HORNÁ NITRA. Téma bezproblémových prístupov do budov samospráv netrápi len Prievidzu. Na postupnom odstraňovaní bariér vo svojich budovách pracujú aj obce v regióne. Pozreli sme sa, ako to v tejto oblasti vyzerá v niektorých z nich.
Obecný úrad v Čereňanoch zatiaľ nemá bezbariérový prístup. „Zatiaľ je spracovaná len štúdia, ktorá práve s takýmto prístupom ráta. Je nutné podotknúť, že obecný úrad sídli v bývalom rodinnom dome, čo bola v deväťdesiatych rokov jediná možnosť, kde obecný úrad situovať,“ informoval starosta Čerenian Richard Masný.

Za ľuďmi chodia aj domov
Občanom však samospráva vychádza v ústrety a v mnohých prípadoch pracovníci prichádzajú k nim domov. „Poskytujeme služby imobilným a chorým občanom v úradných hodinách i mimo nich formou návštev domov, napríklad kvôli overeniu podpisov alebo iným úradných záležitostiam,“ vysvetlil starosta. Za takúto službu obec ľuďom poplatok neúčtuje, zaplatia len za samotný úkon, ak je spoplatnený.
Pošta v Čereňanoch bezbariérový prístup vybudovaný má, kultúrny dom nie. „Máme však spracovanú kompletnú projektovú dokumentáciu na jeho rekonštrukciu, kde sa s ním ráta. V rámci finančných možností by sme chceli projekt uskutočniť v priebehu štyroch rokov, naše vlastné zdroje však nebudú v žiadnom prípade postačujúce,“ načrtol Masný.
Konkrétne požiadavky zo strany občanov na bezbariérový prístup do obecných budov podľa starostu nezaznamenali. To, že o to ľudia zatiaľ nežiadali, si vysvetľuje tým, že pracovníci chodia za ľuďmi aj mimo úrad.
„Sme si však vedomí toho, že v budúcnosti je nevyhnutné sa tejto problematike venovať,“ uviedol Richard Masný.

Chcú sprístupniť poschodie
Obecný úrad a pošta v Nitrianskom Pravne majú bezbariérový prístup.
„Novovybudované priechody pre chodcov taktiež. Postupne sa snažíme zabezpečiť všetky problémové miesta v obci,“ povedala prednostka Obecného úradu v Nitrianskom Pravne Dagmar Matiašková Ferencová.
Bezbariérové prístupy v obci budujú postupne počas rekonštrukcií objektov.
„Obecný úrad plánujeme v blízkej dobe zrekonštruovať a pri tej príležitosti zabezpečíme prístup aj na druhé nad-zemné podlažie. V súčasnosti je bezbariérové len prvé nad-zemné podlažie, kde sú umiestnené všetky administratívne miesta pre obyvateľov a návštevníkov,“ vysvetlila.
Vedenie obce požiadavky obyvateľov na bezbariérovosť evidujú aj v ďalších budovách vo vlastníctve obce. „Postupne tento problém riešime aj v ostatných budovách,“ uviedla.

Požiadavky zaznamenali hneď
Prvou bezbariérovou budovou v Bystričanoch bol dom smútku. Na jeho bezbariérovosť mysleli pri výstavbe. Budova poš-ty, kde sídli aj tamojšie zdravotné stredisko, bezbariérový vstup zatiaľ nemá. „Určite sa pri najbližšej možnej príležitosti pokúsime odstrániť aj tento nedostatok. Vzhľadom na to, že v nej už čiastočná rekonštrukcia prebehla, sa však nerozprávame o najbližšom období,“ povedal Jozef Rybár, zástupca starostu Bystričian.
Aj v tejto obci pribúdajú bezbariérové prístupy vďaka rekonštrukciám. Takto získal zjednodušený prístup pre pohybovo znevýhodnených ľudí aj kultúrny dom.
„Ďalším veľmi pozitívnym príkladom je jedno z našich občianskych združení, Telovýchovná jednota Dynamo Bystričany. Tá svojpomocne a prevažne na vlastné náklady zrekonštruovala prenajaté priestory obecnej budovy, tribúny, na našom futbalovom ihrisku. Pribudli tam úplne nové bezbariérové toalety. Na odstránení jedného schodíka pred vstupom do budovy sa už rovnako pracuje,“ opísal zástupca starostu.
Kompletne bezbariérovými sú aj prízemné byty v obecných bytovkách.
„Pracujeme aj na čiastočnom odstránení niekoľkých schodov do budovy našej školy, v ktorej sa už teraz nachádzajú bezbariérové toalety. A rozmýšľame aj nad viacerými úpravami budovy našej škôlky,“ načrtol plány Bystričian Rybár.

Takmer dvadsať rokov
Handlovský mestský úrad má bezbariérový vstup už od roku 2000. Keď tento vstup budovali, mysleli i na bezbariérovosť toaliet.
„Vtedy to bola investícia za takmer 80-tisíc slovenských korún. V pláne je ešte doplnenie plošiny pre lepší prístup na prvé podlažie,“ informovala hovorkyňa Handlovej Jana Paulínyová.
Ľudia na vozíku sa dostanú aj do handlovského domu kultúry. Bezbariérový prístup je do kinosály a zasadačiek, kde sa konajú svadby, oslavy a podujatia.
„Dom kultúry využíva nájazdovú bezbariérovú plošinu umiestnenú pri únikovom východe z kinosály. Okrem toho disponuje elektrickou schodiskovou plošinou, ktorá je umiestnená pri pokladni,“ opísala Paulínyová.
Na potreby pohybovo znevýhodnených ľudí myslia aj iné mestské inštitúcie. Všetky tri základné školy v Handlovej majú vybudovaný bezbariérový vstup do hlavnej budovy. Mestský bytový podnik Handlová, s. r. o., má do budovy dva vstupy a obidva sú bezbariérové. Nezisková organizácia Jazmín v budove na Ulici F. Nádaždyho je čiastočne bezbariérová vďaka prístupu na prvé podlažie cez administratívnu časť.
„Sociálne oddelenie, ktoré sídli tiež na Ulici F. Nádaždyho, má plne bezbariérový prístup. Inštitúcie ako pošta a športová hala majú bezba-riérový prístup. Vytvoriť prístup pre ľudí, ktorí majú zdravotný hendikep, je všeobecný záujem verejných inštitúcii,“ uzavrela hovorkyňa Handlovej.