TRENČÍN. Pre obyvateľov a návštevníkov Trenčína je od augusta v centre mesta k dispozícií bicykel.
Každý, kto sa potrebuje niekam rýchlo v meste prepraviť, si ho môže zadarmo požičať. Autorom myšlienky je Martin Smolka, prvé mesiace prevádzky mestského bicykla hodnotí pozitívne, nápad sa podľa neho ujal a má budúcnosť.
„Bicykel sme spustili 1. augusta. Celý jeho príbeh vznikol možno ešte v časoch, keď som chodil na prázdniny k svojej starej mame a pri miestnom hostinci bol vždy nejaký bicykel opretý. Keď si ho niekto zobral, na druhý alebo tretí deň sa vrátil späť na miesto. Mestským bicyklom sme len zopakovali niečo, čo už v minulosti bolo pomyselným bikesharingom,“ myslí si Smolka.
Zistiť koľko ľudí ho počas viac ako sto dní existencie využilo, nie je možné, reakcie ľudí na sociálnych sieťach nepovedajú, že ich číslo je vysoké.

Podľa autora myšlienky je už dnes s ním spojených množstvo príhod. Starší, moderne prerobený horský bicykel, zaujal však už aj dlhoprstých.
„Zažili sme si s ním veľa príbehov. Napríklad ho chceli predať na Mierovom námestí za sto eur. Odozvy máme pozitívne – pomohol za pár minút priniesť zabudnutú fľašku na kojenie či stihnúť vlakové alebo autobusové spoje,“ skonštatoval Martin Smolka.
Ako doplnil, pôvodne išlo aj o sociálny pokus, ktorý mal preukázať, nakoľko je spoločnosť vyspelá, a či si vie vážiť aj veci, ktoré sú zadarmo.
Chcú viac bicyklov
Bicykel si počas troch mesiacov vyžiadal len menšie opravy v podobe menenia defektov, vycentrovania kolesa a opravy odpadnutej kľuky. Martin Smolka po upozornení občanmi na bicykel pridal aj druhú brzdu, odrazové sklá, svetlá, aby bol plne pripravený na cesty.
Pokus za prvých sto dní dopadol podľa neho dobre. „Projekt nebol márny a keďže som aj členom cyklokomisie, do mestského rozpočtu sa budeme snažiť dať financie, aby sme to mohli spraviť vo väčšom. Chceli by sme ísť do desiatich bicyklov. V každom zo zastrešených cyklostojanov by mohol byť zaparkovaný jeden s názvom mestský bicykel. Boli by tiež zadarmo.“
Dokedy bude pred začínajúcou zimou slúžiť mestský bicykel občanom, nie je jasné, podľa Smolku bude v teréne dovtedy, pokiaľ ho ľudia budú využívať.
Mestský bicykel ako prvá lastovička

Systém verejne zdieľaných bicyklov umožňuje požičať si bicykel z viacerých stanovísk, ktoré sú rozmiestnené po meste. Vo svete funguje vo väčšom či menšom meradle vyše 50 rokov, pre mestá navyše môže predstavovať ekologickú alternatívu prepravy. Na Slovensku funguje v Nitre, v Žiline, v Kežmarku či Bratislave.
Trenčania si však naň ešte budú musieť počkať. Jediný mestský bicykel Trenčania vnímajú ako dobrý štart do budúcnosti. „Osobne som ho nevyužila, ale všimla som si, ako je zaparkovaný v rôznych častiach mesta. Každopádne ak by ich bolo viac, využili by ich možno aj ľudia, ktorí normálne chodia autom,“ myslí si Michaela. Trenčan Jaroslav tvrdí, že aj keby bol počet verejne dostupných bicyklov v meste vyšší, vyvstáva otázka, kto by sa o ich technický stav pravidelne staral.
„Mám dva bicykle a viem, že keď im dám zabrať a skáčem na nich, proste ich nešetrím, tak sa rýchlo opotrebujú. Mesto by asi muselo poveriť niekoho, kto im rozumie, aby boli vždy bezpečné,“ upozornil. Klaudia by v prípade, že počet verejných bicyklov v Trenčíne narastie, uvítala, keby niektoré z nich boli aj nižšie, vhodné pre ženy.
„Viem si predstaviť, ako sa cez leto vozíme napríklad po hrádzi na požičaných bicykloch, ale neviem si predstaviť, že by som s kamarátkami sedela na nejakom vysokom, horskom. Super by boli nejaké retro bicykle, možno nejaké malé bicykle, aké mala značka Eska,“ uviedla vysokoškoláčka Klaudia.