Aktivisti Greenpeace vystúpili na ťažobnú vežu v Novákoch (fotogaléria)

Aktivisti z organizácie Greenpeace Slovensko dnes ráno protestovali proti ťažbe uhlia na hornej Nitre. S protestnými bannermi vystúpili na ťažobnú vežu tamojšej bane. Na mieste zasahovali desiatky policajtov, hasičov a záchranárov. Aktivisti po dohode so záchranármi vežu opustili.

Greenpeace protest označil za nenásilný.Greenpeace protest označil za nenásilný. (Zdroj: Tomáš Halázs/Greenpeace)

NOVÁKY. Dnes krátko po šiestej hodine ráno vyliezli aktivisti z organizácie Greenpeace Slovensko na ťažobnú vežu Hornonitrianskych baní Prievidza (HBP) v Novákoch. Vyjadrili tak svoj protest proti deštruktívnej ťažbe a spaľovaniu uhlia. Protest nazvali Skončite dobu uhoľnú!

Aktivisti nedovolene vnikli na pozemok spoločnosti a dostali sa až na vrchol ťažnej veže. Na vežu vyliezlo dvanásť aktivistov. Na mieste protestu zasahovali všetky záchranné zložky. Do areálu bane postupne prišli desiatky policajtov, záchranárov aj banských záchranárov. Na dvoch vozidlách zasahovali aj štyria hasiči z hasičskej stanice v Prievidzi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Nakoniec sa po dohode so zástupcom Banskej záchrannej služby bez zásahu vrátili späť na základňu,“ informoval hovorca Krajského riaditeľstva hasičského a záchranného zboru v Trenčíne Marián Petrík.

Aktivisti pôvodne chceli na veži hneď ráno umiestniť 15-metrov dlhý banner, ktorý však pre poveternostné podmienky a bezpečnosť spočiatku nemohli vyvesiť.

Prečítajte si tiež: Aktivisti Greenpeace protestujú na ťažobnej veži v Novákoch Čítajte 

Nenásilný protest

„Namiesto toho sme použili menšie bannery s rovnakým odkazom. Šlo o nenásilný protest, ktorý poukazuje na zdroj problému s uhlím na Slovensku. Požadujeme koniec doby uhoľnej pre hornú Nitru i celé Slovensko,“ informovala organizácia Greenpeace Slovensko.

Po upokojení vetru sa napokon aktivistom podarilo vyvesiť aj 15-metrov dlhý banner priamo na ťažobnej veži.

Protest aktivistov sa začal o šiestej hodine ráno. Pôvodne chceli na veži zostať približne do štvrtej. Ešte v dopoludňajších hodinách však po dohode so záchrannými zložkami vežu opustili. Všetci účastníci boli zadržaní políciou.

SkryťVypnúť reklamu

„Pokračujúcu ťažbu a spaľovanie nedávno odobrila oficiálne návrhom slovenská vláda pod vedením ministerstva hospodárstva a v spolupráci s firmou HBP. Podľa Greenpeace skončiť dobu uhoľnú znamená nechať uhlie v zemi a skončiť jeho spaľovanie,“ vyhlásila Júlia Sokolovičová z organizácie.

Mimovládna organizácia si podľa nej myslí, že nadišiel čas, aby vláda SR prestala riešiť rozpočet jednej firmy a zamerala sa na také riešenie a taký koniec uhlia na Slovensku, ktorý šetrí ľudské zdravie a životné prostredie, pretože Slovensko má na viac.

Prečítajte si tiež: Obete nešťastia v handlovskej bani mali zomrieť už pri hasení požiaru Čítajte 

Diskutovaný problém

Minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) už avizoval, že všeobecný hospodársky záujem (VHZ), ktorý momentálne platí do roku 2030 a v zmysle ktorého štát dotuje výrobu elektriny z hnedého uhlia, by sa mal skrátiť do roku 2023.

SkryťVypnúť reklamu

„Domnievame sa, že je to aj dátum, ku ktorému by sa dal urobiť celý útlm energetického uhlia na Slovensku. Jednoducho preto, že elektrina a teplo z uhlia majú na Slovensku úplne najmenší podiel na energetickom mixe zo všetkých zemí strednej Európy,“ ozrejmila Sokolovičová.

Aj HBP upozorňujú, že cena elektriny z obnoviteľných zdrojov má byť drahšia ako tá z uhlia. „Je ťažké porovnávať ceny elektriny z obnoviteľných zdrojov a uhlia, pretože na Slovensku predsa neexistujú trhové podmienky. Elektrina z uhlia sa riadi VHZ, ktorý prikazuje elektrinu vyrábať v konkrétnom objeme za konkrétnu cenu,“ tvrdí Sokolovičová.

