SLOVENSKO. Aktivistov organizácie Greenpeace už prepustili z väzby. Stalo sa tak v utorok 4. 12. na príkaz generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára. Júlie Sokolovičovej, expertky na energetiku Greenpeace, sme sa pýtali, čo nasledovalo po prepustení aktivistov z väzby a aké aktivity bude organizácia ďalej podnikať na hornej Nitre.
Čo nasledovalo po prepustení aktivistov z väzby?
– V prvom rade išli aktivisti domov. Ešte stále sú obvinení z trestného činu s možnou sadzbou až päť rokov vo väzení, takže pre nás sa ešte táto kauza nekončí. Obvinenie podľa nás neobstojí, ale berieme ho veľmi vážne – pôjde znovu o slobodu aktivistov. Ako presne sa bude proces vyvíjať teraz, nevieme.

Vzatie do väzby aktivistov vyvolalo veľké ohlasy, záujem ľudí. Čakali ste až takýto dosah?
– Nie. Veľmi pozitívne nás to prekvapilo. Nielen to, že ľudia rozumeli, že vzatie do väzby je naozaj prehnané, ale aj to, že ľudia rozumejú téme a chápu, že využívanie uhlia by malo byť minulosťou a že aktivisti sa postavili za správnu vec. Napokon, máme spravený prieskum, kde sa hovorí, že 80 percent ľudí si želá, aby premiér regiónu horná Nitra pomohol s prechodom od uhoľnej na čistú energetiku.
Ale keď vidíte naživo ľudí vyjadrovať svoj názor, napríklad v rámci zhromaždení, je to predsa len iné. Za to, že ľudia neboli ticho, sme nesmierne vďační. Nad rámec uhlia sme si potichu priali toto: aby sa ľudia nebáli o téme diskutovať otvorene a sami. Nie sme na to moc zvyknutí, najmä v témach zaťažených dlhými rokmi dezinformácií.

Plánovali ste takýto zásah?
– My, samozrejme, vždy chceme, aby sme vyvolali diskusiu, aby sa o téme hovorilo a aby sa čo najviac zviditeľnila. Ako inak sa dajú zmeniť zabehané poriadky? Ale, samozrejme, nečakali sme ani neplánovali, že aktivisti budú sedem dní neprávom zadržaní. Predsa len tá situácia bola neštandardná a aj tie ohlasy verejnosti sú také. Napríklad sme nečakali, že po našej akcii sa budú vyjadrovať k zadržaniu alebo k téme snáď všetci vrcholní politici, komentátori, právnici a aj bežní ľudia. V niektorých momentoch sme o podpore doma aj v zahraničí dokonca strácali prehľad. A vyzerá to, že fakt, že išlo o problém uhlia, ten ohlas len posilnilo.
Greenpeace nie je jediná organizácia na Slovensku, ktorá sa snaží o útlm uhlia už roky. Môžeme len dúfať, že sa aj vďaka týmto 12 statočným aktivistom pohneme ako krajina ďalej čo sa týka nepotrebnosti uhlia aj vnímania demokratického priestoru, práva na prejav. Že pomôžeme takto ľuďom v regióne, ale vlastne aj na celom Slovensku. Lebo znečistenie z uhlia sa týka všetkých. Nejde len o to, že všetci finančne dotujeme tento nezmysel, ale že všetci platíme neviditeľnú daň v podobe škody na ovzduší, vode, pôde, krajine aj ľudskom zdraví.

Ako budete ďalej postupovať pri situácie s ťažbou uhlia na hornej Nitre?
– Stále trváme na tom, že ťažbu aj spaľovanie uhlia na Slovensku treba zastaviť. Vládny návrh, ktorý hovorí okrem iného aj o ukončení spotrebiteľských doplatkov na uhlie, zďaleka nie je dôstojným návrhom pre hornú Nitru. Pre nás je kľúčové počuť, že sa vláda rozhoduje podľa verejného záujmu a pre zdravie regiónu aj celého Slovenska. Teda, že bude nižšia ekologická záťaž aj emisie.
Lenže podľa súčasného návrhu z dielne vlády a firmy Hornonitrianske bane Prievidza sa stále plánuje vyťažiť rovnaké množstvo uhlia, len trochu rýchlejšie. Spaľovanie uhlia v Novákoch aj teplárňach má pokračovať aj po roku 2027. A firma Hornonitrianske bane Prievidza neplánuje podľa všetkého stiahnuť zámer na ďalšie úplne nové ťažobné pole, ktoré má vraj ťažiť až do roku 2034. Potom to celé nedáva zmysel.
Ak chceme chrániť životné prostredie a zdravie ľudí, to uhlie musí zostať v zemi. Tento materiál je v podstate o transformácii jednej súkromnej akciovky, a nie o transformácii regiónu. Nepripadá nám to správne. Vadí nám, aké neadekvátne benefity na Slovensku znečisťovatelia donekonečna dostávajú. A prečo? Uhlie, a hlavne domáce a menej kvalitné uhlie od firmy Hornonitrianske bane Prievidza, má pre výrobu elektriny aj tepla zanedbateľný význam.

Pripravujete ďalšie aktivity?
– Pokračujeme v kampani. Už aj pred touto akciou sme robili iné kroky na to, aby sme dosiahli náš cieľ. Rozprávali sme sa so starostami v regióne, pýtali sme sa, čo si myslí celé Slovensko (v prieskume), naši aktivisti pomáhali testovať sedimenty okolo banských výpustov na prítomnosť arzénu.
Vidíme, že aj ľuďom na Slovensku na tejto téme záleží. Ľudia nie sú naivní, vedia, keď je ich životné prostredie nezdravé. Rozumejú tomu. Akurát stále nevidíme, že by firma Hornonitrianske bane prevzala za nápravu zodpovednosť. Čo sa týka verejného záujmu, je to vlastne logické, je to súkromná firma.
Ale čo je ešte závažnejšie, zatiaľ nevidíme, že by tie zodpovedajúce kroky urobila vláda. Uvidíme, v akej podobe bude nakoniec predstavený spomínaný materiál o dotáciách na ťažbu uhlia. Veríme, že to nakoniec nebude len ďalšia dohoda medzi vládou a firmou Hornonitrianske bane Prievidza ako doteraz, len schovaná pod iný nadpis.

Čo je vaším cieľom?
– Cieľ je jasný, využívanie uhlia na Slovensku musí skončiť. Máme na to najlepšie podmienky v strednej Európe. Nie sme Poľsko, ktoré závisí od uhlia z 80 percent, aj keď aj tam sa Greenpeace snaží o presadenie obnoviteľných alternatív.
Rozumiem, že pre veľa ľudí sa naše požiadavky môžu zdať predčasné, unáhlené, ale nie je to tak. Je rok 2018 a uhlie na Slovensku dodáva len 12 percent energií, a pritom nesie najviac znečistenia. V kontraste s tým vieme, že napríklad až 91 percent Slovákov a Sloveniek si praje od vlády podporu rozvoja obnoviteľných zdrojov. Treba sa len konečne pozrieť vpred a nie umelo udržovať pri živote niečo, čo v iných rozvinutých zemiach už je len históriou energetiky. U nás sa to dá pomerne ľahko. Keď máme na viac, prečo to neurobiť?