NOVÁKY. V súvislosti s protestnou akciou aktivistov Greenpeace, ktorí v stredu (28.11.) skoro ráno vyliezli na ťažnú vežu v areáli bane v Novákoch, začal policajný vyšetrovateľ trestné stíhanie vo veci zločinu všeobecného ohrozenia. Pre TASR to vo štvrtok uviedol trenčiansky krajský policajný hovorca Pavol Kudlička. "Momentálne prebiehajú procesné úkony, preto neposkytujeme bližšie informácie," doplnil Kudlička.

Greenpeace vo štvrtok informoval, že 12 aktivistov, z toho sedem žien a päť mužov, stále zadržiava polícia. Tá mala podľa mimovládky v stredu asi o 11.00 h zadržať dovedna 15 aktivistov zo štyroch krajín, prvých troch neskoro večer prepustila. "Aj po 24 hodinách od zadržania čakáme na ďalší postup polície.
Veríme, že nie je dôvod aktivistov zadržiavať tak dlho. Nie sú to žiadni zločinci, ale ľudia, ktorí sú odhodlaní riskovať svoje nepohodlie a upozorniť tak na dôležité problémy znečistenia životného prostredia a ohrozenia zdravia ľudí," povedala Ivana Kohutková, riaditeľka Greenpeace Slovensko.
Aktivisti z Greenpeace v stredu ráno na ťažobnej veži v areáli Hornonitrianskych baní Prievidza (HBP) vyvesili transparent s nápisom "skončite dobu uhoľnú".
Protestovali tak proti podľa nich deštruktívnej a neefektívnej ťažbe a spaľovaniu uhlia na Slovensku. Environmentalisti sa domnievajú, že rok 2023 by mal byť aj termínom, ku ktorému by sa dal urobiť celý útlm energetického uhlia na Slovensku.
Dokument ohľadom problematiky transformácie hornej Nitry v súvislosti s návrhom ohľadom všeobecného hospodárskeho záujmu na výrobu elektriny z hnedého uhlia podľa nich obsahuje harmonogram zatvárania baní, ale s tým, že uhlie sa má vyťažiť všetko, ale rýchlejšie. Toto tvrdenie v stredu po rokovaní vlády odmietol vicepremiér Richard Raši (Smer-SD), v materiáli podľa svojich slov nevidel zmienku o tom, že by sa mala ťažba urýchľovať alebo spomaľovať.

HBP v reakcii na protest uviedli, že konanie aktivistov si vynútilo okamžité odstavenie ťažného zariadenia, zastavenie ťažby uhlia a nepretržitej banskej prevádzky.
Navyše podľa nich aktivisti ohrozili bezpečnosť a životy 342 baníkov, ktorí sa nachádzali v tom čase v podzemí a bezpečnosť banskej prevádzky. Spoločnosť podala i trestné oznámenie z dôvodu možného spáchania viacerých trestných činov.
Firma aktivitu Greenpeace Slovensko označila za pokračovanie účelových útokov voči nej, vychádzajúcich z neznalosti odbornej problematiky, neobjektívnych, neaktuálnych a zavádzajúcich informácií o poškodzovaní životného prostredia, ovzdušia a vôd na hornej Nitre, vyhlásila tlačová hovorkyňa firmy Adriana Siváková.
Tvrdenia HBP o ohrození bezpečnosti a života baníkov Greenpeace odmietol a označil ich za odpútavanie pozornosti od zodpovednosti firmy za znečisťovanie životného prostredia.