Materiál týkajúci sa problematiky transformácie hornej Nitry, ktorý minulý týždeň predložil do medzirezortného pripomienkovacieho konania Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, podľa nej vypracoval úrad zrejme v spolupráci s HBP.

„Je to materiál, ktorý obsahuje harmonogram zatvárania baní s tým, že uhlie sa má vyťažiť všetko, ale rýchlejšie. A to len o tri roky rýchlejšie, než bol pôvodný plán ťažby. Nerieši to všetko hnedé uhlie na Slovensku, len bane, ktoré sú otvorené v regióne hornej Nitry. Dokument nespomína otázku 12. ťažobného poľa a taktiež sa netýka bane Čáry, ktorá má byť ďalej otvorená. Slovensko by ušetrilo najviac, ak by prešlo na ukončenie ťažby a spaľovania uhlia a nahradilo ho obnoviteľnými zdrojmi. Čím rýchlejšie, tým lacnejšie to vyjde,“ dodala.

Prečítajte si tiež: V okrese Prievidza budú pôsobiť už len dve gymnáziá Čítajte 

Ohrozili bezpečnosť baníkov

Konanie aktivistov si podľa HBP vynútilo okamžité odstavenie ťažného zariadenia, zastavenie ťažby uhlia a nepretržitej banskej prevádzky. „V dôsledku toho je bezprostredne ohrozená bezpečnosť a životy 342 baníkov, ktorí sa momentálne nachádzajú v podzemí, a tiež bezpečnosť banskej prevádzky. Ide o havarijný stav, keďže funkčnosť skipového zariadenia je znemožnená z dôvodu výskytu cudzích osôb,“ informovala v stanovisku tlačová hovorkyňa spoločnosti Adriana Siváková.

Zastavenie prevádzky podľa nej ohrozuje pracoviská v bani, nepriaznivo vplýva na klimatické podmienky, tlakové pomery zhoršujú stabilitu pracovísk, zvyšuje sa nebezpečenstvo vzniku požiaru a pre spoločnosť to znamená aj značné hospodárske škody.

„Súčasťou ťažnej veže je dopravné zariadenie, ktoré pracuje v automatickom režime a slúži na odťažbu uhlia z podzemia. Tým, že členovia Greenpeace bez ohlásenia vystúpili na ťažné zariadenie, nezodpovedne ohrozili nielen seba, ale aj baníkov, ktorí s ich hnutím a názormi nemajú nič spoločné,“ vyhlásila ďalej Siváková.

Zároveň potvrdila, že do bane Nováky pre mimoriadnu udalosť povolali pohotovostné čaty banských záchranárov z Hlavnej banskej záchrannej stanice (HBZS) v Prievidzi, čím mal podľa nej Greenpeace vystaviť zvýšenému ohrozeniu bezpečnosti aj ostatné prevádzky podzemných stavieb, razenia tunelov a banských prevádzok na Slovensku, pre ktoré HBZS Prievidza zabezpečuje nepretržitú stálu pohotovostnú službu.

Aktuálne vzniknutú situáciu spoločnosť rieši s políciou. HBP podávajú trestné oznámenie na Greenpeace z dôvodu spáchania trestného činu všeobecného ohrozenia, poškodenia a ohrozenia prevádzky banskej spoločnosti, trestného činu ublíženia na zdraví vo fáze pokusu a trestného činu neoprávneného vniknutia do areálu ťažobnej spoločnosti.

Vo veci vykonávame vyšetrovanie, vzhľadom na dôkaznú situáciu poskytneme informácie neskôr, “ informoval Pavol Kudlička, hovorca Krajského riaditeľstva policajného zboru v Trenčíne.

„Túto aktivitu organizácie Greenpeace považujeme za pokračovanie účelových útokov voči našej spoločnosti, vychádzajúcich z neznalosti odbornej problematiky, neobjektívnych, neaktuálnych a zavádzajúcich informácií o poškodzovaní životného prostredia, ovzdušia a vôd na hornej Nitre,“ dodala Siváková.

“Hornonitrianske bane Prievidza sa snažia odpútať pozornosť od svojej zodpovednosti za ničenie životného prostredia a zdravia ľudí v regióne Hornej Nitry. Aktivisti Greenpeace počas akcie nikoho neohrozili. Ťažba a spaľovanie uhlia však ohrozujú ľudí každý deň,” vyhlásila Júlia Sokolovičová, expertka na energetiku, Greenpeace.

