HORNÁ NITRA. Vtáčie hniezda v rohoch budov nie sú výnimočným úkazom. Mnohí ľudia nevedia, že za zhodenie už existujúceho hniezda hrozí pokuta. Povolené je predchádzať vzniku hniezda.
Hniezda v rohoch budov si v našich podmienkach stavajú najmä dva druhy vtákov. Lastovičky a belorítky. „Kým lastovičky sú skôr obyvateľmi hospodárskych budov na dedinách, v mestách sa usídlili belorítky,“ uviedol Marek Měrka, predseda Základnej organizácie Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny v Prievidzi. Rozoznáme ich tak, že belorítky sú bieločierne a majú menej vykrojený chvost než lastovičky.

Zo subsaharskej Afriky k nám belorítky prilietajú už od polovice marca a migrácia vrcholí začiatkom apríla. Belorítky majú za rok dve hniezdenia a s prvým začínajú v máji. „Z vlhkej hliny si stavajú hniezda uzavreté s vletovým otvorom v rôznych výklenkoch, lodžiách a oknách. Pracne ich lepia slinami a nakoniec vystelú trávami a perím. Lastovičky majú hniezda miskovité otvorené,“ opísal Měrka.
Rušenie hniezd
Belorítky pôvodne hniezdili na skalných bralách, ale mestá si vybrali pre dostatok potravy, vhodné biotopy a menší počet predátorov. „Tu ich ale najviac ohrozuje, paradoxne, práve človek,“ načrtol Měrka. Mal tým na mysli rušenie už existujúcich hniezd. Ľudia to často robia až vtedy, keď sú v hniezde mláďatá.