TRENČÍN. Trenčiansky kraj chce ako prvý na Slovensku postupne sprístupniť kultúrne pamiatky zdravotne znevýhodneným. Zlikvidovať bariéry chce imobilným, nepočujúcim i nevidiacim.
Prvý krok spravila tento rok Krajská organizácia cestovného ruchu Trenčín región (KOCR). Na svoj web umiestnila 11 audionahrávok s faktami a zaujímavosťami o najatraktívnejších miestach kraja.
Podľa prieskumu sú hrady, múzeá, galérie a turistické lokality pre ľudí so zdravotným znevýhodnením v kraji neprístupné.

„Snažili sme sa prísť na projekt, ktorý by im pomohol, aby sa o pamiatkach dozvedeli niečo viac,“ povedala výkonná riaditeľka KOCR Trenčín región Eva Frývaldská.
Bariér je na Slovensku viac
Z audionahrávok sa ľudia dozvedia fakty, zaujímavosti i povesti o hradoch, čachtickom podzemí či o pútnickom mieste Skalka.
Frývaldská verí, že imobilným ľuďom môžu zvukové nahrávky aspoň malou časťou priblížiť miesta, ktoré zatiaľ nemôžu navštíviť.

„Je to len lastovička. Chceli by sme pokračovať. V spolupráci s občianskym združením Bez bariéry by sme z Trenčianskeho kraja chceli spraviť bezbariérovú destináciu,“ poznamenala s tým, že v budúcnosti chcú vyvíjať tlak na turistické lokality, múzeá a galérie, aby pripravili prehliadky a expozície pre ľudí so zrakovým, sluchovým a telesným postihnutím.
Podľa predsedu združenia Bez bariéry Petra Kučeru je Trenčiansky kraj prvým regiónom, ktorý sa zaujíma o systematické odstraňovanie bariér. Ako tvrdí, okrem kultúrnych a historických pamiatok je na Slovensku pre imobilných neprístupná aj veľká časť športovísk, železničných či autobusových staníc.