Greenpeace

Použité farbivo je biologicky rozložiteľné a časom sa prirodzene z jazierka vytratí.

Išlo o protest proti predaju amerických zbraní do Izraelu.


TASR 2
Medveď v Žiari nad Hronom. Snímka z roku 2021.

Ochranári žiadajú odborné riešenia namiesto politických na úkor prírody.


SITA
Štvorica na stĺpy budovy zavesila transparent.

Skupina na urýchlenie podpisu Globálnej zmluvy o oceánoch.


TASR
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Komerčné články

  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  3. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  4. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  5. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  6. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 241
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 8 249
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 4 574
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 511
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 3 201
  6. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 709
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 326
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 031
  1. Martin Fronk: Otto von Habsburg a Slovensko: Tieň koruny, svetlo Európy
  2. Jakub Cipko: Môžeš sa tváriť ako sociálny demokrat, ale komunistu zo seba nedostaneš..
  3. Miroslav Galovič: Ešteže máme toho Rybára (a ďalších) z KHL, čo by sme si bez nich počali...
  4. Rado Surovka: Zastavme ich bratia
  5. Štefan Šturdzík: Ďakujeme KUCO !!!
  6. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  7. Peter Franek: Pán Šaško a HLAS - ďakujeme.
  8. Ivan Čáni: Starosta Petržalky Ján Hrčka odstupuje.
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 22 324
  2. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 15 629
  3. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 8 980
  4. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 695
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 549
  6. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 7 202
  7. Tadeáš Ďurica: Igor sa vracia 5 345
  8. Jozef Pivarník: Rovnako veľký, ale násobne chudobnejší: Prečo je rozdiel medzi Slovenskom a Švajčiarskom taký priepastný? 4 492
  1. Radko Mačuha: Cintula chcel Fica zavraždiť, pretože chce Mier.
  2. Tupou Ceruzou: Za čiarou
  3. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky
  4. Marian Nanias: Richard L. Garwin: Génius, ktorý formoval jadrovú éru a bránil mier.
  5. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka.
  6. Věra Tepličková: Dnes by sme mali byť ticho
  7. Marcel Rebro: Hanbím sa za to, že som Slovák!
  8. Radko Mačuha: Fico atentát prežil, ale Boris Nemcov nie.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Zariadenie pre seniorov v Prievidzi

Hore ide cena stravy i ubytovanie.


TASR
Peter Nižný v zápase Challengers Cup-u proti Ľubľane.

KVP Nováky, napriek minikríze, suverénnym majstrom Slovenska.


Psychiatrické oddelenie nemocnice v Bojniciach

Cieľom je aj zlepšenie služieb.


TASR
Park Skotňa v Prievidzi

Ukážu mimozemšťanov vyrobených z lega.


TASR
  1. Martin Fronk: Otto von Habsburg a Slovensko: Tieň koruny, svetlo Európy
  2. Jakub Cipko: Môžeš sa tváriť ako sociálny demokrat, ale komunistu zo seba nedostaneš..
  3. Miroslav Galovič: Ešteže máme toho Rybára (a ďalších) z KHL, čo by sme si bez nich počali...
  4. Rado Surovka: Zastavme ich bratia
  5. Štefan Šturdzík: Ďakujeme KUCO !!!
  6. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  7. Peter Franek: Pán Šaško a HLAS - ďakujeme.
  8. Ivan Čáni: Starosta Petržalky Ján Hrčka odstupuje.
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 22 324
  2. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 15 629
  3. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 8 980
  4. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 695
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 549
  6. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 7 202
  7. Tadeáš Ďurica: Igor sa vracia 5 345
  8. Jozef Pivarník: Rovnako veľký, ale násobne chudobnejší: Prečo je rozdiel medzi Slovenskom a Švajčiarskom taký priepastný? 4 492
  1. Radko Mačuha: Cintula chcel Fica zavraždiť, pretože chce Mier.
  2. Tupou Ceruzou: Za čiarou
  3. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky
  4. Marian Nanias: Richard L. Garwin: Génius, ktorý formoval jadrovú éru a bránil mier.
  5. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka.
  6. Věra Tepličková: Dnes by sme mali byť ticho
  7. Marcel Rebro: Hanbím sa za to, že som Slovák!
  8. Radko Mačuha: Fico atentát prežil, ale Boris Nemcov nie.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu