TRENČÍN. Pracovnú verziu plánu, ktorý sa zaoberá budúcnosťou regiónu hornej Nitry po útlme ťažby uhlia v roku 2023 dokončí pracovná skupina do konca marca.
Verejnosť ho bude môcť pripomienkovať v apríli na verejných stretnutiach. Riadne, medzirezortné pripomienkové konanie bude v máji tak, aby ho následne mohli posunúť na júnové schvaľovanie vládou. Odobrenie Akčného plánu si vyžiada aj zmenu viacerých zákonov, vrátane banského.
Región sa musí zjednotiť

Priority plánu prerodu uhoľného regiónu sú podľa vedúcej odboru regionálneho rozvoja Úradu TSK Martiny Lamačkovej aj po dlhých mesiacoch rokovaní rovnaké.
„Naše predstavy potvrdila aj analýza spracovateľa. Prioritami zostáva energetika, zamestnanosť, životné prostredie, vzdelanie, kvalita života a infraštruktúra,“ uviedla.
Uspokojiť odlišné predstavy súkromného a verejného sektora bude podľa Ladislava Šimka z Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu náročné, avšak kľúčové.

Ako povedal po štvrtkovom pracovnom stretnutí na Úrade Trenčianskeho samosprávneho kraja, región hornej Nitry musí ťahať za jeden povraz. „Je tu veľa rôznorodých názorov, postojov, záujmov,“ zdôraznil.
Budú musieť zmeniť zákony
Projekty, ktoré by mali pomôcť regiónu, v ktorom nastane postupný útlm baníctva, chce pracovný tím predostrieť verejnosti na spoločných stretnutiach počas budúceho mesiaca. Šimko ako jednu z priorít vníma kvalitnú cestnú infraštruktúru, bez ktorej bude populácia odchodom mladých z regiónu vekovo starnúť, ale príde aj o možné investície malých a stredných podnikateľov.
Obyvatelia regiónu sa budú môcť k projektovým zámerom vyjadriť, ich pripomienky zapracujú do akčného plánu. Jeho schválenie si podľa Ladislava Šimka vyžiada aj legislatívne zmeny.
„Budú sa musieť zmeniť niektoré zákony, napríklad čo sa týka ochrany priestoru, banského zákona a ďalších,“ poznamenal.
Primátorka Handlovej Silvia Grúberová v súvislosti s prerodom uhoľného regiónu tvrdí, že mesto definitívne projekty stanovené nemá.
„Sú to projekty, ktoré oprašujeme z minulosti. Tým, že musíme brať do úvahy štyri piliere, ktoré definuje akčný plán, musíme zvážiť, ktoré z nich sú reálne na budúce čerpanie zdrojov,“ povedala primátorka baníckeho mesta.
Priority Handlovej pri transformácií vidí v znižovaní emisií a tým pádom zvyšovaní kvality životného prostredia, v zlepšení dopravnej dostupnosti, vytvorení priemyselnej zóny a prístupovej komunikácie k nej.