TRENČÍN. Záujem o čokoládu sa vo svete neustále zvyšuje, ale hrozí, že tento trend nebude trvať večne. Z krajín, v ktorých sa pestujú kakaovníky, prichádzajú znepokojujúce správy. Stromy napádajú vírusy, škodcovia a plesne. Ohrozuje ich aj globálne otepľovanie.
Kakaovníky ohrozuje zmena klímy i plesne
V júni ich museli pestovatelia v Pobreží Slonoviny vyrúbať na takmer 100-tisíc hektároch. V niektorých štúdiách odborníkov sa uvádza, že do roku 2050 môže zaniknúť až 90 percent súčasných kakaovníkových plantáží. Podľa najhorších scenárov do roku 2050 by sa mohli prestať pestovať vo väčšine regiónov na planéte.

Najviac kakaových bôbov sa na globálny trh dostáva z Pobrežia Slonoviny, Ghany a Indonézie. Kakaovníky však ohrozujú aj konkurenčné plodiny. Pre farmárov je už finančne výhodnejšie, aby pestovali kukuricu, gumovníky či palmy.
Pestovatelia kakaovníkov však nie sú vydaní napospas nepriaznivému osudu. Potravinový koncern Mars vlani investoval na vyšľachtenia odolnejších kakaovníkov približne jednu miliardu dolárov.
Cenami pohnú aj civilizačné choroby
Jemný nárast cien kakaa na svetových trhoch pocítili aj na Slovensku. Podľa Jitky Šprtkovej, majiteľky čokoládovne v Trenčíne, stálo kakao najviac v roku 2015.
Z politických a ekonomických dôvodov klesala následne cena až do roku 2017.
„Od tohto roku ale pozorujeme mierny nárast cien, nie je to ale na úrovni cien spred troch rokov,“ potvrdila. Cenami dokážu podľa nej pohnúť aj choroby a vírusy, ktoré postihujú pestovateľov a pracovnú silu.