PRIEVIDZA. Oblastné futbalové zväzy na Slovensku sa boria s problémom. Nemajú arbitrov.
Rozhodujú diváci
Na zápasy nižších líg sú delegovaní dvaja, niekde dokonca jeden rozhodca. Súťaže detí pískajú lajkovia.
„Vo všeobecnosti klesá záujem o futbal. Tak ako chýbajú hráči a odhlasujú sa kluby, chýbajú aj rozhodcovia. Taká je doba,“ prezradil šéf Komisie rozhodcov v OblFZ Prievidza Daniel Igaz s tým, že rovnaké problémy majú aj ďalšie oblasti.

V Trnave a Žiari nad Hronom sa rozhodli zmeniť úvodné výkopy niektorých zápasov, aby sa rozhodcovia stihli presunúť z dediny do dediny. Siedma liga sa hrá napríklad ráno a šiesta poobede.
„Je to jedna z možností, všetko je vecou dohody. Vstupuje však do toho viacero faktorov. Niektoré kluby chcú hrať doma v tradičnom termíne, iným zas vôbec nevadí, keď im píska jeden rozhodca. Lebo vtedy menej platia,“ ďalej povedal Igaz.
Za zápas cez 30 eur
V najvyššej okresnej súťaži má hlavný rozhodca odmenu 33 eur za zápas, postranný 25 a delegát 22 eur. V siedmej lige je to po 28, 20 a 18 eur. V poslednej lige má hlavný arbiter 25 a postranný 18 eur.
“Kvalita rozhodcov v našej súťaži nie je nič moc
„
„Vnímam to tak, že v posledných rokoch už nie sú motiváciou peniaze. Mladí to jednoducho nechcú robiť, pretože je to náročná funkcia. Musia ovládať pravidlá či zvládať fyzické testy,“ dodal.
Niektorí arbitri dedinských súťaží majú aj osemdesiat rokov. Na súťaže detí už rozhodcovia nezvýšia. Pískajú ich lajci.
„Kvalita rozhodcov v našej súťaži nie je nič moc. A ešte keď chýba jeden postranný, hlavný potom píska čo mu kričia hráči alebo diváci. A nervozita je na svete. O tejto téme by sa dal písať seriál po každom kole. Prefíkanejší ľudia z lavičky to aj využívajú a pri každom útoku súpera vykrikujú – ofsajd. Rozhodca neváha a odpíska aj keď nebol. Na lavičke sa potom všetci smejú, že to vyskúšali a vyšlo to,“ tvrdí Jozef Sečiansky, funkcionár klubu FK Kľak Kľačno, ktorý pôsobí v siedmej lige.

Nechcú si nechať nadávať
Nedostatok rozhodcov sa snažili vylepšiť školy mladých rozhodcov, no márne.
„Nechcú si nechať nadávať. I keď za štyri víkendy dohromady si môžu zarobiť aj cez dvesto eur,“ zamyslel sa Ján Mäsiar z FK Veľká Lehôtka.

