HORNÁ NITRA. K identifikovaniu priorít v súvislosti s návrhom Akčného plánu transformácie regiónu horná Nitra majú dopomôcť i indikatívne projektové zámery. Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) ich bude zbierať do 15. marca.
„Projektové zámery majú byť indikáciou súčasných vízií a schopností zahrnutých hráčov v regióne. Umožnia vytvoriť prehľad informácií o tom, aké projekty a v akom rozsahu sú dnes zainteresované strany schopné pripraviť,“ informoval ďalej Alojz Vlčko z Mestského úradu v Prievidzi.

Dôležité sú priority
Vízie budú podľa neho vnímané ako oblasti, ktoré je potrebné preveriť aj z pohľadu dostupnosti financovania, napríklad aj z aktuálneho programového obdobia či štátneho rozpočtu. ÚPVII upozornil, že cieľom tohto zberu nie je jednotlivé projektové zámery vyhodnocovať a schvaľovať, ale pomôcť identifikovať priority, ktoré je možné podporiť v tomto programovom období a zároveň, ktoré je potrebné z dlhodobého hľadiska pokryť, aby sa podporila úspešná transformácia regiónu.
„Hodnotenie projektových zámerov, ktoré budú neskôr pretvorené do samotných projektov, bude prebiehať štandardným spôsobom v súlade s kritériami, ktoré budú závisieť od zvolených spôsobov financovania,“ ozrejmil Vlčko.
Súčasný zber indikatívnych projektových zámerov je podľa neho otvorený do 15. marca z dôvodu potreby zavŕšenia tvorby akčného plánu. „Predložené projektové zámery nie sú jednorazovým zberom, ale začiatkom dlhodobého procesu, ktorý, tak ako aj samotná transformácia, bude prehodnocovaný v súlade s aktuálnymi prioritami regiónu,“ upozornil.

Podpora malých podnikateľov
Zber projektových zámerov na identifikáciu priorít v procese tvorby Akčného plánu transformácie regiónu hornej Nitry spustil ÚPVII už začiatkom februára. V tejto súvislosti vypracovala organizácia Priatelia Zeme-CEPA štúdiu Bariéry a kritériá projektov v procese transformácie hornej Nitry, ktorá poukazuje na nedostatočnú podporu malého podnikania a verejnoprospešných služieb.
„Štúdia slúži ako pozvánka do diskusií pre spoluprácu na spravodlivej transformácii hornej Nitry a načrtáva názory pracovných skupín na kritériá pre uprednostňovanie projektov transformácie,“ informovala členka organizácie Lenka Ilčíková.
Spravodlivá transformácia je podľa nej aj o tom, že v procese prechodu smerom od uhlia nebudú uprednostňované projekty veľkých spoločností, ale umožní sa aj menším podnikateľom a aktérom podieľať sa na premene regiónu s podobnou podporou, ako získavajú veľké firmy.
„Financovanie projektov v rámci Akčného plánu transformácie hornej Nitry by malo byť podmienené tým, pre čo sa akčný plán tvorí, a to je ukončenie ťažby a spaľovania uhlia a postupná premena baníckeho regiónu na život po uhlí,“ dodala Lýdia Kňazovičová z Priateľov Zeme-CEPA.