Streda, 8. december, 2021 | Meniny má MarínaKrížovkyKrížovky

Branislav Bucák: Šport je pre našu mlaď veľkým učiteľom života

Rok 2018 sa blíži ku koncu, a tak je tu priestor na jeho hodnotenie.

(Zdroj: Ivan Mriška)

PRIEVIDZA. O športových výsledkoch v roku 2018, úspechoch, sklamaniach, ale aj ďalších aktuálnych témach ohľadom prievidzského športu, sme sa porozprávali s Branislavom Bucákom, s predsedom komisie športu, mládeže a voľnočasových aktivít v Prievidzi.

Ako by ste zhodnotili po športovej stránke rok 2018?

– Ak to zoberiem v celoslovenskom meradle, opäť nám priniesol mnoho radostí, ale aj sklamaní. Osobne za najvýraznejšie výsledky roku 2018 považujem vystúpenie Anastasie Kuzminovej na zimnej olympiáde, keď v Pjongčangu

Skryť Vypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Bol pri titule po 45-tich rokoch. Peter Žember má zaujímavú prácu v Spartaku Trnava (+FOTO) Čítajte 

dokázala vybojovať jednu zlatú a dve strieborné medaily. Veľmi cenným úspechom je aj druhé miesto Mateja Tótha na majstrovstvách Európy v chôdzi na 50 kilometrov. Radosť z pekných výsledkov nám v priebehu roka robila aj lyžiarka Petra Vlhová, cyklista Peter Sagan či naši športoví strelci. Z nich spomeniem Zuzanu Rehák Štefečekovú, ktorá bola so štyrmi medailami najdekorovanejšou účastníčkou augustového európskeho šampionátu a na septembrových majstrovstvách sveta si vybojovala dve zlaté medaily.

Čo vás, naopak, v súvislosti so športom zamrzelo?

– Z pohľadu športového fanúšika považujem okrem olympiády za top športový vrchol roka 2018 majstrovstvá sveta vo futbale, ktoré boli v Rusku. A práve s týmto šampionátom súvisí aj odpoveď na vašu otázku. Mrzelo ma, že svetový šampionát bol bez slovenskej účasti. Pritom našej reprezentácii chýbal v kvalifikácii jeden jediný bod, aby postúpila do baráže a mala tak veľkú možnosť kvalifikovať sa do Ruska. Ale taký je šport, medzi úspechom a neúspechom je často veľmi tenká deliaca čiara.

Skryť Vypnúť reklamu

Prejdime k športu v Prievidzi. Čo považujete za top športový výsledok roku 2018?

– Jednoznačne majstrovský titul našich volejbalistov, ktorí ním potvrdili, že sú v súčasnosti najlepším slovenským volejbalovým klubom. Po druhom mieste v sezóne 2016/2017 prišlo historicky prvé volejbalové zlato. V sezóne 2017/2018 navyše VK Prievidza získal aj slovenský pohár, čím potvrdil absolútnu dominanciu na slovenskej scéne. V súčasnosti sú naši volejbalisti v priebežnej tabuľke extraligy prví, a majú tak dobrú východiskovú pozíciu na zopakovanie finálovej účasti. Hráči VK Prievidza v posledných dvoch sezónach výsledkovo predčili aj tradične úspešných basketbalistov BC Prievidza, ktorým tohtoročné play-off nevyšlo a skončili v SBL bez medaily. V aktuálnej sezóne však môžu opäť dokázať, že patria medzi slovenskú špičku. Verím, že aj oni, rovnako ako volejbalisti, zabojujú o medailové pozície v rámci Slovenska.

Skryť Vypnúť reklamu

Koho by ste vyzdvihli z prievidzských jednotlivcov za výsledky v tomto kalendárnom roku?

