PÚCHOV. Náramky záchrany reagovali na prudký náraz, alebo ich mohli tlačidlom alarm aktivovať aj samotní užívatelia.
Správu o probléme dostal dispečer záchrannej zdravotnej služby, ktorý vyrozumel niekoho z rodiny a zároveň si overoval telefonicky u majiteľa náramku, aký má zdravotný problém a v prípadne potreby vyslal záchranku. „Nech som išla kdekoľvek, na záhradku, do obchodu, to ma monitorovalo, kde som, ako som,“ chválila si náramok Pavlína Kubičárová.

Nemusela ho síce použiť, ale cítila sa s ním bezpečnejšie. „V jednom prípade naozaj zachránil život,“ povedala Irena Kováčiková, predsedníčka komisie vzdelávania, kultúry a sociálneho zabezpečenia. Podľa jej slov bol o novinku v meste záujem a preto k pilotnej desiatke pribudlo ďalších dvadsať náramkov.
Nové za staré
Po dvoch rokoch však mesto muselo všetky náramky stiahnuť. Poskytovateľ tejto služby ju už vo svojej ponuke nemá.
Záujem ľudí o náramky neutíchal a Púchov hľadal náhradu. Nové náramky sú typom, ktorý je bežne dostupný na trhu, no mesto ich bude zapožičiavať zdarma. Už nebudú napojené na dispečing záchranárov, ale priamo na predvolené čísla.

Nemajú funkciu detekcie pádu a nečinnosti, čo bola prednosť tých predošlých, ale dokážu presne určiť polohu majiteľa a spojiť ho s blízkymi. Ako potvrdila Lenka Jamborková, referentka, ktorá ma na púchovskom Mestskom úrade agendu na starosti, mesto už má k dispozícii tri desiatky nových náramkov. Tie by sa mali v najbližších dňoch dostať do rúk záujemcom.
Jasné podmienky
Zariadenia ale nie sú najlacnejšou záležitosťou a cena jedného sa pohybuje na úrovni stotridsať eur. Radnica preto spresnila podmienky ich získania v osobitnej norme, ktorú schvaľovali mestskí poslanci.
V prípade zvýšeného záujmu o náramky bude o ich pridelení rozhodovať sociálne a zdravotné hľadisko. Inak povedané, prednosť by mali mať žiadatelia s rizikovejším zdravotným stavom a nižším príjmom.