TRENČÍN. Výdatné zrážky počas posledných dní môžu počas stredy a štvrtka rýchlo rozvodniť menšie toky.
Najvyšší, tretí stupeň výstrahy pred povodňami platí momentálne pre okresy Námestovo, Čadca, Tvrdošín, Trenčín, Myjava a Senica.
Husto prší
Na viacerých miestach v Trenčianskom kraji od rána husto prší. Podľa predpovede môže v extrémnych prípadoch ojedinele napršať až okolo 70 milimetrov za 24 hodín, varoval v utorok Slovenský hydrometeorologický ústav.

Výstraha tretieho stupňa pred povodňou v okrese Trenčín platí od stredy od 16.30 h do štvrtka rána.
„Vzhľadom na nasýtenie povodí spadnutými zrážkami a predpokladanými ďalšími trvalými zrážkami v úhrne 60 - 100 mm predpokladáme vzostup až výrazný vzostup vodných hladín na tokoch s dosiahnutím a prekročením vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity,“ uvádza na svojej webovej stránke SHMÚ.
Výstraha súvisí najmä so stúpajúcou hladinou riek Myjava a Teplica. V meste Myjava stúpla hladina rieky Myjava zo 60 centimetrov o 4.00 h až na 91 centimetrov o 17.00 h.
Vo Vrbovciach povodie Teplice stúplo zo 60 centimetrov o 8.00 h na 229 centimetrov o 17.00 h.
"Podľa poslednej obhliadky o 15.00 h je hlavný tok rieky Myjava zatiaľ v poriadku, menšie problémy sú hlásené v myjavskej mestskej časti Trnovce, kde sa naplavilo blato z lesa smerom k amfiteátru. Voda preteká na spojnici Vankovia - Junasovia a tiež z rigolov pri odbočke U Zimov. Ohrozenie majetku či vybreženie vody z hlavného koryta v tejto chvíli hlásené nie sú. Situácia je monitorovaná," uviedol hovorca mesta Myjava Marek Hrin.
Stúpa aj Vlára v Nemšovej
Stúpa aj hladina rieky Vlára v Hornom Srní a v Nemšovej, ktorá sa dostala na úroveň druhého stupňa povodňovej aktivity v stredu o 16.00 h.
Hladina momentálne dosiahla úroveň 281 centimetrov, v porovnaní so stavom pred 24 hodinami stúpla hladina viac ako dvojnásobne.
Podľa prognózy SHMÚ bude hladina stúpať až nad úroveň 300 cm, čo už predstavuje tretí stupeň povodňovej aktivity.
Tretí povodňový stupeň vyhlásili Turany
Tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásili v súvislosti s vytrvalým dažďom na území severného Slovenska mesto Turany a obce Belá a Divinka v okrese Žilina.
Druhý povodňový stupeň platí v obci Lysica v okrese Žilina. Zastupujúci starosta Robert Bros uviedol, že problémy, ktoré mali, už plus-mínus vyriešili.
„O 14.00 h sme ukončili tretí povodňový stupeň. Priepusty v obci sú pozapchávané materiálom, ktorý splavilo do potoka. Vybrežil sa potok. Na dvoch miestach je poškodená cesta v obci, ako aj nejaké vodovodné prípojky a niečo na kanalizácii,“ priblížil.

V súvislosti s povodňovou situáciou zasahovali na viacerých miestach Žilinského kraja hasiči.
„Aktuálne zasahujeme v Kotešovej, predtým sme boli na Kysuckej ceste v Žiline, v Považskom Chlmci, priamo v Kysuckom Novom Meste a v Lopušných Pažitiach. Hasiči z Terchovej zasahovali v Lysici a v Belej. Išlo najmä o odčerpávanie vody zo zatopených pivníc a čistenie kanalizačných priepustov,“ povedal pre TASR riaditeľ Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Žiline Jaroslav Kapusniak.
Tretí povodňový stupeň platí aj v okrese Senica. Výstraha súvisí so stúpajúcou hladinou rieky Chvojnica, v Lopašove stúpla hladina z 38 centimetrov o 12.00 h až na 186 centimetrov o 16.00 h.
V Sobotišti povodie Teplice stúplo z 91 centimetrov o 9.00 h na 231 centimetrov o 17.00 h.
Zasahujú aj hasiči
Hasiči zasahovali pri viacerých udalostiach. Ich pomoc bola pre nepriaznivé počasie potrebná celkom 50-krát. TASR o tom informovala Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru.
"Najviac výjazdov uskutočnili hasiči v Žilinskom kraji, kde zasahovali 22-krát, v Trnavskom kraji boli hasiči privolaní k ôsmim udalostiam, v Bratislavskom kraji zasahovali hasiči doposiaľ päťkrát," spresnila Križanová.
Najčastejšie boli hasiči vyslaní k odstraňovaniu spadnutých stromov z vodných tokov a ciest. Taktiež k odčerpávaniu vody zo zatopených ulíc a pivníc.