HORNÁ NITRA. Združenie miest a obcí hornej Nitry (ZMO HN) sa do procesu transformácie regiónu po útlme ťažby uhlia zapája od jeho začiatku.
To, akým spôsobom sa podieľa na tvorbe akčného plánu a aká je úloha združenia v celom procese, vysvetlil na diskusii MY S VAMI Vojtech Čičmanec, predseda Združenia miest a obcí hornej Nitry.

Ako vnímajú mestá a obce na hornej Nitre tematiku transformácie regiónu?
– ZMO HN sa venuje problematike transformácie regiónu dlhodobejšie. Prvé stretnutie s verejnosťou sa uskutočnilo v spolupráci s mestom Prievidza v januári minulého roka.
Následne po stretnutí 5. 2. 2019 v Trenčíne so zástupcami Európskej komisie Marošom Šefčovičom, zástupcami Úradu podpredsedu vlády SR, predsedom Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslavom Baškom, zástupcami samosprávy, podnikateľov a neziskových organizácií, Rada ZMO HN vytvorila v rámci svojej štruktúry sekciu pre tvorbu ´Akčného plánu regiónu hornej Nitry´ a schválila návrh zloženia pracovných skupín k tvorbe Akčného plánu hornej Nitry, a to pre oblasti ekonomika a hospodárstvo, dopravná a technická infraštruktúra, sociálna infraštruktúra a cestovný ruch.
Do pracovných skupín sa prihlásilo približne 80 záujemcov z rôznych oblasti spoločenského života.

Je transformácia regiónu podľa vás nevyhnutnosť, ktorá postupne musí prísť?
– Áno, z rôznych uhlov pohľadu, ale najdôležitejší je asi právny rámec, ktorý schválila vláda Slovenskej republiky a povedala, že v roku 2023 končí verejno-hospodársky záujem pri výrobe elektrickej energie z uhlia ťaženého na hornej Nitre.
Ako sa mestá a obce na tento krok pripravujú?
– Mestá a obce mali svojich zástupcov v pracovných skupinách, boli informovaní a zapojili sa aj podávaním projektových zámerov.
Čo bude pre naše mestá a obce znamenať postupný útlm baníctva?
– Veríme, že zmena jedného druhu priemyslu na iné druhy priemyslu, ktorý bude šetrnejší pre životné prostredie, bezpečnejší pre prácu našich ľudí a s vyššou pridanou hodnotou.

Ako ZMO HN vníma tvorbu akčného plánu?
– Ako prípravu na nové obdobie, s novými výzvami hospodárskeho a spoločenského života, ale zároveň aj príležitosť, ktorá je ponúkaná zo strany Európskej komisie, pretože zaradila región hornej Nitry medzi pilotné projekty ´Prechodu od uhlia´. Je tu príležitosť byť pri formovaní nového programového obdobia 2021 – 2027 pre čerpanie finančných zdrojov z Európskej únie.
Akým spôsobom sa ZMO HN zapojilo do tvorby akčného plánu?
– Práve ZMO HN kreovalo pracovné skupiny, ktoré pracovali na danej problematike, pripravovali, zbierali a tvorili základné priority regiónu, ktoré sa potom premietli do strategického dokumentu Akčného plánu hornej Nitry. V minulom roku sme organizovali viaceré stretnutia s členmi pracovných skupín, s odbornou i laickou verejnosťou, so zástupcami zamestnávateľov. Z môjho pohľadu táto práca nebola márna, pretože agentúra PricewaterhouseCoopers, ktorú obstarala Európska komisia na dodanie strategického dokumentu, zapracovala priority regiónu, ktoré vzišli z práce ľudí v našich pracovných skupinách.

Čím ste do neho prispeli? Podali ste aj projekty?
– Ako samospráva sme sa snažili vzájomne informovať, máme svojich zástupcov aj v pracovnej skupine, ktorú zriadil Úrad podpredsedu vlády SR, jednotlivé samosprávy sa zapojili aj podaním projektových zámerov v rámci procesu.
Organizovali ste semináre, stretnutia pre obce, podnikateľov alebo verejnosť k téme akčného plánu alebo transformácie hornej Nitry?
– Áno, organizovali sme viaceré stretnutia k tvorbe Akčného plánu hornej Nitry, aj v spolupráci s Trenčianskym samosprávnym krajom, s Úradom podpredsedu vlády SR, s ministerstvom hospodárstva, dopravy, organizácií pracujúcich pre Európsku úniu.