PRIEVIDZA. Skautskí dobrovoľníci budú aj tento rok roznášať Betlehemské svetlo. Plamienok z Baziliky Narodenia Pána sa rozšíri aj po Prievidzi a okolitých obciach na hornej Nitre. Prievidzskí skauti zanesú svetlo do zariadení pre seniorov, na Vianočné trhy, kde vystúpia 22. decembra o 10:15 s krátkym programom a oficiálne ho odovzdajú vedeniu mesta Prievidza. Napokon na Štedrý deň ho skauti poskytnú všetkým záujemcom, aby im mohlo svietiť pri sviatočnom stole. Informoval vodca 14. zboru Alojz Vlčko.

Skauti rozdajú Betlehemské svetlo všetkým záujemcom v Prievidzi a Bojniciach na Štedrý deň 24. decembra 2018 medzi 13:00 a 14:00 vo všetkých mestských častiach. Okrem toho Betlehemské svetlo skauti rozdajú na Štedrý deň aj po skončení vigílnych svätých omší, približne medzi 17:00 a 17:30, pred Kostolom sv. Bartolomeja v Prievidzi, pred Kostolom Najsvätejšej Trojice a tiež pred Kostolom sv. Terézie z Lisieux. Rovnako budú aj pred Kostolom sv. Martina v Bojniciach.
Skauti z Prievidze si prevzali Betlehemské svetlo 16. decembra na slávnosti vo Svite, odkiaľ putuje do Poľska, na Ukrajinu a do všetkých kútov Slovenska. Od tohto dňa už horí aj v metropole hornej Nitry.
"Slovenskí skauti prevzali Betlehemské svetlo od rakúskych skautov po prvýkrát v roku 1990 vo Viedni a odvtedy ho každoročne distribuujú ľuďom po celom Slovensku. Tradične ho odpaľujú na ekumenickej slávnosti, kam ho prinesie z Baziliky Narodenia Pána v Betleheme Dieťa svetla – rakúske dievča alebo chlapec, ktorí toto vyznamenanie získali za svoje príkladné správanie a ochotu pomáhať druhým. Tento rok je to už tridsať rokov od prvého odpálenia a celá slávnostná ceremónia sa presunula z Viedne do Linzu – mesta, kde sa celá novodobá tradícia Betlehemského svetla začala," informoval Vlčko.

Tradícia Betlehemského svetla v Európe vznikla v roku 1099, keď turecké mohamedánske kmene okupovali Svätú zem. Na výzvu pápeža Urbana II. európski rytieri zorganizovali križiacku výpravu do Palestíny a oslobodili Betlehem a Jeruzalem. Jeden člen výpravy, mladý muž z talianskeho mesta Florencia sľúbil, že ak prežije výpravu, prinesie domov plamienok z “večného” svetla, ktoré horí v Betleheme. Svoj sľub dodržal a na Vianoce v roku 1099 sa vrátil do Florencie so zapálenou sviecou, ktorej plamienok pochádzal z Betlehema. Sviecu umiestnili v kostole a odtiaľ si ostatní obyvatelia Florencie brali svetlo do svojich domovov. Táto tradícia pretrváva dodnes a Betlehemské svetlo sa tak stalo symbolom nádeje, lásky a porozumenia.
Svetlo nesie posolstvo pokoja, lásky, mieru, jednoty – spoločné univerzálne hodnoty vlastné ľuďom bez ohľadu na to, akého sú vierovyznania, ku ktorej cirkvi sa hlásia alebo či sú bez vyznania.