PRIEVIDZA. Ani po sedemnástich rokoch nevybledli spomienky Bohdana Cagáňa na základnú vojenskú službu v žilinskom 5. pluku špeciálneho určenia, ktoré opisuje v knihe Maskáčové príbehy.

Predstavenie v Prievidzi
Práve túto publikáciu predstaví jej autor aj v Prievidzi. Pripravený je zaujímavý program, projekcia ilustrácii a kniha s podpismi autorov. Prvá prezentácia bude 22. 10. 2018 na pravé poludnie v Gymnáziu V. B. Nedožerského pre približne tri stovky študentov, druhá v Hornonitrianskej knižnici v Prievidzi o šestnástej hodine. Akciu prídu podporiť príslušníci a technika Ozbrojených síl SR.
Fikcia a spomienky na realitu i absurditu povinnej vojenskej služby sú napísané aj ilustrované pútavo, s citom a hlavne s humorom.

Učiteľ spisovateľ
Stredoškolský učiteľ slovenského jazyka a literatúry v Gymnáziu Nedožerského v Prievidzi napísal knihu po ukončení základnej vojenskej služby.
„Napísal som ju, lebo vojenská služba skončila a chýbala kniha z tohto prostredia a obdobia. Každé obdobie by malo byť v literatúre zastúpené pre generácie, ktoré prídu. Aby vedeli, ako vyzeral život obyčajného človeka v tej dobe. Kniha je o obyčajnom mladom mužovi, ktorý sa ocitne v 'zelenom' prostredí, čo bolo v tej dobe v podstate automatické,“ povedal Cagáň.
Veliteľ 5. pluku špeciálneho určenie Miroslav Gardlo ocenil, že autor napísal knihu z vnútorného prostredia výcviku vojakov a vychádza v roku, keď si pluk pripomína 25. výročie vzniku.

„Celkom verne popisuje atmosféru vojenskej služby v elitnej jednotke, ktorá cvičila aj vojakov základnej služby. Na druhej strane musím povedať, že každý rok sme pre nich robili ten istý výcvik. Takže nebol veľký priestor na rozvoj osobnosti profesionálnych vojakov, ich odborný rast. Nemôžem však povedať, že to nemalo zmysel – z mnohých takzvaných záklaďákov sa po vojenčine stali naši plnohodnotní kolegovia,“ dodal Gardlo.