Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Branislav Bucák: Šport je pre našu mlaď veľkým učiteľom života

Rok 2018 sa blíži ku koncu, a tak je tu priestor na jeho hodnotenie.

(Zdroj: Ivan Mriška)

PRIEVIDZA. O športových výsledkoch v roku 2018, úspechoch, sklamaniach, ale aj ďalších aktuálnych témach ohľadom prievidzského športu, sme sa porozprávali s Branislavom Bucákom, s predsedom komisie športu, mládeže a voľnočasových aktivít v Prievidzi.

Ako by ste zhodnotili po športovej stránke rok 2018?

– Ak to zoberiem v celoslovenskom meradle, opäť nám priniesol mnoho radostí, ale aj sklamaní. Osobne za najvýraznejšie výsledky roku 2018 považujem vystúpenie Anastasie Kuzminovej na zimnej olympiáde, keď v Pjongčangu

Skryť Vypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Bol pri titule po 45-tich rokoch. Peter Žember má zaujímavú prácu v Spartaku Trnava (+FOTO) Čítajte 

dokázala vybojovať jednu zlatú a dve strieborné medaily. Veľmi cenným úspechom je aj druhé miesto Mateja Tótha na majstrovstvách Európy v chôdzi na 50 kilometrov. Radosť z pekných výsledkov nám v priebehu roka robila aj lyžiarka Petra Vlhová, cyklista Peter Sagan či naši športoví strelci. Z nich spomeniem Zuzanu Rehák Štefečekovú, ktorá bola so štyrmi medailami najdekorovanejšou účastníčkou augustového európskeho šampionátu a na septembrových majstrovstvách sveta si vybojovala dve zlaté medaily.

Čo vás, naopak, v súvislosti so športom zamrzelo?

– Z pohľadu športového fanúšika považujem okrem olympiády za top športový vrchol roka 2018 majstrovstvá sveta vo futbale, ktoré boli v Rusku. A práve s týmto šampionátom súvisí aj odpoveď na vašu otázku. Mrzelo ma, že svetový šampionát bol bez slovenskej účasti. Pritom našej reprezentácii chýbal v kvalifikácii jeden jediný bod, aby postúpila do baráže a mala tak veľkú možnosť kvalifikovať sa do Ruska. Ale taký je šport, medzi úspechom a neúspechom je často veľmi tenká deliaca čiara.

Skryť Vypnúť reklamu

Prejdime k športu v Prievidzi. Čo považujete za top športový výsledok roku 2018?

– Jednoznačne majstrovský titul našich volejbalistov, ktorí ním potvrdili, že sú v súčasnosti najlepším slovenským volejbalovým klubom. Po druhom mieste v sezóne 2016/2017 prišlo historicky prvé volejbalové zlato. V sezóne 2017/2018 navyše VK Prievidza získal aj slovenský pohár, čím potvrdil absolútnu dominanciu na slovenskej scéne. V súčasnosti sú naši volejbalisti v priebežnej tabuľke extraligy prví, a majú tak dobrú východiskovú pozíciu na zopakovanie finálovej účasti. Hráči VK Prievidza v posledných dvoch sezónach výsledkovo predčili aj tradične úspešných basketbalistov BC Prievidza, ktorým tohtoročné play-off nevyšlo a skončili v SBL bez medaily. V aktuálnej sezóne však môžu opäť dokázať, že patria medzi slovenskú špičku. Verím, že aj oni, rovnako ako volejbalisti, zabojujú o medailové pozície v rámci Slovenska.

Skryť Vypnúť reklamu

Koho by ste vyzdvihli z prievidzských jednotlivcov za výsledky v tomto kalendárnom roku?

– Máme viacero šikovných športovcov najmä v mládežníckych kategóriách. Ak by som už mal niekoho menovať, tak spomeniem tých, ktorí dokázali vybojovať medailu na svetových či európskych šampionátoch. Trebárs juniorku Dominiku

Prečítajte si tiež: Handlová sa netají cieľom postúpiť. Snom je Fortunaligista v Slovenskom pohári Čítajte 

Barošovú z Warrior klubu Prievidza, ktorá na majstrovstvách Európy v Bulharsku získala zlatú medailu v pretláčaní pravou rukou a na majstrovstvách sveta v Turecku bronz. Skvelý úspech sa podarilo dosiahnuť aj fitneske ŠK Fitnes Free Prievidza Anne Hepnerovej, ktorá sa stala v Španielsku na majstrovstvách Európy víťazkou kategórie fitness junioriek do 163 centimetrov a taktiež absolútnou víťazkou európskeho šampionátu vo fitness junioriek. Na medzinárodných vrcholných súťažiach nám pravidelne dobré meno robia aj karatisti z oboch prievidzských klubov – ŠŠK i FKŠ. Viacerí získali medaily na svetových či európskych šampionátoch. Zo seniorskej kategórie by som vyzdvihol napríklad nedávne úspechy prievidzského kulturistu Michala Križáneka, ktorý dosiaľ na súťažných pódiách nenašiel premožiteľa. Na jeseň tohto roku sa stal v Španielsku majstrom sveta IFBB Elite PRO v kulturistike a zvíťazil aj na prestížnej súťaži Arnold Classic, kde si víťaznú trofej prevzal od známeho bývalého kulturistu, herca a politika Arnolda Schwarzeneggera.

