HORNÁ NITRA. Verejnosť bude môcť diskutovať o 166 projektových zámeroch riešiacich transformáciu regiónu hornej Nitry koncom apríla a začiatkom mája, a to 26. apríla v Handlovej, 3. mája v Novákoch a 7. mája v Prievidzi. Uviedol to riaditeľ odboru prierezových priorít Úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu (ÚPVII) Ladislav Šimko na brífingu v Bratislave po 6. rokovaní Pracovnej skupiny pre prípravu a implementáciu Akčného plánu transformácie regiónu horná Nitra.

Prezentovali akčný plán
„Prezentovali sme vývoj v postupe prípravy akčného plánu. Členom pracovnej skupiny bol začiatkom týždňa zaslaný úplne prvý, nazývam to nultý variant návrhu akčného plánu pre transformáciu uhoľného regiónu horná Nitra,“priblížil.
„Už boli prezentované určité komentáre, postoje, jednotlivých členov, návrhy riešení. Dohodol sa časový plán, dokedy bude prvé kolo pripomienok. Dohodli sa termíny híringov (vypočutí) s občanmi, kde bude odprezentovaná základná časť akčného plánu, hlavne čo sa týka opatrení, priorít a riešení, a to koncom mesiaca apríla a začiatkom mája v mestách Handlová, Nováky a Prievidza. Dohodol sa aj ďalší postup schvaľovania dokumentu tak, aby bol do leta schválený vládou SR,“ zdôraznil Šimko.
Podľa neho bude snaha transformáciou zabezpečiť pre ľudí z uhoľného sektora zamestnanie s vyššou pridanou hodnotou. „Sú tam zaujímavé riešenia z energetiky, z oblasti strojárstva, ako aj z iných oblastí. Je tam teda perspektíva zabezpečiť v regióne zamestnanosť s vyššou pridanou hodnotou,“ podotkol Šimko.

Stav zamestnanosti
Informoval, že v banskej ťažbe na hornej Nitre je v súčasnosti zamestnaných asi 2500 baníkov. „Viac ako 25 percent zamestnancov Hornonitrianskych baní Prievidza (HBP) je vo vekovej kategórii viac ako 55 rokov a ďalších 20 percent zamestnancov je vo veku od 50 do 55 rokov, takže 45 percent zamestnancov HBP je v tzv. vyššej vekovej kategórii,“ upozornil Šimko. Riešeniami teda budú podľa neho aj odchody do dôchodku.
„Ekonomiku však chceme rozvinúť tak, aby mladí ľudia neodchádzali z regiónu. Región trpí vyšším vekovým priemerom a zamestnanosťou v produkcii s pomerne nízkou pridanou hodnotou. Preto chceme pri transformácii také rozvojové projekty, ktoré prinášajú produkciu s vyššou pridanou hodnotou,“ dodal Šimko.
Podľa Martiny Lamačkovej, vedúcej odboru regionálneho rozvoja Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK), finálna verzia akčného plánu bude obsahovať pripomienky z verejných vypočutí a zároveň bude schválená pracovnou skupinou. Následne bude materiál predložený na medzirezortné pripomienkové konanie. Na rokovanie vlády by sa materiál mal podľa jej slov dostať koncom júna tohto roku.

Lamačková doplnila, že pracovnú skupinu zastrešuje sekcia Centrálny koordinačný orgán ÚPVII, sú v nej zástupcovia TSK, zástupcovia samospráv, zástupcovia akčných skupín z regiónu, zástupcovia rezortných ministerstiev, ktorých sa transformácia regiónu hornej Nitry dotýka, ako aj všetky operačné programy aktuálneho programového obdobia.