Najznámejšími tvárami, aktérmi akcie Antropoid, boli Ján Kubiš a Jozef Gabčík. František Moravec bol presvedčený, že sa stala veľká chyba, keď sa Československo nacistickému zlu nepostavilo so zbraňou v ruke, po tom, čo bola vyhlásená mobilizácia.
Z histórie
František Moravec bol v mladej Československej republike dôstojník vojenskej spravodajskej služby, od roku 1937 zástupca prednostu hlavného štábu 2. oddelenia Ministerstva národnej obrany (MNO).
On ju v podstate zrekonštruoval a postavil na nohy. Správne vyhodnotil, že hlavný nepriateľ nie je pre mladý štát Rakúsko, ale Nemecko, kde už niekoľko rokov bol na politickej scéne Hitler. Opakovane varoval pred hrozbami, ktoré prichádzali z tejto krajiny.

Vďaka získaniu známeho agenta A-54 Paula Thümmela, dostala rozviedka aj informáciu o dátume útoku na Československo. Presadzoval ideu, aby sme sa bránili.
Narážal na veľký odpor zo strany Beneša aj iných politikov, že obrana Československa nemá význam. Po obsadení republiky nacistickým Nemeckom organizoval z Veľkej Británie československý odboj.
Ríšsky protektor presadzoval politiku cukru a biča – sociálne výhody pre robotníkov verzus brutálne perzekúcie voči nelojálnym a nepriateľským „živlom“. V krajine vládol tvrdou rukou.
Zavládol teror a kruté prenasledovanie. Hrozná pomsta prišla aj za odstránenie Heydricha. Nacisti vyvraždili Lidice a Ležáky.
Našli ešte mnoho vzácnych dokumentov
Vnučka generála Moravca Anita Moravec Gard prišla z USA na Slovenska po prvýkrát, a to v čase 80. výročia rozdelenia prvej Československej republiky. Jej starý otec zomrel, keď mala deväť rokov. Na jeho priame rozprávanie o vojne si celkom nepamätá.

„Tiež dedko veľa nerozprával. Chápal svoje postavenie a vedel, že potomkom môže stále hroziť nebezpečenstvo, lebo neskôr bol vyhodnotený ako nebezpečná osoba aj pre sovietsku spravodajskú službu.“
Pani Anita však prezradila, čo vyhlásil, keď odišiel do exilu po obsadení republiky Nemcami. Tlmočila to aj pri svojej návšteve.
Generál povedal: „Hádam si nemyslíme, že nám tie 28. októbre budú samy padať z neba.“ Táto veta bola vlastne zárodkom pre vznik operácie Antropoid. Záleží jej na tom, aby bolo jasné, prečo sa takto rozhodol a že išlo o čin, ktorý bol dôležitým signálom zo strany Čechov a Slovákov pre svet v súvislosti s postojom k nacizmu.

„Mám množstvo dokumentov po starom otcovi. Náhodou sme našli jednu plnú krabicu. Boli v nej listy, rôzne poznámky, fotografie a iné listiny. Posunuli sme to ľuďom, ktorí prejavili o ne záujem. Zhromaždili ich aj českí historici. Nebránim sa poskytnúť ďalšie podklady a ktokoľvek ich môže použiť, ak má záujem publikovať niečo z tohto historického obdobia,“ hovorí Anita Moravec Gard s tým, že história je pre všetkých.
Knihu písať nebude, ale rada dá k dispozícii zdroje pre iných. „Niektoré fakty už sú známe, boli zverejnené. Nájdu sa však ešte aj iné, veľmi zaujímavé.“
Keby sme bojovali, bolo by všetko inak
Stredoškolský učiteľ dejepisu Juraj Smatana, ktorý tiež diskutoval s Anitou Moravec Gard počas besedy v Považskej Bystrici, hovorí, že útok na Heydricha bol ukážkou toho, že napriek obrovskému strachu, ktorý sa šíril z nacistického prenasledovania, sme našli silu a odhodlanie brániť sa. Boli sme schopní zorganizovať veľkú vec.