BOJNICE,POVAŽSKÁ BYSTRICA. Najlepšími nemocnicami tohto roka sa stali Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici a Ľubovnianska nemocnica, n. o. Naopak, najhoršie dopadla Nemocnica s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach. Na chvoste ostala aj nemocnica v Považskej Bystrici.
Vyplýva to z hodnotenia zdravotníckych zariadení, ktoré zverejnil Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO).
Porovnávali viac oblastí

„Zdravotnícke zariadenia sme porovnávali v piatich hlavných oblastiach. Ide o spokojnosť pacientov, kvalitu poskytovania zdravotnej starostlivosti, hospodárenie, transparentnosť nemocníc a náročnosť diagnóz,“ povedal analytik Dušan Zachar z INEKO.
Vo štvrtom ročníku hodnotenia nemocníc sa prvýkrát pri hodnotení použili hodnoty takzvaného ´case mix indexu´, teda náročnosti diagnóz pacientov za rok 2017, čím sa do určitej miery dosiahlo „rizikové váženie“ niektorých ukazovateľov kvality.
„Nevýhodou doterajšieho hodnotenia bolo, že pri hodnotení kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti sme sa pozerali iba na výsledky na výstupe nemocnice. Nezohľadňovali sme, akí nároční pacienti prichádzajú do nemocnice,“ uviedol riaditeľ INEKO Peter Goliaš.
Vysvetlil, že nemocnica, ktorá mohla mať pri vstupe náročnejších pacientov, vykazovala aj horšie výsledky pri výstupe. „Preto sme ju automaticky zaraďovali nižšie v našich rebríčkoch. Celé roky sme sa snažili získať informácie o tom, s akými náročnými diagnózami pacienti do nemocnice prichádzajú, aké náklady sú na ich liečbu a aká je skutočná pridaná hodnota nemocníc,“ dodal Goliaš.
Riaditeľ inštitútu pochválil systém DRG, vďaka ktorému sa tieto dáta po prvý raz v histórii podarilo získať. INEKO sa preto rozhodlo zaradiť tento parameter aj do metodiky hodnotenia nemocníc.
Najhoršia nemocnica

Spomedzi všeobecných nemocníc skončila na poslednom mieste NsP Prievidza so sídlom v Bojniciach. V celkovom ratingu dosiahla hodnotu 37,1 percenta. Najviac pohorela v rámci hospodárenia.
Naopak, veľmi dobre výsledky mala v iných kategóriach. V rámci náročnosti diagnóz pacientov si vyslúžila piate miesto a je treťou najtransparentnejšou nemocnicou. Práve zlé financovanie by sa malo do budúcnosti zmeniť.
„Čím viacej výkonov robíme, tým viacej sme v strate. Ale do budúcnosti v roku 2020, keď budeme takto pokračovať, tak sa zlepší aj finančná situácia. Pretože v budúcnosti budeme zaradení do vyšších základných sadzieb, lepšieho koeficientu, a tak budeme mať viacej peňazí,“ vysvetlil riaditeľ bojnickej nemocnice Martin Hudec .
Podobne problém vidí aj predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška. „Čím viacej robia, tým viac sa zadlžujú. Nedostávajú to zaplatené zo strany zdravotných poisťovní,“ opísal Baška. Práve kraj je totižto zriaďovateľom NsP Prievidza.
Podobné problémy

Župa je rovnako zriaďovateľom aj Nemocnice s poliklinikou v Považskej Bystrici. Tá skončila ako jedenásta najhoršia so skóre 47,3 percenta. Stretáva sa s rovnakými problémami ako nemocnica na hornej Nitre. V hodnotení jej najviac priťažilo hospodárenie. Čo sa týka spokojnosti pacientov, skončili obe zariadenia približne v strede tabuľky.
„Som veľmi rád, že aj samotné INEKO povedalo, že treba do toho zarátať aj náročnosť pacienta, čiže v akom stave je pacient do nemocnice prijímaný. V tomto ukazovateli nemocnica v Považskej Bystrici skončila na štvrtom mieste a bojnická nemocnica tesne za nimi na piatom mieste,“ zdôraznil Baška.
Kompetentní chcú zlepšiť hospodárske výsledky nemocníc. Dosiahnuť by to mali vďaka pripravovanému systému DRG aj rokovaniami s poisťovňami.