HORNÁ NITRA/TRENČÍN. Uhynuté ryby videli ľudia na mnohých jazerách na hornej Nitre, ale aj v okolí Trenčína.
O probléme si vymieňali názory na sociálnych sieťach, kde zdieľali aj viacero fotografií. Podľa ich slov mŕtve ryby boli na priehradách v Handlovej, Kanianke, Nitrianskom Rudne, Novákoch a v okolí Trenčína.
Aj počas našej návštevy na Vodnej nádrži Nováky boli v trstine viaceré uhynuté kapry.
„Do dnešného dňa na VN Nováky uhynulo približne 130 kusov kapra rybničného, čo je približne 260 kilogramov,“ informoval nás začiatkom uplynulého týždňa Zdenko Čavojčin, hospodár Mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu Prievidza. Zároveň zdôraznil, že to nie je až tak veľa, keďže do vody nasadili 4,6 tony kaprov.

Bežný jav
„Kapry hynú v jarnom období a nie je to niečo výnimočné. Ryby hynú takto každý rok. Niekedy viac, niekedy menej,“ vysvetlil.
Za týmto úhynom je choroba – jarná virémia kaprov. Ide o vírusové ochorenie, ktoré postihuje iba kapry.
Pri ochorení vírus napadne vnútorné orgány ryby, a to väčšinou končí smrťou. Za to, že sa ryba vírusom nakazí, môže oslabená imunita.
„Je to ako chrípka u človeka, tiež sme nositeľmi vírusov a pri strate imunity ochorieme,“ znázornil Čavojčin. Väčší úhyn rýb hrozí vtedy, ak rybárska organizácia zarybňuje svoje revíry na jar.
„Pretože po zime boli stresované nakládkou a prevozom, všetko závisí od klimatických podmienok. Tohto roku bola súhra okolností viac v prospech vírusov. Museli by sme rozobrať nábeh zimného obdobia až po súčasnosť,“ naznačil.
Uistil nás, že prievidzská organizácia ryby nakupuje od certifikovanej spoločnosti. „Neviem v súčasnej dobe o takej rybárskej spoločnosti, ktorá by mala ryby, z ktorých by niečo neuhynulo. MsO SRZ Prievidza obišla ešte celkom dobre, ale sú organizácie, ktorým padla celá násada. Na každom revíri padlo niekoľko desiatok kaprov, je to priamo úmerné rozlohe a množstvu rybej obsádky,“ naznačil Čavojčin.

Trenčín s väčším úhynom
Väčší objem uhynutých rýb ako po minulé roky zaznamenala na svojich revíroch Mestská organizácia Slovenského rybárskeho zväzu Trenčín. Potvrdil nám to predseda organizácie Jozef Lauš.
„Nie je to záležitosť len Trenčína alebo kraja. Je to záležitosť širšieho okolia,“ zdôraznil Lauš.
Či za úhyn rýb v revíroch trenčianskej organizácie môže jarná virémia, ukáže až čas. „Odobrali sme vzorky a poslali ich do Štátneho veterinárneho laboratória do Dolného Kubína. Okrem toho sme ich poslali ešte aj do virologického laboratória do Brna. Zatiaľ ešte nemáme výsledky,“ vysvetlil predseda trenčianskej organizácie. Odhadnúť, o koľko rýb tamojší rybári prišli, zatiaľ nie je ľahké.