PRIEVIDZA. Dominantou aktivít v múzeu bude panelová prezentácia, ktorá predstaví jedinečné miesta regiónu so zachovanými časťami nedotknutej prírody tvorenej prirodzenými biotopmi, v ktorých majú ešte stále svoj domov pôvodné druhy rastlín a živočíchov.
Prostredníctvom výstavy Chránené územia horného Ponitria sa návštevníci zoznámia s biologickými a geologickými fenoménmi maloplošných území i chránených krajinných oblastí, a ďalej s naturovskými vtáčími územiami aj lokalitami európskeho významu, ktoré zasahujú do teritória. Na fotografiách zachytené chránené miesta a široké spektrum vzácnych druhov organizmov, doplnené textovými informáciami, umožnia poznávanie špecifík najvýznamnejších častí karpatskej prírody horného Ponitria.
Súčasťou podujatí venovaných Dňu Zeme v múzeu budú kvízy, tvorivé dielne a ďalšie náučno-zážitkové aktivity korešpondujúce s danou témou, určené rôznym vekovým kategóriám.
Zaujímavý program obohatia multimediálne prezentácie o ohrozenej faune a flóre Trenčianskeho kraja, ale i o jedinečných živočíchoch sveta, ktoré sú na pokraji vyhynutia.
Oslávte Svetový deň Zeme s nami od 24. apríla do 10. mája 2019 v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi a prejavte záujem o záchranu modrej planéty, pretože rovnováha všetkého živého na nej je vzácna a veľmi krehká. Symbolický sviatok našej planéty – Svetový deň Zeme, pripadajúci na 22. apríl, sa stal oficiálnym v roku 1970. V súčasnosti patrí medzi najuznávanejšie a najpopulárnejšie sviatky spojené s mnohými aktivitami na záchranu modrej planéty, do ktorých sa zapájajú milióny ľudí z viac ako 190 krajín sveta.
Celosvetové podujatia ku Dňu Zeme už skoro polstoročie pripravuje mimovládna organizácia Earth Day Network. Cieľom kampane 2019 ,,Chráňme naše druhy“ je podpora novej celosvetovej etiky ochrany, umožňujúca všetkým voľne žijúcich druhom fauny a flóry existenciu v ich prirodzenom prostredí.
KATARÍNA KERATOVÁ
Hornonitrianske múzeum v Prievidzi