Prejdime si aj ďalšie aktuálne témy prievidzského športu. V súčasnosti sa rekonštruuje futbalový štadión za 1,3 milióna eur. Mnohí to vítajú, sú však aj názory, že na štvrtú ligu je to zbytočne veľká investícia.

– Rekonštrukcia futbalového štadióna sa nerobí len pre tím mužov, ale pre všetkých užívateľov športoviska. V prievidzskom klube pôsobí 16 družstiev a viac ako 300 mládežníkov, ktorí si rovnako zaslúžia dôstojné podmienky na tréningový a súťažný proces. Výsledná suma vzišla z verejného obstarávania, pričom treba povedať, že ide o komplexnú rekonštrukciu objektu. V interiéroch budú rekonštruované osvetlenie, elektroinštalácia, slaboprúdové rozvody, zdravotechnika, kanalizácia, vodovod, vynovené budú aj šatne, sprchy, toalety. Vybudovaný bude aj nový vykurovací systém a budú nainštalované nové vykurovacie telesá. V exteriérovej časti budú na krytej tribúne vymenené všetky sedačky, podlahy, budú vybudované miesta pre novinárov a komentátorov. Rekonštrukcia zahŕňa aj zateplenie obvodového plášťa štadióna. Spoločnosť Technické služby mesta Prievidza odstránila tribúny na státie, s ktorými sa už v novom projekte neráta. Zabezpečila tiež opravu strešnej krytiny, do ktorej bolo investovaných ďalších takmer 60-tisíc eur. Rekonštrukcia bude ukončená na jar budúceho roka.

Čo ostatné športoviská? Budú aj tam prebiehať rekonštrukcie?

– Na ostatných športoviskách sa priebežne vykonávajú rôzne rekonštrukčné práce. Trebárs v športovej hale bolo investovaných do obnovy za posledné tri roky takmer 350-tisíc eur. Bolo vynovené osvetlenie nad hlavnou palubovkou, spevnená stropná konštrukcia. Nové osvetlenie, podhľady a zateplené stropy majú

Prečítajte si tiež: Rozloženie skupín turnaja O POHÁR FIRIEM je známe (VIDEO + program) Čítajte 

aj gymnastická a zápasnícka telocvičňa. Vymenených bolo aj desať vonkajších vchodových dverí, boli prerobené viaceré šatne, nové osvetlenie je aj na chodbách zázemia, kde sú aj nové dlažby či steny so štrukturovanou omietkou, rekonštrukciou prešla aj wellness časť či schodiská v hľadisku. Väčšina rekonštrukčných prác prebehla v priestoroch, ktoré využívajú najmä športovci, preto to možno pre bežného fanúšika, ktorý príde raz za čas na volejbal či basketbal, nie je až také viditeľné.

A čo zimný štadión?

– Taktiež sa za posledné dva roky výrazne zmenilo zázemie zimného štadióna. Vynovili sa steny chodieb, vrátane podhľadov, nového osvetlenia, taktiež sa rekonštruovali sprchy, viaceré šatne, vstupná časť s vestibulom, zateplilo sa zázemie zimného štadióna. Oba spomínané športoviská majú aj nové informačné tabule či kamerový systém. Naším zámerom je skvalitniť podmienky na športovanie, či už pre seniorov, mládežníkov, ale aj pre divákov a športových priaznivcov na tribúnach. Verím, že v nastolenom trende obnovy športovísk budeme pokračovať.

Prievidza bola vždy považovaná za liaheň výborných športovcov. Vytvorenie kvalitných tréningových podmienky je predpokladom, že v meste môžu vyrásť ďalší špičkoví športovci.

– Áno, to je pravda. Avšak, aj keď teraz nie všetci budú so mnou súhlasiť, z pohľadu mesta nie je až také dôležité a rozhodujúce, či to niekto dotiahne na svetový či európsky šampionát, respektíve či bude neskôr pôsobiť v špičkovom

Prečítajte si tiež: Patria medzi najlepších, no hrozí im koniec. Nitrianske Sučany trápi nedostatok hráčov a peňazí Čítajte 

klube. Dôležité je skôr to, aby čo najviac detí malo možnosť športovať v solídnych podmienkach. Šport je pre našu mlaď veľkým učiteľom života. Dieťa sa pri športe učí disciplíne, poslušnosti, rozhodnosti, motivácii, priebojnosti, tímovému duchu, obetavosti. Naučí sa tiež, že v živote nič nie je zadarmo, a keď padne, treba sa opätovne postaviť a bojovať ďalej. A práve tu vidím hlavnú úlohu mesta v tom, aby vytvorilo také podmienky, aby touto „školou“ mohlo prejsť čo najviac detí.

