O výsledkoch prvého kola prezidentských volieb sme sa rozprávali s politológom Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne, Pavlom Struhárom.

Ako hodnotíte výsledky prvého kola prezidentských volieb?
- Podobné výsledky sa očakávali. Pomerne vysokú podporu získali Štefan Harabin a Marian Kotleba, čo však na druhej strane nie je prekvapením vzhľadom na témy a volebnú stratégiu, ktorú zvolili. Apel na strach - migranti, ostrá konfrontácia s inými kandidátmi, vymedzovanie sa voči štandardnej politike a Európskej únii a zároveň pomerne intenzívne stretnutia s ľuďmi v regiónoch boli úspešnou stratégiou. Predpokladám, že v druhom kole nebudú podobné témy a útok na emócie voličov využívané v takej miere, ako v prvom kole, keďže Maroš Šefčovič v kampani minimálne nepriamo reprezentuje aj Európsku úniu.
O čom sa dočítate ďalej?
- Ako vníma Pavol Struhár fakt, že Františka Mikloška pred voľbami oficiálne cirkev nepodporila?
- Aký odkaz zanechal po sebe Robert Mistrík po vzdaní sa prezidentskej kandidatúry?
- Marián Kotleba získal v Trenčianskom kraji najviac hlasov v okrese Bánovce nad Bebravou, cez 15 percent. Čím to možno zdôvodniť?
- Založí podľa politológa Štefan Harabin vlastnú politickú stranu?
- a ďalšie...
V Trenčianskom kraji získal v porovnaní s celonárodnou úrovňou mierne vyššiu podporu Maroš Šefčovič a Štefan Harabin, čo sa dá vysvetliť silnou tradíciou voľby HZDS či SMERu v mnohých okresoch kraja. Iné zvláštnosti neboli zaznamenané. Celkovo možno hodnotiť mierne pozitívne účasť, ktorá síce nepresiahla ani 50 percent, ale bola vyššia ako posledné voľby.
Zuzana Čaputová získala v prvom kole cez 40 percent hlasov. Spoznali sme prvú slovenskú prezidentku?
- Rozohrané to má dobre. Dôležité bude sledovať aj to, ako sa k vyjadreniu podpory postavia samotní kandidáti. Dá sa očakávať, že Kotleba si zachová svoju tvár a názory, ktoré prezentoval v predvolebnej kampani a bude sa dištancovať od oboch.