PRIEVIDZA. Jednu z najstarších zlatníckych techník, známu už zo staroveku, ktorá si obľubu udržala niekoľko tisícročí, predstaví nová výstava v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi. Expozíciu pod názvom Tajomstvo filigránu si tam verejnosť bude môže pozrieť od 17. mája, informovala Jana Vidová zo sekretariátu múzea.

Gombíky charakterizovali mestský odev
„Filigrán je zložitá technika, pri ktorej majster skrúca jemné strieborné vlákna a ukladá ich do čipky pripomínajúcej obrazce. Rozkvet tohto druhu šperku nastal najmä v 18. a 19. storočí, keď sa stal neoddeliteľným prvkom meštianskych odevov v podobe strieborných reťazí, spôn, nášiviek, ozdôb do vlasov a ďalších výrobkov.
Keďže v tomto období boli výrobcami týchto ozdôb gombikári, najrozšírenejším produktom boli gombíky,“ načrtla Soňa Beláková z múzea.
Masívne strieborné gombíky charakterizovali mestský odev v Nitrianskom Pravne a najmä v Prievidzi, kde v 18. storočí vznikol gombársky cech a jeho filigránske výrobky sa stali populárnymi a vyhľadávanými v širokom okolí. „Výstava Tajomstvo filigránu prezentuje strieborný šperk z etnologických a historických zbierok múzea, tentoraz z iného uhla pohľadu. Divákovi sprostredkuje pohľad na rozmanitosť vzorov a krásu strieborného šperku ako takého.“

Výstava potrvá do konca školských prázdnin
Návštevníci budú môcť podľa nej obdivovať približne 300 vystavených originálnych strieborných šperkov, pričom pravý filigrán je konfrontovaný s napodobeninami – liatymi a tepanými ozdobami, ktoré ho nahradili v menej majetnom prostredí. „Samotné šperky dopĺňajú textílie dokumentujúce aplikáciu na odevoch nielen v mestských, ale aj ľudových.
Dokladom sú odevné súčasti z Prievidze, Nitrianskeho Pravna a okolitých dedín. Nechýba ani tematický blok venovaný ochrane tohto druhu muzeálií a poodhalí problematiku ich uchovávania pre budúcnosť a činnosť konzervátorských dielní,“ dodala.
Výstavu Tajomstvo filigránu budú sprevádzať zaujímavé aktivity venované predovšetkým školákom. Návštevníci múzea si ju budú môcť pozrieť do 31. augusta.