PRIEVIDZA. Okresný súd v Prievidzi dnes rozhodol o väzobnom stíhaní aktivistov Greenpeace. Tí v stredu skoro ráno vyliezli na ťažobnú vežu v areáli Bane Nováky. Protestovali tak proti ťažbe uhlia na hornej Nitre.

O väzbe rozhodol súd
Dvanásť environmentálnych aktivistov z organizácie Greenpeace polícia zadržiava už viac ako 95 hodín.
„Súd dnes v rozhodol, že vo väzbe naďalej zostanú až do súdneho procesu - teda neurčitú dobu. Považujeme rozhodnutie súdu za bezprecedentné. Aktivisti nie sú zločinci, ktorí majú byť väzobne stíhaní! Pokojne a nenásilne sa postavili proti ťažobnej firme Hornonitrianske bane Prievidza, ktorá desaťročia predstavuje záťaž pre región a Slovensko. Budeme pri nich naďalej stáť a nevzdáme sa,” informovala Ivana Kohutková, riaditeľka Greenpeace Slovensko.
Krajský policajný hovorca Pavol Kudlička uviedol, že vyšetrovateľ z Prievidze obvinil dvanásť aktivistov z prečinu poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia spáchaného formou spolupáchateľstva.
"Sudca pre prípravné konanie vzal do tzv. preventívnej väzby 12 obvinených osôb. Dôvodom je obava, že budú pokračovať v páchaní trestnej činnosti. Proti rozhodnutiu o väzbe všetci obvinení podali sťažnosti, o ktorých bude po predložení spisu rozhodovať Krajský súd v Trenčíne," informoval TASR hovorca súdov v Trenčianskom kraji Roman Tarabus.
Podľa sudcu pre prípravné konanie existuje dôvodná obava, že obvinení v prípade ich prepustenia na slobodu môžu znova obsadiť a odstaviť prevádzku iného subjektu pôsobiaceho v oblasti tepelnej energetiky.
"Konanie zo strany organizácie Greenpeace voči Hornonitrianskym baniam Prievidza (HBP), ako subjektu realizujúcemu ťažbu uhlia, má stúpajúcu tendenciu, pričom od prvotných pokusov o pokojné zviditeľnenie problému odobratím a vyhodnotením vzoriek vody z riek na hornej Nitre prešli k obsadeniu Južnej veže Bane Nováky, v dôsledku čoho došlo k zastaveniu ťažby a odťažby uhlia po dobu piatich hodín," zdôvodnil rozhodnutie súdu Tarabus.
Podali odvolanie
Organizácii sa však okolnosti vyšetrovania nepozdávajú. Podľa nich vznikli pochybnosti o nestrannosti konania orgánov činných v trestnom konaní. Preto sa právni zástupcovia obvinených vzniesli námietku zaujatosti a žiadajú o presunutie vyšetrovania prípadu mimo daný región. Zároveň sa proti rozhodnutiu súdu okamžite odvolali.

„V doterajšom konaní nebolo dostatočne zohľadnené, že konaním obvinených aktivistov došlo k nenásilnému výkonu ich ústavného práva na slobodu prejavu, ktorým neohrozili život a zdravie iných ľudí. Vedenie trestného konania a súvisiace štvordňové zadržiavanie obvinených, ktoré vyústilo do podania návrhu na väzby, možno chápať aj ako uprednostnenie ochrany majetku súkromnej ťažobnej spoločnosti pred právom na vyslovenie názoru,” vysvetlil Lukáš Opett z právnickej kancelárie Kolíková & Partners, s. r. o.
Dvanásť aktivistov zo Slovenska, Českej republiky, Fínska a Belgicka v stredu neoprávnene vniklo na pozemok Hornonitrianskych baní Prievidza v areáli Bane Nováky. Následne sa im podarilo vyliezť na ťažobnú vežu, kde malo podľa nich dôjsť k nenásilnému protestu za ukončenie ťažby uhlia.