Futbalistov z tejto mestskej časti Prievidze trápi, keď im na domáce stretnutie prídu len dvaja alebo dokonca jeden rozhodca. Vidia v tom však aj výhodu.
„Čím menej rozhodcov, tým menej platíme,“ pousmial sa Mäsiar.
„V poslednej súťaži považujem dvoch rozhodcov za ideálne riešenie. Väčšie číslo by pri našej súťaži bolo zbytočné. Oblastný zväz zvolil variantu dvoch časov. Ak hráme skôr, prídu na naše zápasy pozrieť aj ľudia z klubov, ktoré hrajú v neskoršom termíne. A opačne, mám možnosť vidieť v nedeľu väčšie množstvo zápasov. Teší ma, že sa rozhodcovské zloženie omladzuje. Konkrétne nám pískalo zápasy viacero mladíkov a svoju úlohu zvládli dobre. V minulosti sa nám viackrát stalo, že rozhodca vôbec neprišiel,“ povedal Ján Michalík, tréner TJ Hrachovište – lídra 8. ligy Double Star Bet Nové Mesto nad Váhom.
Žalostný počet
Iný názor má Peter Schwandtner, funkcionár TJ Jednota Vlára Ľuborča.
ODMENY PRE ROZHODCOV
Najvyššia okresná súťaž:Hlavný – 33 eur, postranný 25 eur, delegát 22 eurDruhá najvyššia okresná súťaž:Hlavný – 28 eur, postranný 20 eur, delegát 18 eurTretia najvyššia okresná súťaž:Hlavný – 25 eur, postranný 18 eur, delegát nechodí
„Počet rozhodcov v našom oblastnom zväze je žalostný. A to ich treba rozdeliť na dve skupiny. Tí, čo futbal hrali a dali sa na pískanie. A tých, ktorí sa stali rozhodcami zo soboty na nedeľu bez predošlých, najmä futbalových, skúseností. Najvyššiu oblastnú súťaž by mali rozhodovať traja rozhodcovia ako tomu je v okolitých zväzoch. Hrať majstrovský zápas v auguste o pätnástej hodine, prípadne v septembri o trinástej, považujem za poriadnu hlúposť. To, že rozhodca musí utekať o tri dediny ďalej následne pískať ďalší zápas, predsa nie je chyba klubov. Tie na situáciu len doplácajú. Na skorší termín príde často málo ľudí. Toho istého arbitra v jeden deň platia hneď dva kluby, nie iba jeden, ako by tomu bol v jednotnom čase výkopu zápasov.“
Každý registrovaný klub musí mať okrem hráčov aj jedného rozhodcu. Napriek tomu ich je málo. A čo bude potom, keď osemdesiatnici skončia? Budú pískať diváci?
„Začali rozhodovať aj mladí, ale niektorí z nich sú horší ako starí. Je to taký začarovaný kruh,“ dodal Sečiansky, ktorý prezradil svoju zlú skúsenosť z majstrovského zápasu:
„Niektorí rozhodcovia svoje postavenie doslova zneužívajú. V jednej dedine sa za stavu 2:3 hrá dovtedy, kým domáci nevyrovnajú, keď aj v 98. minúte. A to aj keď sa neošetrovalo a nestriedalo. Pár rozhodcov si vie spraviť poriadok, ale väčšina iba narobí zbytočnú nervozitu svojimi verdiktmi.“

Rozhodovať chce málokto
Futbaloví predáci sa zhodujú v tom, že do funkcie rozhodcu sa dnes hrnie málokto.
„Je to funkcia, ktorá sa stretáva v spoločnosti s nedocenením a možno aj to finančné ohodnotenie by mohlo byť na vyššej úrovni,“ pre tvnoviny povedal Peter Havran, predseda komisie rozhodcov v Leviciach.

Na Slovensku je v súčasnosti cez 2-tisíc licencovaných rozhodcov. Tí by mali byť šikovní manažéri, veď riadia 22 hráčov na ihrisku a na tribúnach množstvo divákov.
„Na Slovensku by väčšina rozhodcov mala problém vyžiť len z pískania. Ich mesačné odmeny sa v amatérskych súťažiach u nás pohybujú od 200 do 350 eur. No i tak sa musia správať ako profesionáli,“ dodal Havran.
Najväčším oblastným zväzom na Slovensku je nitriansky. Ten je známy svojou kvalitnou prácou s mládežou a organizovaním rôznych turnajov.
Problém s nedostatkom rozhodcov rieši spravodlivým postupom. Ku každému klubu je pridelený jeden rozhodca. Ak ten prestane pískať, alebo postúpi vyššie, má klub pol roka na to, aby si zabezpečil nového. Ak sa mu to nepodarí, jeho tím musí domáce zápasy hrávať mimo úradného hracieho času, teda buď v sobotu alebo v nedeľu doobeda.