– Máme viacero šikovných športovcov najmä v mládežníckych kategóriách. Ak by som už mal niekoho menovať, tak spomeniem tých, ktorí dokázali vybojovať medailu na svetových či európskych šampionátoch. Trebárs juniorku Dominiku

Prečítajte si tiež: Handlová sa netají cieľom postúpiť. Snom je Fortunaligista v Slovenskom pohári Čítajte 

Barošovú z Warrior klubu Prievidza, ktorá na majstrovstvách Európy v Bulharsku získala zlatú medailu v pretláčaní pravou rukou a na majstrovstvách sveta v Turecku bronz. Skvelý úspech sa podarilo dosiahnuť aj fitneske ŠK Fitnes Free Prievidza Anne Hepnerovej, ktorá sa stala v Španielsku na majstrovstvách Európy víťazkou kategórie fitness junioriek do 163 centimetrov a taktiež absolútnou víťazkou európskeho šampionátu vo fitness junioriek. Na medzinárodných vrcholných súťažiach nám pravidelne dobré meno robia aj karatisti z oboch prievidzských klubov – ŠŠK i FKŠ. Viacerí získali medaily na svetových či európskych šampionátoch. Zo seniorskej kategórie by som vyzdvihol napríklad nedávne úspechy prievidzského kulturistu Michala Križáneka, ktorý dosiaľ na súťažných pódiách nenašiel premožiteľa. Na jeseň tohto roku sa stal v Španielsku majstrom sveta IFBB Elite PRO v kulturistike a zvíťazil aj na prestížnej súťaži Arnold Classic, kde si víťaznú trofej prevzal od známeho bývalého kulturistu, herca a politika Arnolda Schwarzeneggera.

Prejdime si aj ďalšie aktuálne témy prievidzského športu. V súčasnosti sa rekonštruuje futbalový štadión za 1,3 milióna eur. Mnohí to vítajú, sú však aj názory, že na štvrtú ligu je to zbytočne veľká investícia.

– Rekonštrukcia futbalového štadióna sa nerobí len pre tím mužov, ale pre všetkých užívateľov športoviska. V prievidzskom klube pôsobí 16 družstiev a viac ako 300 mládežníkov, ktorí si rovnako zaslúžia dôstojné podmienky na tréningový a súťažný proces. Výsledná suma vzišla z verejného obstarávania, pričom treba povedať, že ide o komplexnú rekonštrukciu objektu. V interiéroch budú rekonštruované osvetlenie, elektroinštalácia, slaboprúdové rozvody, zdravotechnika, kanalizácia, vodovod, vynovené budú aj šatne, sprchy, toalety. Vybudovaný bude aj nový vykurovací systém a budú nainštalované nové vykurovacie telesá. V exteriérovej časti budú na krytej tribúne vymenené všetky sedačky, podlahy, budú vybudované miesta pre novinárov a komentátorov. Rekonštrukcia zahŕňa aj zateplenie obvodového plášťa štadióna. Spoločnosť Technické služby mesta Prievidza odstránila tribúny na státie, s ktorými sa už v novom projekte neráta. Zabezpečila tiež opravu strešnej krytiny, do ktorej bolo investovaných ďalších takmer 60-tisíc eur. Rekonštrukcia bude ukončená na jar budúceho roka.

Čo ostatné športoviská? Budú aj tam prebiehať rekonštrukcie?

– Na ostatných športoviskách sa priebežne vykonávajú rôzne rekonštrukčné práce. Trebárs v športovej hale bolo investovaných do obnovy za posledné tri roky takmer 350-tisíc eur. Bolo vynovené osvetlenie nad hlavnou palubovkou, spevnená stropná konštrukcia. Nové osvetlenie, podhľady a zateplené stropy majú

Prečítajte si tiež: Rozloženie skupín turnaja O POHÁR FIRIEM je známe (VIDEO + program) Čítajte 

aj gymnastická a zápasnícka telocvičňa. Vymenených bolo aj desať vonkajších vchodových dverí, boli prerobené viaceré šatne, nové osvetlenie je aj na chodbách zázemia, kde sú aj nové dlažby či steny so štrukturovanou omietkou, rekonštrukciou prešla aj wellness časť či schodiská v hľadisku. Väčšina rekonštrukčných prác prebehla v priestoroch, ktoré využívajú najmä športovci, preto to možno pre bežného fanúšika, ktorý príde raz za čas na volejbal či basketbal, nie je až také viditeľné.

A čo zimný štadión?

– Taktiež sa za posledné dva roky výrazne zmenilo zázemie zimného štadióna. Vynovili sa steny chodieb, vrátane podhľadov, nového osvetlenia, taktiež sa rekonštruovali sprchy, viaceré šatne, vstupná časť s vestibulom, zateplilo sa zázemie zimného štadióna. Oba spomínané športoviská majú aj nové informačné tabule či kamerový systém. Naším zámerom je skvalitniť podmienky na športovanie, či už pre seniorov, mládežníkov, ale aj pre divákov a športových priaznivcov na tribúnach. Verím, že v nastolenom trende obnovy športovísk budeme pokračovať.

