PRIEVIDZA. Ondrej Mikuláš z Teach for Slovakia vyštudoval informatiku na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. Počas štúdia sa venoval organizácii matematických sústredení pre deti na základnej a strednej škole. Pracoval ako IT inžinier v Nórsku a Rumunsku.
Z tejto dobre platenej pozície odišiel učiť deti do Budkoviec pri Michalovciach na dva roky v rámci programu Teach for Slovakia. Na Jednom svete predstaví program Teach for Slovakia, ktorého účastníci sa snažia naplniť víziu, aby všetky deti na Slovensku – aj tie zo znevýhodneného prostredia – mali šancu v živote uspieť. A hovoriť bude aj o krúžku ultimate frisbee, vedení rómskej kapely a účasti jeho žiakov na súťažiach v programovaní LEGO robotov.

Na úvod otázka, ktorú si už dostal asi viackrát: Prečo si sa rozhodol zapojiť do programu Teach for Slovakia?
– Je to viacero dôvodov, vysvetlím to. Odmalička som mal rád matematiku a riešil som rôzne súťaže. Vyvrcholilo to v maturitnom ročníku, kde som sa zúčastnil medzinárodnej olympiády v matematike v Hanoji a získal bronzovú medailu. Počas štúdia na vysokej škole som sa vo voľnom čase venoval neformálnemu vzdelávaniu nadaných detí prostredníctvom neziskových organizácii Trojsten a SEZAM.
Tieto aktivity mali na mňa vplyv, ktorý som si uvedomil až v zahraničí, kde som mal viac času rozmýšľať nad sebou. Uvedomil som si, že ma baví učiť, resp. prenášať vedomosti ďalej a že sa tomu nemôžem naplno venovať. Začal som pokukovať po rôznych možnostiach výuky v Afrike, Ázii. Až som v roku 2015 stretol kamaráta v Edinburghu, ktorý mi povedal, že netreba cestovať ďaleko a že učiť sa dá aj na Slovensku.
Ďalší dôvod pre mňa bol, že Slovensko dosahuje jedny z najhorších výsledkov v matematike, kde len 35 percent detí má v škole rado matematiku a považuje ju za dôležitú pre svoj život. Posledný z hlavných dôvodov zapojenia do programu bolo uvedomenie si, že žijem sebecký život len pre seba a že svojej krajine mám čo vrátiť. Tak som sa po troch rokoch v Osle a Cluji rozhodol pre zmenu a prihlásil som sa do Teach for Slovakia, kde som v septembri 2016 začal učiť.

Aká je, respektíve bola tvoja úloha v Teach for Slovakia?
– V Teach for Slovakia som bol účastníkom a teraz som ambasádorom programu. Byť účastníkom znamená absolvovať 6-týždňovú intenzívnu letnú prípravu basecamp a následne 2 roky byť zamestnaný v škole ako učiteľ. Ja som učil na druhom stupni matematiku, informatiku a angličtinu. Snažil som sa pracovať so všetkými deťmi a vo výuke nevynechať ani to najslabšie. Okrem akademických zručností som viedol deti k charakteru a tiež k vytrvalosti a sebakontrole. Po škole som sa deťom venoval v rôznych krúžkoch (športový – ultimate frisbee a programovací).
Na škole som viedol rómsku kapelu. Popri výuke v škole som mal v rámci programu podporu v podobe osobného mentora, ktorý mi dával spätnú väzbu na moju výuku na hodine a tiež mesačné stretnutia s ostatnými účastníkmi programu v podobe tréningov. Aktuálne vnímam prínos účasti v Teach for Slovakia v podobe širokej komunity ľudí, ktorých som spoznal počas 2 rokov, ktorá sa pokúša o zmenu na Slovensku.
Čo ťa na tvojej práci tešilo a, naopak, čo nie? Komu by si odporučil sa do programu zapojiť?
– Na mojej práci ma najviac napĺňal jej celkový zmysel, kde som pracoval aj s deťmi, ktoré nemali to šťastie narodiť sa do dobrých rodín. Na tieto deti som mal počas dvoch rokov priamy dosah. Inšpiroval som ich a po malých krôčikoch dosahoval úspechy. Pred účasťou v programe Teach for Slovakia som mal pocit, že žijem v bubline, kde problémy minority vnímam len z počutia a osobne nič nerobím pre zmenu.
Na tejto práci mi mierne prekážalo, že som nemal voľnosť ako v pôvodnej práci zobrať si dovolenku podľa potreby. Učitelia berú dovolenku vtedy, keď ju majú aj žiaci – a to počas prázdnin. Musím povedať, že 2 roky v programe boli mojimi najintenzívnejšími rokmi života, v ktorých som sa veľa naučil o sebe a posunul v mnohých zručnostiach, ako sú komunikačné, manažérske, riešenie konfliktov a prezentačné, ktoré mi pomôžu v ďalšej kariére.
Pre koho je program určený?
– Účasť v programe odporúčam všetkým, ktorí hľadajú zmysluplnú prácu, osobnostný rast a majú záujem aktívne prispievať k zmene systému, v ktorom hlavne deti zo sociálneho znevýhodneného prostredia dosahujú najhoršie výsledky v Európe a majú malú šancu v živote uspieť.
S Ondrejom Mikulášom sa na festivale JEDEN SVET budete môcť porozprávať vo štvrtok 14. marca podvečer.
FRISBEE TÍM ČERVENÍ DIABLI
Krycí názov „Červení diabli“ je ultimate frisbee tím, ktorý Ondrej viedol v škole v Budkovciach. Je to tím tvorený takmer výlučne rómskymi deťmi. Turnaj zachytený na fotke vyššie bol veľkou lekciou takmer pre všetkých.Deti dostali uznanie od dospelých gadžov za predvedenú hru a za zlepšenie od minula. „Toto bol asi naj moment v aute, keď sme o tom rozprávali. Decká sa cítili brutálne hrdé na seba.Mojim žiakom sa zdali politicky nekorektné pomenovania tímov podľa farieb na čiernych a bielych, prípadne svetlých a tmavých. Museli sme o tom diskutovať,“ povedal Ondrej Mikuláš.Ultimate frisbee je úžasná platforma na rozvoj charakteru u človeka, keďže je to self-referred sport, to znamená bez rozhodcu a konflikty si hráči riešia sami medzi sebou a dávajú si potom hodnotenie v podobe Spirit of the game.
Autor: MATEJ SÝKORA