HORNÁ VES. O oficiálnej webovej stránke v obci premýšľali už niekoľko rokov. Stretávali sa s určitými problémami, ktoré tento krok sťažovali. „Povedali sme si, že radšej nebudeme mať stránku, ako mať takú, ktorá by nebola dobrá a nespĺňala, čo spĺňať má,“ povedal starosta Hornej Vsi Jozef Hrotek.
Spustením stránky chce obec zlepšiť informovanosť svojich obyvateľov. „Nech si tam prečítajú, čo treba a môžu stiahnuť tlačivá, ktoré potrebujú,“ uviedol príklad.

Nie je to povinnosť
To, že svoj web má každá obec na Slovensku, nie je pravidlom. Z 2 927 obcí má 2 694 svoju webovú stránku, čo predstavuje 92 percent.
Okres Prievidza je v tomto smere nad slovenským priemerom. Z 52 prievidzských dedín má svoj web 50, čo predstavuje 96,15 percenta. Tieto štatistiky priniesol portál sodbtn.sk .
„Obce takúto povinnosť nemajú, iba mestá. Hoci ak už stránku majú, musia na nej zverejňovať určité informácie podľa zákona. Napríklad zmluvy a údaje o faktúrach a objednávkach,“ informoval Michal Piško z organizácie Transparency International Slovensko.

Majú svoje pravidlá
Tieto materiály musia dodržiavať určité pravidlá, aké informácie sa pri jednotlivých dokumentoch musia zverejňovať.
„Tiež sú stanové presné termíny zverejňovania dokumentov. So správnym zverejňovaním dokumentov súvisí aj ich čitateľnosť, či už dokumentov na stiahnutie, alebo dokumentov, ktoré sú ako textová informácia na webovej stránke,“ vysvetlila Miriam Surová, obchodná riaditeľka spoločnosti WEBY GROUP, s. r. o.
Okrem zverejňovania povinných informácii weby musia spĺňať takzvané štandardy.
„Tie zabezpečujú, aby informácie na webe boli dostupné všetkým občanom. To znamená aj občanom slabozrakým, nevidiacim, alebo inak telesne postihnutým. Túto požiadavku zabezpečuje webová stránka, ktorá je špeciálne farebne nastavená a softvérovo naprogramovaná tak, aby umožnila bezbariérový prístup,“ dodala Miriam Surová.