Prievidza bola vždy považovaná za liaheň výborných športovcov. Vytvorenie kvalitných tréningových podmienky je predpokladom, že v meste môžu vyrásť ďalší špičkoví športovci.

– Áno, to je pravda. Avšak, aj keď teraz nie všetci budú so mnou súhlasiť, z pohľadu mesta nie je až také dôležité a rozhodujúce, či to niekto dotiahne na svetový či európsky šampionát, respektíve či bude neskôr pôsobiť v špičkovom

Prečítajte si tiež: Patria medzi najlepších, no hrozí im koniec. Nitrianske Sučany trápi nedostatok hráčov a peňazí Čítajte 

klube. Dôležité je skôr to, aby čo najviac detí malo možnosť športovať v solídnych podmienkach. Šport je pre našu mlaď veľkým učiteľom života. Dieťa sa pri športe učí disciplíne, poslušnosti, rozhodnosti, motivácii, priebojnosti, tímovému duchu, obetavosti. Naučí sa tiež, že v živote nič nie je zadarmo, a keď padne, treba sa opätovne postaviť a bojovať ďalej. A práve tu vidím hlavnú úlohu mesta v tom, aby vytvorilo také podmienky, aby touto „školou“ mohlo prejsť čo najviac detí.

S koncom roka sú spojené aj rôzne ankety. Kto bude podľa vás najúspešnejším športovcom Slovenska za rok 2018 a kto bude najlepší v Prievidzskom okrese?

– Na Slovensku to bude podľa mňa viacnásobná olympijská medailistka v biatlone Anastasia Kuzminová. Čo sa týka nášho okresu, netrúfam si odhadnúť víťaza, ašpirantov je viac. Nominačná komisia, ktorá rozhoduje o jednotlivých oceneniach, to nebude mať jednoduché.

Pri tejto téme by som rád pripomenul predstaviteľom športových klubov v našom okrese, aby nezabudli poslať návrhy na najúspešnejších športovcov, trénerov, kolektívov a a osobností telovýchovného hnutia Olympijskému klubu Prievidza – hlavnému organizátorovi okresného vyhlásenia najúspešnejších športovcov. Termín uzávierky na poslanie návrhov je 21. decembra.

Ako budete tráviť tohtoročné vianočné sviatky a Silvestra?

– Čo sa týka Vianoc, tak v kruhu rodiny, vo viacerých kútoch Slovenska. Mám v pláne navštíviť v priebehu troch dní rodinu na východe Slovenska, na Orave i doma v Prievidzi. Silvestra budeme tráviť pravdepodobne doma so susedmi. Nič akčné tentoraz neplánujeme, trochu nás limituje aj zlomenina ruky, ktorú utrpel starší syn Branko na školskom výlete v Tatrách. Tento rok si vyčerpal smoly až-až, veď tesne pred letom mal zlomeninu v chodidle.

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa obliekať štýlovo a zároveň udržateľne?
 2. V Mecome sa nosili rúška už dávno pred Covidom
 3. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu
 4. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 5. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes?
 6. Domáci pomocníci, ktorí skvalitnia život a dbajú o vaše zdravie
 7. Hľadáte dom alebo byt v Bratislave? Vyberajte lokalitu s potenciálom
 8. PPA CONTROLL: Zamestnanecká privatizácia štartom úspešnej éry
 9. PUR pena či minerálna vlna: ktorou zatepliť šikmú strechu?
 10. Zabúdať na transferovú dokumentáciu sa firmám nevypláca
 1. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 2. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 3. Zabúdať na transferovú dokumentáciu sa firmám nevypláca
 4. Slávnostné vianočné outfity pre celú rodinu
 5. Nový cestovný železničný poriadok z vášho regiónu v denníku SME
 6. Hľadáte dom alebo byt v Bratislave?
 7. Kvalitná divina na pár klikov. LESY SR spúšťajú e-shop
 8. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 9. METROPOLIS bude postavený podľa japonského know-how
 10. Rekonštrukcia prsníka po chirurgickej liečbe
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 13 345
 2. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 12 987
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 6 698
 4. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú 5 850
 5. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 355
 6. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 4 973
 7. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu 4 306
 8. Nový cestovný železničný poriadok z vášho regiónu v denníku SME 2 909
 9. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 2 272
 10. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie 2 068

