BRATISLAVA/PRIEVIDZA. Organizácia Greenpeace privítala rozhodnutie Generálneho prokurátora Slovenskej republika Jaromíra Čižnára o okamžitom prepustení aktivistov z väzby.
„Sme veľmi radi, že generálny prokurátor uznal nezmyselnosť zadržiavania aktivistov. Rovnako oceňujeme, že konal tak rýchlo a aktivisti môžu byť po siedmich dňoch za mrežami konečne na slobode. Zdá sa, že stále sme krajinou, v ktorej sa za ochranu prostredia a zdravia ľudí, nebude nakladať s ľuďmi ako so zločincami,“ uviedla Ivana Kohútková, riaditeľka Greenpeace Slovensko.
O prepustení aktivistov informoval Čiznár na dnešnej tlačovej besede. „Dôvody takzvanej pokračovacej väzby tam absolútne neexistujú,“ povedal Čižnár.

Stále ostávajú obvinení
Napriek tomu, že organizácia sa teší z prepustenia aktivistov z väzby, stále pripomína, že dvanásť odvážlivcov ostáva obvinených z prečinu poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia. Za to im hrozí jeden až päť rokov väzenia.
„Prvá náprava celej tejto neuveriteľnej kauzy je tu a my sme samozrejme veľmi radi. Myslíme však aj na to, že stále pretrváva obvinenie aktivistov z činu, za ktorý môžu ísť do väzenia nie na sedem dní ale na päť rokov. Veríme, že v ďalšom kroku budú aktivisti zbavení obvinenia v plnom rozsahu, pretože nenásilný protest proti drahému a škodlivému uhliu je oprávnený. Žiadame slovenskú vládu, aby sa úprimne začala venovať riešeniu tohto problému, ktorý na rozdiel od aktivistov skutočne ohrozuje zdravie krajiny aj ľudí,“ dodala Kohútková.
Jaroslav Čižnár na dnešnej tlačovej besede informoval aj o tom, že dvanásti aktivisti by mali byť prepustení z vyšetrovacej väzby v Ilave ešte dnes.

Lavína udalostí
Dvanásť enviromentálnych aktivistov zatkla polícia ešte uplynulú stredu, 28.11., po tom, čo vnikli na pozemok Hornonitrianskych baní Prievidza a vyliezli na ťažobnú vežu. Na nej uskutočnili podľa nich nenásilný protest. Počas neho priamo na veži rozprestreli pätnásť metrový banner s heslom ´skončite dobu uhoľnú´.
V nedeľu Okresný súd v Prievidzi rozhodol o väzobnom stíhaní aktivistov.