HORNÁ NITRA. S príchodom teplejšieho počasia sa začala aj sezóna vypaľovania trávy. Hasiči aj ochranári apelujú na ľudí, aby sa správali zodpovedne a neničili prírodu.

„Lesné požiare každoročne potrápia našu prírodu a celkovo životné prostredie, pričom najviac takýchto požiarov vzniká v období jari a leta,“ informoval Miroslav Rychnavský z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prievidzi.
Najčastejšou príčinou vzniku lesných požiarov je nedodržiavanie zásad protipožiarnej bezpečnosti. Ľudia ich porušujú z nedbanlivosti.
„Často zakladajú ohniská na miestach, ktoré nie sú na to určené, alebo odhadzujú cigaretu, prípadne horiacu zápalku do suchej trávy,“ povedal Rychnavský. Okrem toho to môže byť aj vypaľovanie porastov, ktoré je zakázané na miestach, kde by mohlo dôjsť k nežiaducemu rozšíreniu ohňa a následnému vzniku požiaru.
Zbytočné zásahy
Na vypaľovanie trávy upozorňujú aj dobrovoľní hasiči z Bystričian. „Čoraz častejšie sa stretávame s vypaľovaním trávnatých porastov, pričom v mnohých prípadoch sa to končí zásahom nielen nášho dobrovoľného hasičského zboru,“ uviedol Peter Bobok, preventivár požiarnej ochrany obce Bystričany.

Tamojší hasiči pri vypaľovaní trávy zasahovali napríklad koncom marca. Išlo o požiar suchého trávnatého porastu. Na miesto vyrazili šiesti dobrovoľní hasiči s dvomi cisternami. Takéto zásahy nazvali zbytočnými.
„Za plošné vypaľovanie trávnatých porastov sa pritom považuje aj pálenie biologického odpadu, drevín, suchej trávy, lístia či vetví stromov. Aj preto žiadame všetkých občanov, aby nemenili našu krásnu prírodu na spálenisko a tento odpad radšej bezplatne odviezli do našej obecnej kompostárne,“ povedal Bobok.
Zároveň upozornil na to, že každý, kto vypaľuje trávnaté porasty, sa správa