HANDLOVÁ/PRIEVIDZA. Na poslednom zastupiteľstve v Handlovej predniesla poslankyňa Lina Gregor list od občana. Pýtal sa v ňom na to, prečo sa neseparuje odpad na cintorínoch. S touto otázkou sme oslovili správcov cintorínov v Handlovej a Prievidzi.
Na oboch cintorínoch odpad už v minulosti triedili. „Skúšali sme to, hlavne v Handlovej. Separovali sme sklo, plasty. Vznikol problém, že ľudia to hádzali všetko dohromady,“ začal Miroslav Mičo zo spoločnosti Parte, ktorá spravuje cintoríny v Handlovej, v Bojniciach a v niekoľkých ďalších obciach na hornej Nitre.

Neúspešné pokusy
Triediť odpad na cintorínoch skúšali kedysi aj v Prievidzi.
„V minulosti bol zavedený zber vytriedených zložiek komunálneho odpadu. Návštevníci cintorínov výzvy a upozornenia na vhodnosť separovania ani možnosť separovania nevyužívali, respektíve nerešpektovali. Z dobre mieneného zámeru nebol želaný výsledok,“ informovala Helena Dadíková zo Strediska pietnych služieb Technických služieb mesta Prievidza.
Na miestach posledného odpočinku boli umiestnené nádoby na plast a sklo. Problémom v recyklovaní odpadu z takéhoto miesta bolo to, že smútočné predmety majú viacej zložiek.

„Napríklad ozdobný kahanec má plastový podstavec, ale sklenené steny a kovový vrchný kryt. Niektoré výrobky tohto typu sa dajú jednoduchou manipuláciou rozobrať, iné majú zložitejší mechanizmus. Rovnako problematické môže byť separovanie pri vencoch, ktoré majú kovové časti, umelohmotné časti a niektoré sú zo živých kvetov osadené v pia-flóre, ktorý je tiež umelohmotný,“ opísala Dadíková.
Stávalo sa, že ľudia hodili celý kahanec do nádoby na sklo, ale predtým ho nerozobrali. Okrem toho v skle ostával roztečený vosk zo sviečky. „Keď sa vosk roztaví, ťažko sa vyberá von. Nedohorí do konca. A to ľudia nevyberali. A tak sa to nemohlo dať do separovaného odpadu,“ priblížil Mičo.