TRENČÍN. Trenčiansky kraj zostáva lídrom v duálnom vzdelávaní na Slovensku.
V systéme má najviac zapojených žiakov, ich počet dosiahol v tomto školskom roku takmer 878.
V kraji je tiež v rámci Slovenska v systéme najviac zapojených stredných škôl a najviac zamestnávateľov.
Pred začiatkom tohto školského roka ponúkli zamestnávatelia budúcim prvákom v Trenčianskom kraji viac ako 400 učebných miest.
Teoretické štúdium na škole spojené s praxou priamo u zamestnávateľa si napokon zvolilo 341 žiakov, čím sa voľné miesta pre prvákov zaplnili na 85 percent.

Na stredných odborných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti trenčianskej župy je v tomto školskom roku v systéme duálneho vzdelávania zapojených celkovo 832 žiakov.
„V prvom ročníku má aktuálne podpísanú učebnú zmluvu 323 žiakov, v druhom ročníku 271 žiakov, v treťom ročníku 163 žiakov a vo štvrtom 75 žiakov. Celkovo je v rámci Trenčianskeho kraja do duálu zapojených 22 stredných odborných škôl, 878 žiakov a 91 firiem,“ uviedla vedúca odboru školstva a kultúry na Úrade Trenčianskeho samosprávneho kraja Daniela Hilčíková.
Najviac zaujal mechanik
Najväčší záujem prejavili študenti prvých ročníkov župných stredných škôl o študijné odbory mechanik nastavovač, ktoré si vybralo viac ako sto žiakov, pre odbor mechanik mechatronik sa rozhodlo 47 študentov a odbor mechanik elektrotechnik si zvolilo 20 prvákov.
Prvé dva spomínané odbory zároveň patria medzi najžiadanejšie aj zo strany zamestnávateľov pôsobiacich v kraji.

V novom školskom roku 2018/2019 sa do systému duálneho vzdelávania na Slovensku zapojilo 1 615 žiakov, čo je oproti minulému roku o 400 viac.
Vďaka schváleniu novely zákona o odbornom vzdelávaní majú žiaci tento školský rok prvýkrát možnosť vstúpiť do duálneho vzdelávania celý prvý polrok prvého ročníka.
„Počet žiakov ešte narastie. Projekt funguje tretí rok a momentálne sa u zamestnávateľov vzdeláva 4 000 žiakov,“ povedal pre agentúru SITA riaditeľ Štátneho inštitútu odborného vzdelávania Michal Němec.
Podľa analýzy sa žiakom pracovať nechce
Slovak Business Agency publikovala v auguste rozsiahlu analýzu stavu duálneho vzdelávania v regiónoch vo väzbe na malé a stredné podniky.
Vyplýva z nej, že podnikatelia ako najväčšie negatíva súčasného systému vnímajú neochotu mladých ľudí pracovať a tiež nemožnosť ich pracovno-právne zaviazať ako zamestnancov po skončení duálneho vzdelávania.
Výraznú úlohu tiež zohráva administratívna záťaž pri certifikácii a príliš vysoké náklady pre malé firmy.

Malí a strední podnikatelia tiež kritizovali, že nie je možné vstúpiť do duálneho vzdelávania vo vyšších ročníkoch štúdia. Časť podnikateľov bolo pri hodnotení prínosov systému zdržanlivých.
Približne 20 percent sa v prieskume vyjadrilo, že zatiaľ nevie posúdiť, aké konkrétne prínosy im duálne vzdelávanie prinesie.
Výrobca nábytku z Bánoviec nad Bebravou Ľubomír Kočiš v spomínanej analýze hovorí, že žiaci často nemajú záujem o fyzicky náročnú prácu stolára.
„Žiaci, ktorí prichádzajú do škôl zapojených do duálu sú zvyčajne tí, ktorí nemajú až také dobré výsledky zo štúdia. Každý chce robiť pri počítači, kde sa fyzicky nepracuje a práca, ktorú vykonávajú, je dobre platená,“ povedal Kočiš.
Problém v nízkom záujme vidí podnikateľ aj v tom, že jeden odbor ponúkajú viaceré školy v regióne.
„Záujem sa tak rozdelí do viacerých škôl a pri malom počte žiakov sa potom odbor na danej škole neotvorí, lebo hoci je to zo zákona už možné, je to náročné z organizačného hľadiska,“ skonštatoval Kováč.