Blogy SME

 1. Věra Tepličková: Keď sú NE/Obyčajní vzorom pre obyčajných
 2. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Čo ak sa klient príliš pripúta na svojho terapeuta?
 3. Marek Mačuha: Utečenci, migranti a francúzske pokrytectvo
 4. Štefan Vidlár: Čerťík Peťík
 5. Inštitút pre strednú Európu: An opportunity for Central European air forces
 6. Matej Hrabovský: Ako mentálne (pre)žiť lockdown?
 7. Jiří Ščobák: Co média o kryptoměnách nenapsala?
 8. Peter Svoreň: Horšie než finančná kríza. Ako pandémia koronavírusu premenila globálnu ekonomiku
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 7 890
 2. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 5 102
 3. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 4 017
 4. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 874
 5. Věra Tepličková: Je Igor nenormálny, alebo si iba vychutnávame dôsledky rozhodnutí primitívneho národa? 3 676
 6. Martin Sukupčák: Máme sprostý národ, teda aspoň značnú časť. 3 523
 7. Zuzanna Zittová: Zomrel nezničiteľný 3 214
 8. Emil Fitoš: Nad technickým riešením očkovacích poukazov visí veľa otáznikov 2 734
 1. Pavol Koprda: Zas to dopadlo tak, že deti sú doma. Pripravili sme online súťaž, ktorá deťom ukáže krásu matematiky!
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 4. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 6. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 7. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Jozef Juríček takmer 30 rokov viedol mesto Handlová. Na počesť Jozefa Juríčeka je na budove Mestského úradu v Handlovej vyvesená čierna zástava.

Vo veku 93 rokov zomrel v utorok (7. 12.) dlhoročný predseda niekdajšieho mestského národného výboru v Handlovej Jozef Juríček. Banícke mesto viedol takmer 30 rokov.


TASR 1 h
Ilustračné foto.

Pozrite sa, či a ako ovplyvnia nadchádzajúce zmeny cestujúcich.


1 h

Práve v dobe, keď trávime doma viac času než obvykle, sú spoločenské hry jednou zo skvelých možností, ako sa zabaviť.


1 h
Obyvatelia Ciglianskej cesty sa testovali sami, pracovníci Spokojnosti ich len usmerňovali a vysvetľovali im postup.

Obyvateľov Ciglianskej cesty v Prievidzi učili v stredu zamestnanci tamojšieho komunitného centra a dobrovoľníci používať samotesty na zistenie prítomnosti nového koronavírusu.


TASR 1 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Mladého muža pritlačil pracovný stroj, zraneniam podľahol.


7. dec

V nemocnici končia pre covid aj deti.


6 h

Po Vianociach zatvoria všetky neesenciálne obchody vrátane predajní obuvi a domácich potrieb.


7. dec

Lekár hovorí o najťažších prípadoch, aké majú v nemocnici.


7. dec

Blogy SME

 1. Věra Tepličková: Keď sú NE/Obyčajní vzorom pre obyčajných
 2. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Čo ak sa klient príliš pripúta na svojho terapeuta?
 3. Marek Mačuha: Utečenci, migranti a francúzske pokrytectvo
 4. Štefan Vidlár: Čerťík Peťík
 5. Inštitút pre strednú Európu: An opportunity for Central European air forces
 6. Matej Hrabovský: Ako mentálne (pre)žiť lockdown?
 7. Jiří Ščobák: Co média o kryptoměnách nenapsala?
 8. Peter Svoreň: Horšie než finančná kríza. Ako pandémia koronavírusu premenila globálnu ekonomiku
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 7 890
 2. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 5 102
 3. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 4 017
 4. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 874
 5. Věra Tepličková: Je Igor nenormálny, alebo si iba vychutnávame dôsledky rozhodnutí primitívneho národa? 3 676
 6. Martin Sukupčák: Máme sprostý národ, teda aspoň značnú časť. 3 523
 7. Zuzanna Zittová: Zomrel nezničiteľný 3 214
 8. Emil Fitoš: Nad technickým riešením očkovacích poukazov visí veľa otáznikov 2 734
 1. Pavol Koprda: Zas to dopadlo tak, že deti sú doma. Pripravili sme online súťaž, ktorá deťom ukáže krásu matematiky!
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 4. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 6. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 7. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu