PRIEVIDZA. Zhromaždenie v centre hornej Nitry sa začalo ako prvé. Podujatie v predvečer 29. výročia Nežnej revolúcie pôvodne plánovali ako oslavu a spomienku na túto váznamnú udalosť. „Zmenu režimu vnímame ako jednu z najvýznamnejších udalostí v histórii Československa. Preto sme dnešnú akciu koncipovali ako spomienku na november 1989 a oslavu tohto výročia,“ povedal Ivan Sýkora z Občianskeho združenia Berkat, ktoré dnešné podujatie pripravilo.

Plánovali len oslavu a spomienku
Pôvodný zámer organizátori pozmenili na základe aktuálnych udalostí. „Najmä prístup polície, ktorá začala na základe anonymného podania, neprimeraným spôsobom vyšetrovať organizátorov protestov Za slušné Slovensko. Aj na základe požiadaviek aktívnych ľudí, občanov, sme sa rozhodli mierne zmeniť charakter podujatia a oslavu doplniť o akýsi protest alebo vyjadrenie na tento stav,“ vysvetlil.
Podujatie tak malo dve roviny. „Spomínali sme, oslavovali sme, ale zároveň sme sa vyjadrili k tomu, čo sa momentálne na Slovensku deje,“ opísal Sýkora.
Dnešné podujatie ozvláštnili dvomi vecami. Premietali dokument Osudy Slobody, ktorý uviedol aj jeho režisér Jakub Šuvada. Priamo na pódiu odzneli aj piesne Katky Koščovej.
Práve na jej koncert sa po skončení zhromaždenia záujemcovia presunuli do neďalekého Regionálneho kultúrneho centra.

Symbolický čas
Prievidzské zhromaždenie začalo ako prvé na Slovensku v symbolickom čase. „Tá úvaha bola jednoduchá. Šestnásteho jedenásty začneme o šestnásť jedenásť,“ uviedol.
Prvotné myšlienky boli, aby neskôr večer nebola zima, ktorá by podujatie znepríjemňovala. Následne sa potvrdilo uskutočnenie samostatného koncertu Katky Koščovej. „Jednoducho to do seba úplne zapadlo. To, že Prievidza bola prvým mestom, kde protesty začali, bola náhoda. Keby sme ho organizovali o deň neskôr, tak by zhromaždenie začalo o 17:11. Chceli sme si takto uctiť ten výnimočný dátum,“ podotkol Ivan Sýkora.
Symbolickým vyvrcholením programu bol krst knihy „My sme tí, na ktorých sme čakali“ , ktorá oficiálne vyjde až zajtra. Išlo o knihu príhovorov z jarných zhromaždení Za slušné Slovensko. Krstnými rodičmi boli Katka Koščová a Jakub Šuvada.
O budúcnosti podujatí je podľa Sýkoru ťažké hovoriť. „Ich zmyslom nie je stretávať sa každý piatok. Ani teraz to nebolo plánované. Mestá si plánovali spomienku a oslavu Nežnej revolúcie. Až na podnet aktuálnych udalostí sa okruh podujatia rozšíril. Nie je to rozhodnutie len organizátorov, ale ľudí, ktorí si také podujatie žiadali,“ dodal Ivan Sýkora s tým, že pokiaľ si to okolností v budúcnosti vyžiadajú, budú na ne reagovať.