Obyčajný človek má dnes problém prebehnúť pár kilometrov. Vy ste v rámci nedávneho 95. MMM v Košiciach dobehli svoj tisíci maratón. Ako je to možné?

– Odbehnúť maratón je veľmi široký pojem. Môže to znamenať zabehnúť svetový, európsky, slovenský, osobný rekord, ale aj maratón, ktorý sa nebeží naplno, lebo na druhý, alebo o pár dní, chcete bežať ďalší. Maratóny totiž zbierate, čo je môj prípad.
Vždy ste mali k maratónom tento prístup?
– Zbieranie maratónov je zábava pre starších a pokročilých. Prvých dvadsať rokov maratónskej kariéry som bol nastavený behať na výkon. Od prvého maratónu v roku 1980 za 2:55 som sa desať rokov postupne zlepšoval až na 2:27. Pár maratónov som vyhral, bol som tretí na M-SR v maratóne. Potom som sa desať rokov postupne zhoršoval a vážne uvažoval, že prestanem behať. Nemal som motív, prečo pokračovať.
REBRÍČEK REKORDÉROV SLOVENSKA
1. Miroslav Kriška 1001 maratónov
2. Alexander Simon 981 maratónov
3. Milovník Pranjal 711 maratónov
Ako ste sa k tejto zberateľskej vášni dostali?
– Dovolím si vás poopraviť. Som zberač maratónov, nie zberateľ. Zberateľ zbiera v papučkách, bez námahy, napríklad známky. Zberač maratónov musí 42,195 km odbehnúť. To bez námahy, ani keď nebeží na doraz, nedokáže.
Impulzom k zberačskej vášni bol stý maratón kamaráta Jozefa Bašovského z Nitrianskeho Pravna. Bežal ho v Rajci v roku 2000. Vtedy som mal odbehnutých 65 maratónov a Jozefova stovka mi dala motív.
Chcel som mať tiež stovku odbehnutých maratónov. Založil som akciovú spoločnosť Slovenskí zberači maratónov, vytvoril rebríček Slovákov, ktorí dobehli 50 a viac behov (akcií) 42,195 km a dlhších. Naša internetová nástenka funguje dodnes.

Čiže už vás nemotivuje výsledok, ale „len“ dobehnúť?
– Nie celkom. Napríklad v Košiciach som mal v pláne bežať rýchlejšie ako za 4:22. Nevyšlo to, ale radosť z 1000-ky menšiu nemám. To je výhoda zberača maratónov. Zlepšujete sa každou dobehnutou akciou.