NEDOŽERY-BREZANY. Na hornej Nitre pomaly začína migrácia žiab. Pri nej ich mnoho neprežije, pretože ich na ceste zrazia autá. Preto ochranári popri cestách budujú zábrany, ktoré žabám pomôžu bezpečne cez cestu prejsť. V polovici marca tak urobili aj dobrovoľníci v Nedožeroch-Brezanoch v okrese Prievidza.
Za cieľ si zobrali cestu smerujúcu z Nedožier-Brezian na Štyri chotáre. Táto cesta spája zmiešaný les a vodnú nádrž Brezany. Žaby žijúce v danom lese sa v tomto období vydávajú rozmnožovať do jazera.
„Hlavná pointa je v tom, aby žaby bezpečne prešli na druhú stranu a sa rozmnožili vo vodnej nádrži a v mokradiach, ktoré sa tu nachádzajú,“ povedal organizátor aktivity Marek Měrka, predseda Základnej organizácie Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny v Prievidzi.

Vyčistili jarok a vybudovali zábrany
Dobrovoľníci najskôr vyčistili bezprostredné okolie cesty od odpadkov a lístia. Následne do zeme nabili drevené koly, na ktoré pripevnili igelitovú fóliu. „Fólia musí byť trošku prihrabaná, pretože žaby ju majú tendenciu podhrabať a podliezť,“ doplnil Měrka.
Následný prechod žiab je jednoduchý. Fólia im zabraňuje prejsť cestu v časti, v ktorej by žabám hrozilo prejdenie autom. Zábrana živočíchy nasmeruje k miestu, kde cestu budú môcť bezpečne prejsť. „Konkrétne v tomto prípade ich nasmeruje do podlezu, podchodu pod cestu, ktorý tu je vybudovaný. Nie každá cesta to však má. Žaby tak samovoľne prejdú,“ vysvetlil ochranár.
Podchod pre žaby je v tomto prípade v strede zábrany. „Na konci a na začiatku tejto fólie sme zakopali veľké vedrá. Tie budeme pravidelne kontrolovať a žabky z nich vyberať a prenášať cez cestu. V strede je podlez,“ opísal.
Okrem ochranárov môžu žaby z vedra do nádrže preniesť aj ľudia, ktorí len prechádzajú okolo. Musia však dať pozor, aby žabám neuškodili. Preto, ak chcete urobiť žabám taxi, musíte si pred ich chytením namočiť a schladiť ruky. Zo zakopaného vedra ich preložíte do svojho vedra a v tom ich prenesiete ku vode, kde ich vypustíte.

Začali práve včas
V lokalite pri vodnej nádrži žije viacero druhov žiab a ropúch. Ide najmä o ropuchu obyčajnú, známu tiež ako ropuchu bradavičnatú (latinsky bufo bufo, pozn. red.). „Sú tu aj skokany. Ale ropucha obyčajná je najkritickejšia práve v tom, že žije v lese a v čase migrácie sa chce dostať do vody,“ ozrejmil Měrka.
Niektorí sa obávali, že s prácami dobrovoľníci začali neskoro, pretože migrácia už odštartovala. Ochranári ale zistili, že v Nedožeroch-Brezanoch to stíhajú včas. „Doba migrácie je veľmi diskutabilná. Závisí od počasia. Na južnom Slovensku migrácia už začala. Ale u nás na hornej Nitre a konkrétne v tomto úseku ako vidíme, ešte nezačala. Ale toto je šibeničný termín, čiže je najvyšší čas zábrany aplikovať,“ uviedol.

Užitočné živočíchy
Dôvodom prečo takúto aktivitu ochranári a dobrovoľníci robia je to, že žaby sú užitočné živočíchy.
„Okrem toho, že ropucha je chránený živočích, sú veľmi užitočné, lebo každé vývojové štádium tohto zvieraťa sa živý hmyzom. Dospelé jedine sa živia slimákmi. Nielen, že nás chránia od otravného hmyzu, ale chránia nám aj úrodu,“ zdôraznil Měrka s tým, že mať takéhoto živočícha v záhrade je šťastím, práve pre požieranie hmyzu a slimákov. „Človek tým ušetrí peniaze za rôzne chemické prípravky na ošetrovanie rastlín,“ naznačil.
Budovania zábran pre žaby v Nedožoroch-Brezanoch sa napokon zúčastnilo približne tridsať ľudí. „Zbierame tu aj odpadky, ktorých je naozaj veľa. Pri tomto nám pomáhajú aj deti. Zbierame aj odpadky okolo vodnej nádrže,“ priblížil ochranár. Dobrovoľníci dokopy vyzbierali sedem vriec odpadu.
Okrem zbierania odpadu a budovania zábran robili na mieste ochranári aj osvetu. „Máme tu altán, kde máme fotografie z našich minulých činností. Je tam aj drobné občerstvenie, doniesli sme čajík. Pointa je aj v tom, že ľudia chodia a pýtajú sa, čo robíme. A to bolo aj cieľom, aby sme im povedali o probléme, o našej základnej organizácii, a aby vedeli, že na hornej Nitre sú ochranári aktívni. Aby sa ľudia zapájali do našej činnosti nie len prácou, ale aj rôznymi podnetmi, ktoré nám v práci môžu pomôcť,“ dodal Marek Měrka.