PRIEVIDZA. Občianske združenie Prievidzká labka vyriešilo svoj existenčný problém.
Našli totiž nové priestory, ktoré sú pre ich chovancov vhodné. Mačky tak strávia zimu v teple. Pomohol Trenčiansky samosprávny kraj (TSK).

Pomohla známa
Prievidzská labka sa snaží ozdraviť populáciu mačiek v Prievidzi a zároveň sa stará o mačky v núdzi. Dobrovoľníčkam pomáhajúcim mačkám v Prievidzi poriadne odľahlo. Podarilo sa im nájsť vhodný priestor na prečkanie krutých mrazov.
„Jednej našej veľmi dobrej známej napadla skvelá myšlienka. Našla opustený dom a keďže sama kedysi bola zamestnankyňou mesta, vedela, že patrí pod správu Trenčianskeho samosprávneho kraja,“ opísala začiatok vyriešenia problému Irena Žáková, predsedníčka OZ Prievidzská labka.
Okamžite preto kraju napísali list so žiadosťou o prenájom.
„Oslovili sme Richarda Takáča (poslanca TSK, pozn. red.), aby nám pomohol prihovoriť sa, keďže už predtým nám dal možnosť a pri osobnom stretnutí si vypočul naše problémy a sľúbil, že sa nám bude snažiť pomôcť. Sľub dodržal. Na jeho žiadosť sme dostali ponuku od župy a daný objekt nám pridelili,“ vysvetlila Žáková.
Župa poskytla združeniu budovu na Sládkovičovej ulici v Prievidzi. Urobil tak na základe žiadosti občianskeho združenia, ktoré sa dostalo do priestorovej núdze.
„Kraj disponoval vhodným priestorom, ktorý je prebytočným majetkom ponúkaným na odpredaj. Nevyužívaná budova tak získala užívateľa, ktorý bude uhrádzať náklady za spotrebované energie, ako aj uhrádzať pomernú časť dane z nehnuteľnosti a náklady na revízie,“ informovala hovorkyňa TSK Veronika Rezáková.
Zmluva o výpožičke medzi krajom a združením platí od 7. novembra na dobu neurčitú, s možnosťou výpovede aj bez udania dôvodu s výpovednou lehotou dva mesiace. „Náš depozit je už presťahovaný. Museli sme síce urobiť niekoľko úprav ale podstatné je, že mačky sú v teple,“ teší sa Žáková.

Riešia ďalšie problémy
Zároveň však poukázala na problémy, ktoré ich naďalej trápia. S prvým sa boria už od vzniku združenia. Ľudia si totiž myslia, že Prievidzská labka je povinná postarať sa o všetky mačky. „Hneď ako sa ľudia dozvedeli, že máme nové priestory, začali nás doslova bombardovať s novými príjmami,“ povedala.
Išlo pritom nielen o mačky z mesta, ale aj okolitých dedín. „Ľudia nechápu, že sme dobrovoľníci. Berú nás ako zamestnancov mesta s obrovskou dotáciou a nám sa veľmi ťažko hovorí nie,“ povedala dobrovoľníčka.
Druhý problém priamo súvisí s presťahovaním a ide o náklady na chod veľkého domu, kde teraz združenie sídli. „Samy sme nevedeli, do čoho ideme. Platby za plyn, elektrinu a vodu sme videli až pri odovzdávaní kľúčov. Ide približne o 2500 eur pri prevádzke bez mačiek, takže si viete predstaviť, že to určite nebude ľahké,“ zúfa si Žáková.
Existenčný problém však združenie nateraz zažehnalo. Donedávna sídlili v mestskej budove. Tá však nebola na zimu vhodná.
Nebola v nej zavedená elektrina ani voda, a tak by tam zvieratá mohli zimu tráviť len veľmi ťažko. Mesto síce ponúklo združeniu náhradné priestory, no tie pre ich účel neboli vhodné.