S koncom roka sú spojené aj rôzne ankety. Kto bude podľa vás najúspešnejším športovcom Slovenska za rok 2018 a kto bude najlepší v Prievidzskom okrese?

– Na Slovensku to bude podľa mňa viacnásobná olympijská medailistka v biatlone Anastasia Kuzminová. Čo sa týka nášho okresu, netrúfam si odhadnúť víťaza, ašpirantov je viac. Nominačná komisia, ktorá rozhoduje o jednotlivých oceneniach, to nebude mať jednoduché.

Pri tejto téme by som rád pripomenul predstaviteľom športových klubov v našom okrese, aby nezabudli poslať návrhy na najúspešnejších športovcov, trénerov, kolektívov a a osobností telovýchovného hnutia Olympijskému klubu Prievidza – hlavnému organizátorovi okresného vyhlásenia najúspešnejších športovcov. Termín uzávierky na poslanie návrhov je 21. decembra.

Ako budete tráviť tohtoročné vianočné sviatky a Silvestra?

– Čo sa týka Vianoc, tak v kruhu rodiny, vo viacerých kútoch Slovenska. Mám v pláne navštíviť v priebehu troch dní rodinu na východe Slovenska, na Orave i doma v Prievidzi. Silvestra budeme tráviť pravdepodobne doma so susedmi. Nič akčné tentoraz neplánujeme, trochu nás limituje aj zlomenina ruky, ktorú utrpel starší syn Branko na školskom výlete v Tatrách. Tento rok si vyčerpal smoly až-až, veď tesne pred letom mal zlomeninu v chodidle.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 2. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 3. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 4. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 5. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 9. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 10. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 1. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 2. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 3. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 4. Magazín SME Ženy už v predaji
 5. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 6. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 7. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 8. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 9. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 10. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 36 780
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 24 936
 3. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 17 660
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 971
 5. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 16 717
 6. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 16 459
 7. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 12 863
 8. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 478
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 320
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 165
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Rozhovory z denníka SME

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Podcast je náhrada miestneho rozhlasu

Správy z miestneho rozhlasu patria roky ku koloritu slovenských miesta obcí.

Jednou z hlavných výhod podcastov je, že ich môžete počúvať, keď vám to vyhovuje,“ povedal Jaroslav Kizek z agentúry M KREO.

Kto sa dostal do ideálnej jedenástky jesennej časti Majstrovstiev oblasti?

Vybrali sme ideálnu jedenástku Majstrovstiev oblasti.

Ilustračná fotografia.

Parádne gesto Handlovských fanatikov. Hráči ich na tribúne môžu vidieť napriek zákazu

Fanatici telom i dušou. Také je tvrdé jadro priaznivcov basketbalistov Baníka Handlová. Aj keď nemôžu byť prítomní na domácich zápasoch, hráči ich môžu vidieť na tribúne aj tak.

Makety fanúšikov zdobia tribúnu, kde sa združujú Handlovskí fanatici.

Celoplošné testovanie: Fakty, pokyny, odporúčania, najčastejšie otázky

V sobotu a nedeľu sa na celom Slovensku uskutoční prvé kolo celoplošného testovania, ktoré má za cieľ pomôcť zachytiť skryté ohniská nákazy a spomaliť šírenie koronavírusu. Odberné miesta budú otvorené 31. októbra a 1. novembra 2020 od 7. - 22. h.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na nitrianskom letisku núdzovo pristál vrtuľník americkej armády

Dôvodom neplánovaného pristátia bolo zlé počasie.

Pozitívne testovaný starosta: Najhoršia bola bolesť chrbta

Určite nepodceňujte situáciu. Toto nie je chrípka, odkazuje starosta kysuckej obce.

V niektorých obciach v okolí Trnavy testovanie nebude

Pôvodne začali v okrese Trnava s prípravami na testovanie všetky obce, niektoré však dostali informáciu o pričlenení ich odberových miest k susedným obciam.

Celoplošné testovanie: Fakty, pokyny, odporúčania, najčastejšie otázky

V sobotu a nedeľu sa na celom Slovensku uskutoční prvé kolo celoplošného testovania, ktoré má za cieľ pomôcť zachytiť skryté ohniská nákazy a spomaliť šírenie koronavírusu. Odberné miesta budú otvorené 31. októbra a 1. novembra 2020 od 7. - 22. h.

Už ste čítali?