HANDLOVÁ. V minulom čísle sme priniesli článok o obrovskom množstve odpadu, ktorý sa nachádza pri cestách v našom regióne. S rovnakým problémom sa stretáva aj Handlová, ktorá musí riešiť neporiadok na odpočívadlách za mestskou časťou Nová Lehota.

„Čistenie odstavných plôch smer Žiar nad Hronom a dolný koniec robíme raz za týždeň. Záťaž je závislá od množstva odpadu,“ informovala hovorkyňa Handlovej Jana Paulínyová.
Okrem čistenia okolia odpočívadiel pri hlavnej ceste v Novej Lehote vysýpajú aj smetné nádoby. Za rok 2017 lokalitu čistili 48-krát, pričom vyniesli takmer päťsto kusov 120-litrových vriec odpadu, čo je spolu 59 280 litrov odpadu.
Za rok 2018 museli v danej lokalite upratovať 50-krát, zlikvidovali spolu 84 960 litrov odpadu.
„Za rok 2019 sa v tejto lokalite čistilo okolie zatiaľ päťkrát. Vynesených bolo 90 vriec odpadu, čo je spolu 10 800 litrov odpadu. Za dva roky a necelé tri mesiace sa z tohto kúska mesta vynieslo spolu 1292 vriec, čo je 155 040 litrov odpadu,“ vyčíslila hovorkyňa.
Nechýbali fľaše s močom
Pri našej návšteve sme v okolí smetných nádob videli menej neporiadku ako v prípade Banskej cesty pri Prievidzi. Aj za Handlovou sme však našli fľaše s močom.

„Pri výskyte komunálneho odpadu v prírode nejde len o vizuálne poškodenie krajiny, ale aj o potencionálnu kontamináciu pôdy a vody, o poškodzovanie lesných a vodných ekosystémov, o ovplyvňovanie lokalít prirodzeného výskytu niektorých druhov rastlín a živočíchov. Môže ísť aj o únik nebezpečných chemických látok do ovzdušia, o riziko šírenia sa rezistentných druhov baktérií z lokalít s nelegálne uloženým odpadom,“ vysvetlila Michaela Pšenáková, hovorkyňa Slovenskej agentúry životného prostredia.
Odpad, ktorí ľudia vyhodia do prírody alebo v okolí ciest, môžeme rozdeliť na dva druhy. Buď ide o menšie znečistenie, jednu plastovú fľašu, jeden obal, alebo cielené väčšie znečistenie, vytvorenie čiernej skládky.