NOVÁKY. Obete si v piatok popoludní pripomenula verejnosť pietnou spomienkou pri miestnom pamätníku v Parku Štefana Moyzesa.

Tragédia zasiahla mnohé rodiny
„Tragédie nezasahujú jednotlivcov, ale pomyselnú sieť ľudí, najbližších príbuzných, vzdialenejšiu rodinu, kolegov, priateľov, spolupracovníkov. Výbuch vo VOP, ktorý vážne narušil Nováky, pred 12 rokmi tragicky zasiahol mnohé rodiny. Chcel by som vám úprimne a ľudsky povedať, že je mi to ľúto," uviedol vo svojom príhovore štátny tajomník Ministerstva obrany Slovenskej republiky Róbert Ondrejcsák.

Takéto pietne spomienkové stretnutia sú podľa neho dôležité aj preto, aby si ľudia verejne pripomenuli pamiatku všetkých obetí. „Môžeme ich však využiť aj na zamyslenie sa, aby sme počas bežných dní nezabúdali prejaviť si pozornosť navzájom a úctu k ľuďom, ktorých denne stretávame," dodal.
Zodpovední
Tragickým výbuchom vo VOP Nováky sa od roku 2012 zaoberá prievidzský okresný súd. Posledné pojednávanie s obžalovanými manažérmi, ktorí sú podľa prokuratúry vinní za výbuch a sú obvinení z prečinu všeobecného ohrozenia, bolo v marci 2017. V lete toho istého roka zomrel jeden z obžalovaných - Eduard B., voči nemu i súd zastavil trestné stíhanie. Hlavné pojednávanie by malo pokračovať v máji tohto roka, a to výpoveďou znalca.
Vtedajší minister obrany František Kašický nevie podľa svojich slov zhodnotiť, prečo ešte v kauze výbuchu vo VOP Nováky nepadol rozsudok. „Pre mňa je dôležité, že sa tu vždy vieme stretnúť, vždy vzdať hold a úctu všetkým, ktorí zahynuli pri tomto tragickom nešťastí, a dôležité je to, aby sa prijali a do budúcna prijímali také opatrenia, aby k takýmto tragickým udalostiam nedochádzalo," doplnil.

„Ak by som mal možnosť vo svojom živote niečo vrátiť späť alebo niečo vymeniť, tak by to boli určite takéto udalosti. Toto by bola jedna z nich a urobil by som všetko preto, aby sa nestala," ozrejmil ďalej Kašický.
Na otázku, či cíti zodpovednosť za túto tragédiu, odpovedal, že ide o veľmi sugestívnu otázku. „Sú veci, ktoré jednoducho žiaden minister obrany, ktorý sedí na tejto stoličke, nemôže ovplyvniť. Záleží od toho, kto riadi podnik a aké veci sa porušili alebo neporušili. To je už na dokazovaní a na súdoch, ktoré to musia rozhodnúť," dodal.
Návrat
Explózia presne nezisteného množstva výbušnej látky, ku ktorej došlo 2. marca 2007, spôsobila deštrukciu delaboračnej haly a usmrtila osem pracovníkov - Elenu Bitarovú, Petra Kalača, Máriu Kováčovú, Janu Krajčovičovú, Jána Rybára, Emíliu Stručkovú, Noriku Vačkovú a Jozefa Vidu. Mnohopočetné vážne zranenia utrpel jeden zamestnanec a ďalších 20 malo ľahšie zranenia. Spôsobená škoda na majetku VOP, ako aj ďalšom hnuteľnom a nehnuteľnom majetku, sa vyšplhala na viac ako dva milióny eur.