PRIEVIDZA. Metropola hornej Nitry v uplynulom týždni hostila 12. ročník regionálneho filmového festivalu Jeden svet. V miestnom kultúrnom dome organizátori ponúkli dokumenty i diskusie na témy extrémizmu, občianskej angažovanosti, dezinformácií či životného prostredia nielen na hornej Nitre.
Aj keď všetky dokumenty na festivale boli zaujímavé a diskusie priniesli rôzne názory, najočakávanejšie boli dve témy. Prvá z nich bola hneď v pondelok, keď bol hosťom investigatívny novinár Marek Vagovič z portálu Aktuality.sk, kolega zavraždeného Jána Kuciaka. O tom, ako sa žije kritickej novinárke vo Francúzsku, sa diváci dozvedeli vo filme Nič sa neodpúšťa. Na príklade susedného Česka pripomenul dôležitosť médií v boji proti konšpiráciám a dezinformáciám dokument pod názvom Čo dokáže lož.

Odmietli mlčať
Festival sa niesol v znamení hesla ´odmietame mlčať´. V prvý deň naň prišlo viac ako 150 ľudí, čo je pre organizátorov veľký úspech.
„Priblížili sme celý vývoj udalostí, ktorý nastal po tragickej vražde novinára Jána Kuciaka. Zároveň sme zmapovali prácu investigatívnych novinárov. Diskusia bola priamym dôkazom toho, že odmietame mlčať. Nielen vďaka hosťovi, ale aj vďaka návštevníkom. Tém, ktoré ich zaujímali, bolo veľa,“ opísal prvý štart festivalu jeden z jeho organizátorov Ivan Sýkora z Občianskeho združenia Berkat.
Zaujímavou témou boli prezidentské voľby, ktoré sa konali niekoľko dní po diskusii. Na podnet Mareka Vagoviča si prítomní dobrovoľne urobili malé hlasovanie, na základe ktorého sa plodná diskusia vyvíjala ďalej.
Utorok patril Veronike Střelcovej z Centra komunitného organizovania. V diskusii hovorili o význame a príkladoch komunitného organizovania. Tému dokreslili filmy Organizátor a Ada na radnicu.
V strede týždňa vystúpili aktivista Michal Karako a novinár Andrej Bán, ktorí po parlamentných voľbách v roku 2016 založili iniciatívu Zabudnuté Slovensko. Ich cieľom bola diskusia na témy extrémizmu a fašizmu, xenofóbie či intolerancie. Tému odľahčila snímka Bojovníčka s nenávisťou o 70-ročnej Berlínčanke Irmele, ktorá už 30 rokov každý deň neúnavne vyráža do boja s nenávistnými symbolmi, vyzbrojená sprejom, škrabkou a čistiacimi prostriedkami.
Štvrtkový deň odštartoval dokument Cudzinec v raji o učiteľovi, ku ktorému sa dostali tri rozličné skupiny migrantov a on sa ku každej z nich správal celkom odlišne. Hosťom dňa bol Ondrej Mikuláš z programu Teach for Slovakia.

Piatkové vyvrcholenie
Druhou veľmi očakávanou a stále živou témou bola diskusia o životnom prostredí nielen na hornej Nitre s riaditeľkou Greenpeace Slovensko Ivanou Kohutkovou, ktorú na festivale privítali v piatok podvečer. Medzi hosťami bol aj aktívny účastník protestu na ťažobnej veži v Novákoch z novembra minulého roka Radek Kubala.
Práve Kubala porozprával divákom o priebehu novembrového protestu na ťažobnej veži v Novákoch. Diskusia sa niesla v znamení ekonomických aj ekologických argumentov. Zazneli aj vyjadrenia mesta Prievidza či organizácie Priatelia Zeme. Viackrát zaznela výzva na aktívne zapojenie sa občanov do transformácie nášho regiónu. S tým súvisí aj nutnosť spolupráce všetkých zainteresovaných. Hlavným záverom k ukončeniu ´doby uhoľnej´ ktorá vyplynula z diskusie, zostáva, že otázka v skutočnosti nestojí ´či´, ale ´kedy a ako´. „Chceli sme byť akousi platformou a priestorom pre občanov, aby sa mohli porozprávať s odborníkmi a s ľuďmi, ktorí majú k tomu čo povedať,“ vysvetlil Ivan Sýkora.
Organizátori prievidzského festivalu pridali aj jednu diskusiu navyše, ktorá sa uskutoční už túto stredu 20. marca. Jej hosťom bude aktivista a analytik globálnych rizík Juraj Mesík. Táto debata sa však nebude konať v dome kultúry, ale v priestoroch prievidzského Art Pointu.