BOJNICE. Aktuálne projekty a výsledky z výskumu, ochrany a manažmentu rysa ostrovida, ale aj plány zoo na naj-bližšie roky predstavili odborníci na medzinárodnej konferencii Cesta slovenského rysa.
Tá sa konala v polovici novembra v Národnej zoologickej záhrade v Bojniciach.

Sedem slovenských rysov
V rámci projektu LIFE LUCHS Slovensko vypustilo do Falckého lesa v Nemecku sedem jedincov rysa ostrovida.
Projekt reštitúcie rysa do Falckého lesa sa uskutočňuje od roku 2015. „Z národnej zoologickej záhrady sme doposiaľ vypustili sedem rysov. Šesť z nich sme poskytli z našej rehabilitačnej stanice, kde prišli ako osirelé, hendikepované alebo zranené jedince. Nám sa ich podarilo zachrániť, vyliečiť a úspešne vypustiť do prírody. Jeden rys pochádzal z odchytu z voľnej prírody z Muránskej planiny,“ opísal priebeh projektu Branislav Tám, vedúci zoologického odboru Národnej zoologickej záhrady Bojnice.
Pracovníci zoo stále pracujú s metodikou rehabilitácie a práve aj získané dáta z tohto projektu sú pre nich veľmi dôležité, aby vedeli nastaviť ďalšie kroky a metodiku v práci s rysmi.
„Projekt zatiaľ prebieha veľmi dobre a sme nadmieru spokojní s tým, ako sa rysom darí,“ uviedol Tám.
Okrem výsledkov projektu LIFE LUCHS účastníkov konferencie oboznámili s novou aktivitou, ktorej cieľom je reštitúcia rysa do Slovinska a Chorvátska. Do projektu LIFE LYNX sa bojnická zoo zapojila tento rok. Slovensko by malo poskytnúť desať jedincov.

Zapojili sa do nového projektu
Zakladateľmi slovinskej populácie rysov boli práve jedince zo Slovenska, a to vďaka reštitúcii v roku 1973. Teraz však populácia potrebuje znovu pomôcť.
„Pred 45 bolo na ich území v bývalej Juhoslávii vypustených len šesť rysov chytených v okolí Slovenského rudohoria. Je veľmi pravdepodobné, že boli príbuzní, keďže boli chytení v relatívne krátkej dobe. Keďže v tom čase nebola v okolí Slovinska alebo bývalej Juhoslávie žiadna iná populácia, s ktorou by sa párili ďalej, od istého bodu došlo k tomu, že sa medzi sebou začali páriť príbuzní.
To malo dôsledky v otázke genetiky a zdravotného stavu populácie. Pokiaľ nebude tá populácia podporená novými zvieratami, vyhynie,“ uviedol člen tímu projektu LIFE LYNX v Slovinsku Rok Černe.
Aby rysy v Slovinsku nevyhynuli, je potrebné, aby tam prišli nové zvieratá z Karpát. Tie vypustia v slovinských Alpách a v Dinároch na slovinskej, ako aj chorvátskej strane.
Zaujímavosťou konferencie bola premiéra dokumentárneho filmu s názvom Cesta rysa. „Film je dokumentovaný historickými účastníkmi reštitúcie, ktorá prebehla v roku 1973,“ informoval Tám.
Na filme sa podieľali Slovinci v rámci projektu LIFE. „Hlavným dôvodom filmu bolo vysvetliť, prečo rys pred 45 rokmi prišiel do Slovinska a prečo je nevyhnutné, aby tam prišiel opäť,“ dodal Rok Černe.