HORNÁ NITRA. Prvé obce sa v písomnej forme spomínajú na hornej Nitre v roku
Vyberte si iný región
1113. Hovorí o nich časť mimoriadne vzácneho dokumentu – Zoborská listina.
Najmladšou obcou z pohľadu prvej písomnej zmienky je Chvojnica. Tú spomína v roku 1614 urbár bojnického panstva. Osídľovanie Chvojnice je úzko spojené s ťažbou zlata na území dnešnej obce. Dnes zlatú éru pripomína napríklad námestie v neďalekom Nitrianskom Pravne. Na jeho vydláždenie sa použili kamene, ktoré pochádzali z banskej činnosti.

Dôležité udalosti v histórii každého mesta či obce sú zaznamenané v kronike. Hoci je písanie kroniky pre obce povinnosťou, nie vždy to tak bolo. Tú novácku začal písať Andrej Ďurina. Toto remeslo na určité obdobie prevzala aj jeho dcéra, ktorá nám porozprávala viac o nováckej kronike, ako aj o písaní takejto dôležitej knihy.
Bratislavu predbehla Nitra
Od doby, keď na územie dnešného Slovenska prišli prvé slovanské kmene, uplynulo už viac ako pätnásť storočí. A tisíc rokov dozadu sa datujú prvé písomné zmienky o osadách, dedinkách či mestách roz-prestierajúcich sa na dnešnom území našej republiky.

Najstaršia je Nitra
MY týždenníky sa rozhodli zmapovať prvé zmienky o všetkých takmer troch tisíckach sídiel na Slovensku. Vychádzali sme pritom z údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky.
Najstaršou obcou je v tomto ohľade Nitra. Prvá písomná zmienka o nej sa datuje už do roku 826. Nitre vtedy vládol knieža Pribina, ktorý – hoci sám pohan – dal v obci vysvätiť kresťanský kostol, ktorý je prvým historicky doloženým dokladom o kresťanstve u Slovanov na dnešnom slovenskom území.
O necelé storočie neskôr – konkrétne v roku 907 – sa svet v písomnej podobe dozvedel aj o hlavnom meste, teda o Bratislave-Starom meste. V takzvaných Salzburských análoch (a ďalších, ktoré sa viedli vo vtedajších kláštoroch) sa o Bratislave píše v spojitosti s bitkou pod hradom medzi Bavormi a starými Maďarmi.