- Ťažba uhlia je podľa súdu verejný záujem, ohrozenie ťažby je preto trestné.
- Súd odmietol kauciu 24-tisíc eur od Greenpeace.
- Aktivisti podľa súdu môžu na slobode pokračovať v trestnej činnosti proti baniam, konkrétne indície však chýbajú.
BRATISLAVA, PRIEVIDZA. Okresný súd Prievidza už vypracoval uznesenie o väzbe dvanástich aktivistov organizácie Greenpeace, ktorí minulý týždeň protestovali proti ťažbe uhlia v Novákoch.
Rozhodnutie má 16 strán a objasňuje, prečo súd súhlasí s trestným stíhaním aktivistov a ich uväznením. Denníku SME uznesenie s vyčiernenými osobnými údajmi poskytla Greenpeace.
Aktivistov zadržali v stredu 28. novembra potom, čo sa vkradli do areálu baní v Novákoch, vystúpili na jednu z ťažobných veží a vyvesili tam nápis „Skončite dobu uhoľnú“.
Uhlie je verejný záujem
Stíhaní sú za „poškodzovanie prevádzky všeobecne prospešného zariadenia“, čo súd vysvetľuje údajným ohrozením verejného záujmu na ťažbe uhlie. Vláda totiž prikazuje Slovenským elektrárňam vyrábať elektrinu z uhlia, ktoré nakupujú od Hornonitrianskych baní, aby sa tak udržala zamestnanosť v regióne.

„Pravidelná ťažba uhlia z podzemia, na ktorej zabezpečenie slúži práve skipové zariadenie (výťah, ktorému slúži obsadená ťažobná veža, pozn. red.), je teda otázkou verejného záujmu a všeobecného prospechu,“ tvrdí súd.
Ak sa uhlie prestalo na chvíľu ťažiť, ohroziť to mohlo prevádzku neďalekej elektrárne v Novákoch, kde sa spaľuje, vyplýva z rozhodnutia. Greenpeace to spochybňuje.
„K takémuto ohrozeniu nemohlo dôjsť, pretože hoci výťah krátky čas nevyvážal uhlie na povrch, vlak s dovtedy vyťaženým uhlím premával do elektrárne Nováky naďalej a jej zásobovanie nebolo ohrozené,“ tvrdí obhajca Lukáš Opett z advokátskej kancelárie Kolíková & Partners.
Na polícii pritom vypovedal podpredseda predstavenstva Hornonitrianskych baní Stanislav Gurský, že „reálne k žiadnemu ohrozeniu v tomto prípade nedošlo“ a zastavenie prevádzky malo výlučne preventívny charakter.
Kauciu odmietli
Súd odmietol prijať od obvinených písomný sľub a peňažnú kauciu, ktorú ponúkla Greenpeace. Celkovo ide o 24-tisíc eur, dvetisíc eur za každého obvineného.
„Sudca však ani neuvažoval nahradiť väzbu prijatím peňažnej záruky, vzhľadom na povahu skutku a postoj obvinených,“ píše sa v rozhodnutí. Z rozhodnutia nie je jasné, aký postoj má súd na mysli.
Súd aktivistom vyčíta, že konali nezodpovedne. Odvoláva sa aj na výsluch svedka zamestnanca baní, ktorého údajne aktivisti pri vkradnutí na vežu oklamali, že na výstup majú povolenie. Obvinení to popreli.
Súd sa špeciálne nevenoval tomu, že aktivisti predtým neboli trestne stíhaní, postačil si s informáciou, že Greenpeace takto protestuje aj inde a zadržaní aktivisti na takýchto protestoch boli.
Súd aktivistov vzal do väzby z obavy, že budú pokračovať v trestnej činnosti proti baniam. Keďže obvinení aktivisti nie sú recidivisti v prípade je stíhaný prečin, hrozí im najskôr iba podmienečný trest, vyšetrovacia väzba je teda prísnejšia než samotný trest.
V poskytnutom rozhodnutí je anonymizované aj meno sudcu, ale podľa dostupného rozvrhu práce mala cez víkend službu sudkyňa Miriam Kohútová. Súdi najmä civilné, nie trestné kauzy.