržiteľa, dedičného hlavného kapitána Bratislavského hradu a župana Bratislavskej stolice. Po nástupe Márie Terézie sa opäť stal hlavným vojenským veliteľom v Uhorsku. Od roku 1741 zastával post palatína,“ potvrdil Klubert.

Palatín Ján Pálfi zomrel 24. marca 1751 v Bratislave. Miestom jeho posledného odpočinku je tamojší Dóm sv. Martina.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 890
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 800
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 913
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 402
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 218
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 706
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 265
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 867
  1. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  2. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  3. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  4. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  5. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  6. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  7. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  8. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 983
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 71 699
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 247
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 34 513
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 027
  6. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 21 019
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 086
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 572
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  2. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  3. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  4. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  5. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  6. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  7. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  8. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 983
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 71 699
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 247
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 34 513
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 027
  6. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 21 019
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 086
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 572
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu