NEDOŽERY-BREZANY. Príbeh o tom, ako sa rodilo plátno, rozpovedá nová expozícia obecného múzea s rovnomenným názvom. Do života ju uviedli koncom októbra.
V novej miestnosti vedenie múzea pripravilo náučné tabule, ktoré hovoria o zrode a vývoji plátna. Okrem toho sú tam všetky výrobky potrebné na tkanie.
Návštevníci uvidia trlice, kolovrátok, pradenu, snovadlá a nechýbajú ani krosná. Niektoré z týchto nástrojov boli súčasťou inej expozície.
„V starej miestnosti sme mali krosná. Bolo to také, že ideme tkať, ideme vyrábať koberce alebo určité látky, ale nevieme, ako to vzniklo. Mali sme tam kolovrátok, trlice. Bolo potrebné vysvetliť, že tie krosná sú posledná fáza,“ vysvetlila Eva Kucharovičová, vedúca Obecného múzea v Nedožeroch-Brezanoch.

Chýbala postupnosť
Podľa nej chýbala v tomto procese akási postupnosť, skočilo sa priamo na hotové. „Keď budeme hovoriť o vzniku, vývoji a plátne, tak pôjdeme do prvej miestnosti. Potom v druhej sú už natkané koberce, hotové výrobky,“ opísala, ako sa bude na prehliadkach postupovať.
Novú expozíciu múzea obohatila aj moderná technológia. Na stene totiž visí nový veľký televízor.
„Myslím si, že keď prichádzajú žiaci, bolo by dobré, aby som len nehovorila o histórii obce. Budem robiť prezentáciu aj o tkaní. Potrebujem na televízor dať pár projektov, kde budem hovoriť o histórii obce, alebo ako sa plátno začalo tkať,“ povedala Kucharovičová.
Nebude to teda len čisto o hovorenom slove a exponátoch, ale vďaka televízoru bude môcť sprievodkyňa ukázať viaceré pripravené prezentácie. „Obraz pôjde a ja k tomu budem hovoriť text. Keď počujete, ale aj vidíte, dvakrát si zapamätáte,“ usmiala sa.
Do prezentácie plánuje zaradiť fotografie, ako obec vyzerá dnes, ako vyzerala kedysi, informácie o železničnej trati a podobne.
„Ľudia si už dávno nepamätajú, ako sa postavila železnica, ako sa staval kostol. Všetky tieto obrázky budú chodiť v slučkách a budeme ich tam premietať,“ načrtla.
Táto pomôcka nie je teda určená len na prilákanie mladých ľudí, ale osloviť má všetky vekové kategórie.
Počas návštevy dostanú návštevníci v prípade záujmu možnosť vyskúšať si tkanie. Týmto sa prehliadka stáva zaujímavejšou.
Niektoré exponáty v miestnosti ešte chýbajú. „Napríklad kolovrátok nie je kompletný. Buď si tieto veci zapožičiame z Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi, alebo si ich necháme vyrobiť,“ uviedla Kucharovičová.

Úzka spolupráca
Práve s Hornonitrianskym múzeom v Prievidzi obecné múzeum spolupracuje.
„Naše múzeum si vzalo takú povinnosť dohliadať na múzeá, ktoré sa v našom regióne nachádzajú. Pravidelne sledujeme, ako tie múzea pracujú. Toto múzeum patrilo k jednému z prvých múzeí a spolupráca je veľmi dobrá,“ vysvetlila Iveta Géczyová, riaditeľka Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi, ktorá expozíciu ´Ako sa rodilo plátno´ uviedla.
Hornonitrianske múzeum v Prievidzi tomu v Nedožeroch-Brezanoch pomáha napríklad s vedením evidencie, s ošetrením nových prírastkov. „Ale, samozrejme, dozeráme aj na to, aby expozícia bola správna,“ podotkla. Exponáty do múzea môžu ľudia stále prinášať. „Zoberiem to, dám to vyčistiť a potom to bude slúžiť,“ načrtla Kucharovičová.
Nie všetky prinesené veci však patria do obecného múzea. „Ak nájdu zaujímavú vec, ktorá nemá vzťah k obci, tak nás na ňu upozornia. My si potom túto vec riešime vo vlastnej réžii,“ priblížila Géczyová.
Otvorené pravidelne aj po dohode
Obecné múzeum v Nedože-roch-Brezanoch má aj stabilné otváracie hodiny. Návštevníci môžu prísť vždy v piatok od sedemnástej do devätnástej hodiny.
Skupinky záujemcov sa však môžu nahlasovať vedúcej múzea aj mimo otváracích hodín po telefonickej dohode.